Jak zadać pytanie, żeby szybko otrzymać odpowiedź ?

Michał Karnawalski SJ, webmaster

Oto krótki poradnik dla Pytającego. W pięciu punktach zawarliśmy wskazówki, jak zredagować pytanie, by ułatwić nam życie i zwiększyć jego szanse na szybką odpowiedź :)

1. Konkretyzacja problemu...
Nawet, gdy pytanie dotyczy sytuacji złożonej, jasne sformułowanie najważniejszego problemu znacznie ułatwia nam odpowiedź, bo wiemy czego Pytający od nas oczekuje. Bez wątpienia szybszej odpowiedzi doczeka pytanie, w którym problem jest postawiony możliwie jasno i konkretnie.

2. Niezbyt szeroko i niezbyt wąsko...
Czasem zdarzają się pytania tak ogólne, że gdyby odpowiedź opatrzyć w przypisy, mogłaby być rozdziałem doktoratu. Zdradzę, że takie pytania czekają najdłużej. Czasem też przychodzą pytania tak krótkie, że trudno jest określić czego, w rzeczy samej, dotyczą - te niestety też czekają długo.

3. Raczej po polsku…
Pytanie napisane w zgodzie z zasadami polskiej gramatyki, z użyciem znaków interpunkcyjnych i w miarę poprawnej składni, bardzo nam ułatwia czytanie ze zrozumieniem. A bez zrozumienia pytania - nie będzie odpowiedzi. Poza tym dobrze to świadczy o kulturze językowej naszych Forowiczów (a nie Forumowiczów :).

4. Coś o sobie…
Choćby przedział wiekowy. Dotyczy to przede wszystkim pytań odnoszących się do osobistej sytuacji. Znacznie łatwiej jest nam dostosować odpowiedź do oczekiwań Pytającego, gdy cokolwiek o Nim wiemy.


5. Jedno pytanie… to jedno pytanie.
Czasem zdarzają się takie pytania, które ukrywają w sobie kilka pytań, do tego jeszcze nie zawsze ze sobą powiązanych. Trudno jest nam wtedy zwięźle odpowiedzieć i pytanie czeka i czeka… i czeka, aż ktoś się nad nim zlituje… albo nie zlituje (patrz punkt 2.) Zalecamy, by pytania zadawać pojedynczo, a kolejne - jeśli są kontynuacją poprzedniego - dołączać do rozpoczętego wątku.