Czasy ostateczne?

2014-01-02 07:56:22

Byłem 31 grudnia 2013 roku na Mszy Świętej kończącej i podsumowującej stary rok w moim kościele parafialnym. Przed odczytaniem czytań, chyba kleryk odczytał komentarz, w którym padło hasło, że żyjemy w czasach ostatecznych. Z tego co pamiętam, to taki komentarz jest zawsze odczytywany w tej parafii 31 grudnia. Kiedyś homilia proboszcza też dotyczyła tego, że żyjemy w czasach ostatecznych.
Przez kogo jest ustalany komentarz odczytany przez lektora przed czytaniami? Czy jest odczytany z księgi, w której są zawarte czytania? Czy ustalają to odgórnie władze kościoła czy proboszcz sam może sobie dowolny komentarz ustalić?
Myślę, że jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli władze kościoła poprzez ten komentarz nauczają, że żyjemy w czasach ostatecznych, to jest to bardzo ważna wskazówka dla wiernych.
Witam, to bardzo chrześcijańskie stwierdzenie, iż żyjemy w czasach ostatecznych. W ostatnich wersach Pisma świętego czytamy: "Zaiste, przyjdę niebawem", a po tym następuje prośba "Przyjdz Panie Jezu".
Natomiast, co do komentarza w Parafii, to może on być zupełnie dowolny, i nie ma nic ustalonego z góry.

Michał Karnawalski SJ, webmaster

zobacz komentarze [2]