Oktawa Bożego Narodzenia a wstemiężliwość

2012-12-29 16:22:07

Czy w oktawie Bożego Narodzenia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piatek? Mam na myśli obecną oktawę kiedy piątek był 28.12. Pozdrawiam Aniela
Niestety obowiązuje jeśli miejscowy proboszcz lub biskup nie udzieli dyspensy dla swoich podwładnych. Napisałem "niestety", bo widzę wyraźną sprzeczność między pokutnym charakterem piątku w oktawie Bożego Narodzenia a modlitwą kapłana odprawiającego w ten dzień Mszę świętą - mówi on bowiem "weselmy się i radujmy, bo dzisiaj narodził się nam Zbawiciel" a nie pokutujmy i pośćmy. Pozdrawiam

Wojciech Żmudziński SJ

zobacz komentarze [1]

post w Oktawie Bożego Narodzenia

2012-12-29 21:25:53

Powiedziałem moim bliskim, że w Oktawie jest zawsze dyspensa, gdyż jest to przedłużenie świętowania i wszyscy spożywaliśmy mięso.... pytałem o to znajomego księdza i potwierdził, iż jest dyspensa. Jednakże przebywam w gościnie w innej diecezji i nie mam wiedzy czy ktokolwiek udzielił dyspensy.... czy zaciągnąłem grzech na bliskich i siebie, niejako nieświadomie...?
Bez świadomości nie uczyniłeś nic niewlaściwego. Taką miałeś wiedzę i według niej postępowałeś. Nic się więc nie stało. Pozdrawiam

Wojciech Żmudziński SJ

zobacz komentarze [1]

Do o. Wojciecha Żmudzińskiego

2012-12-30 08:42:26

W jednym z komentarzy które niżej cytuję , ojciec pisze o wiernych jako "podwładnych" . Wy księża jesteście za pyszni i może jeszcze by się zachciało wam nami rządzić . Ale głowami księży piekło ma być wybrukowane . Jak można o wiernych pisać " podwładni " . Całe szczęście że jest rozdział państwa od kościoła bo by wam księżą już się całkiem we łbach poprzewracało . A o to cytat : Oktawa Bożego Narodzenia a wstemiężliwość 2012-12-29 16:22:07 Czy w oktawie Bożego Narodzenia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piatek? Mam na myśli obecną oktawę kiedy piątek był 28.12. Pozdrawiam Aniela Niestety obowiązuje jeśli miejscowy proboszcz lub biskup nie udzieli dyspensy dla swoich podwładnych.

Pisząc "podwładni" wyraziłem skrótowo: "wierni, którzy zamieszkują na terenie danej parafii czy danej diecezji, nad którą władzę hierarchiczną sprawuje w Kościele katolickim proboszcz lub biskup". Wierni podjegają ich jurysdykcji i są zobowiązani jako katolicy do posłuszństwa względem swoich pasterzy. Podobnie jest w organizacjach świeckich, gdzie członek organizacji jest zobowiązany do posłuszeństwa względem decyzji podejmowanych przez Zarząd lub inne ciało zarządzające. Jeśli ktoś decyduje się należeć do Kościoła, tym samym wyraża pragnienie podporządkowania się zasadom życia, jakie w nim panują. W Pani słowach odczytuję dużą agresję względem hierarchicznej struktury Kościoła. Jeśli Pani do niego nie należy, to obawy są nieuzasadnione, gdyż nie podlega Pani proboszczowi i może sobie Pani jeść co chce i kiedy chce. Jeśli jednak należy Pani do Kościoła, to warto przemyśleć postawę, jaką Pani prezentuje względem swoich pasterzy. Pozdrawiam

Wojciech Żmudziński SJ

zobacz komentarze [9]