Francja a Spowiedź i Eucharystia

2014-03-07 07:59:23

Przed chwilą wysłałem zapytanie dotyczące różnic w przebiegu Mszy Świętej we Francji. Inna sprawa, która mnie intryguje to powszechność przyjmowania Komunii mimo bardzo ograniczonej możliwości spowiedzi.
Od samego początku mojego pobytu we Francji zauważam, że cały kościół przystępuje co niedzielę do Komunii Świętej. Ja osobiście najpóźniej miesiąc od ostatniej spowiedzi, odczuwam już wg sumienia uformowanego w polskich realiach, że „nazbierałem” wystarczająco dużo lekkich grzechów bądź zdążyłem popełnić jakiś grzech ciężki, tak że nie powinienem przystępować do Komunii bez uprzedniego wyspowiadania się.
Szukając spowiednika, bardzo szybko można zorientować się, że możliwości spowiedzi we Francji są bardzo ograniczone. W większości kościołów, a w szczególności w małych miastach, nie ma w ogóle konfesjonałów, nie ma spowiedzi przed lub w czasie mszy, albo w ogóle nie są przewidziane żadne godziny na spowiedź, bądź odbywa się to raz w tygodniu przez godzinę lub dwie, gdy ja akurat nie mogę się pojawić. Z tego powodu zawsze zmuszony jestem spowiadać się w większych paryskich kościołach (najczęściej Notre Dame de Paris), gdzie jest to stosunkowo osiągalne. Nie wygląda to też podobnie jak w Polsce, lecz jest rozmową twarzą w twarz przy stoliku, w części kościoła wygospodarowanej w tym celu. Raczej zrozumiałe jest to, że spowiadać udaje mi się w takich warunkach rzadziej niż wcześniej w Polsce.
Osobiście szczerze wątpię, że całe społeczności wiernych przyjmujących coniedzielną Komunię spowiadają się co miesiąc w dużych paryskich kościołach. Trochę niezręcznie jest pytać o to obcych ludzi w kościele, ale obiło mi się o uszy, że we Francji dopuszczona jest spowiedź powszechna.
Nie ukrywam, że dziwnie się czuję, gdy za każdym razem wszyscy idą do Komunii, a ja niejednokrotnie jako jedyny zostaję w ławce.
W jaki sposób Polak powinien się odnaleźć we francuskim Kościele odnośnie sakramentów Pokuty oraz Eucharystii?
Witam, praktyka spowiedzi jest związana z nauką, którą otrzymujemy w konfesjonałach. Wielu naszych księży sugeruje niechodzenie do komunii np. w wypadku nałogu masturbacji, która jest często wyznawana na spowiedzi. Natomiast, we Francji jasnym kryterium nieprzystępowania do komunii jest rozwód. Kryteria są tu i tu, ale zależnie od ich określenia, ilość wiernych przystępujących do komunii zmienia się radykalnie. Polecałbym porozmawianie o tym w paryskim konfesjonale, np. w jezuickim kościele Saint Ignace przy Rue de Sèvres.

Michał Karnawalski SJ, webmaster

zobacz komentarze [36]