Dylematy świąteczne

2010-03-28 16:37:29

Szczęść Boże, Przepraszam, że piszę, ale mam pewien dylemat. Otóż zastanawiam się, czy uczestnictwo w Wigilii Paschalnej jest integralne z Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego? Chodzi mi o to, czy obecność na Wigilii Paschalnej zastępuje już Niedzielną Eucharystię Zmartwychwstania? Czy też Sobotnia Wigilia i Niedziela Zmartwychwstania powinny być przeżywane jako dwa odrębne wydarzenia? Czy wobec tego ktoś kto uczestniczy w Sobotniej Wigilii Paschalnej, nie koniecznie musi uczestniczyć w Niedzielnej Eucharystii Zmartwychwstania? To są dla mnie ważne pytania. Tak naprawdę myślę, że wielu ludzi po prostu nie rozumie znaczenia Wielkiej Soboty i Niedzieli Zmartwychwstania. Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam. Z Panem Bogiem. Marcin Urbaniak
Wigilia Paschalna rozpoczyna Niedziele Zmartwychwstania i nalezy do Niedzieli Zmartwychwstania. A zatem ten, kto uczestniczyl w Wigilii Paschalnej nie ma obowiazku isc na Msze w dzien Niedzieli. Tak samo ten, kto jest na pasterce w nocy 24/25 grudnia, nie jest zobowiazany do bycia na Mszy w dzien 25 XII. Ale oczywiscie nie o obowiazki tutaj na pierwszym miejscu chodzi, ale o dobre swietowania uroczystosci Zmartwychwstania. Blogoslawionych Swiat Wielkanocnych zycze!

Dariusz Kowalczyk SJ

zobacz komentarze [2]

Wigilia Paschalna <=> Eucharystia w Niedzielę Zmartwychwstania?

2010-04-09 00:28:57

Odwołując się do wątku o Wielkiej Sobocie i Niedzieli Zmartwychwstania chcę zapytać: Czy skoro Wigilia Paschalna należy do Wielkiej Niedzieli, to czy jest obowiązek uczestniczenia w niej. Czy Eucharystia sprawowana w Wielką Niedzielę w ciągu dnia jest równoważna w sensie \\\"obowiązkowości\\\" uczestniczenia we mszy. Czy uczestnicząc w Eucharystii tylko w Wielka Niedzielę w południe jest niedopełnieniem trzeciego przykazania?
Nie ma obowiazku uczestniczenia w liturgii Wigilii Paschalnej, ale warto w niej uczestniczyc, bo to piekna liturgia. Jest obowiazek bycia na Mszy w Niedziele Zmartwychwstania. Ten obowiazek spelniamy uczestniczac w Wigilii Paschalnej, albo uczestniczac w jakiejs Mszy niedzielnej w dzien lub wieczorem.

Dariusz Kowalczyk SJ