Alkohol przed 18

2011-06-30 09:39:23

Witam, od pewnego czasu zastanawiam si? nad pewn? kwesti?: czy picie alkoholu (ale NIE upijanie si?) przed 18 rokiem ?ycia zawsze jest grzechem? Z jednej strony Pismo ?wi?te wielokrotnie krytykuje pija?stwo; z drugiej pozwala zach?ca do spo?ywania alkoholu i przedstawia brak wina jako kar? b?d? co najmniej nieszcz??liw? sytuacj?. Z jednej strony Biblia nakazuje przestrzega? prawa ludzkiego (cho? to wcale nie do ko?ca zakazuje spo?ywania alkoholu nieletnim ale g??bsze analizy nie tutaj) z drugiej strony jednak sam Jezus pije alkohol i pozwala pi? go innym. Gdyby tak nie by?o nie by?oby te? cudu w Kanie Galilejskiej. Z jednej strony za abstynencj? przemawiaj? wzgl?dy zdrowotne, z drugiej strony jednak przyjemno?ci te? s? wa?n? rzecz? w ?yciu a w?tpie czy w Kanie Galilejskiej wszyscy biesiadnicy byli osobami dojrza?ymi. Poza tym doros?y ma wi?cej sposobno?ci do wyrz?dzenia szkody po alkoholu - mo?e np. wsi??? za kierownic?. Pozdrawiam

Pamietam, ze kiedy nie mialem jeszcze 18 lat i bylem dosc anemiczny, lekarz doradzil mojej mamie, ze dobrze by mi zrobilo troche czerwonego wina do obiadu. No ale w tamtych czasach o dobre, czerwone wino bylo trudno. W sklepach staly raczej alpagi, ktore z czerownym winem nie maja nic wspolnego. We Wloszech zdarza sie, ze nastolatki pija mala ilosc wina do posilku - np. troche bialego wina z woda. Odpowiednia ilosc wina w odpowiednim czasie dobrze wplywa na zdrowie, np. trawienie. W 31 rozdziale "Madrosci Syracha" czytamy: Wino dla ludzi jest zyciem, jezeli pic je bedziesz w miare. Zadowolenie serca i radosc duszy daje wino pite w swoim czasie i z umiarem". Wiadomo, ze dzieci nie powinny pic alkoholu. Granica 18 lat w Polsce wydaje mi sie sensowna, ale nie traktowalbym tego jako dogmatu. Pytanie brzmi, jak uczyc sie spozywania alkoholu z umiarem i we wlasciwym czasie. Z pozdrowieniem

Dariusz Kowalczyk SJ

zobacz komentarze [3]