Ślub z rozwodnikiem

2011-08-13 19:01:44

Mam nastepujace pytanie czy mozna wziac slub Koscielny z osoba która jest po rozwodzie? Laczy ich jedynie zwiazek cywilny. Pozdrawiam, Z modlitwa, A.
Jesli osoba rozwiedziona byla po slubie koscielnym, a nie tylko cywilnym, to nie ma mozliwosci waznego zawarcia z nia slubu sakramentalnego. Chyba ze osoba rozwiedziona otrzymala od stosownej wladzy koscielnej tzw. stwierdzenie niewaznosci jej pierwszego malzenstwa. Jesli zas osoba rozwiedziona byla tylko po slubie cywilnym, to istnieje mozliwosc zawarcia z nia waznego sluby w Kosciele. Ale to tez jest do rozeznania przez stosowna wladze koscielna. No bo na przyklad jesli chodziloby o mezczyzne, ktory jest tylko po slubie cywilnym, ale zostawia zone z dwojgiem malych dzieci, bo "sie zakochal" w innej, to powiedzialbym, ze ktos taki raczej nie nadaje sie do slubu koscielnego.

Dariusz Kowalczyk SJ

zobacz komentarze [5]

slub z rozwiedzionym protestantem

2012-01-10 23:53:04

Witam,

czy jest mozliwy slub koscielny z rozwiedzionym obcokrajowcem, ktory jest protestantem? Moj narzeczony dostal pismo stwierdzające niewaznosc slubu. pismo to ma wymiar cywilny i koscielny, poniewaz w danii wydaja jedno pismo- kosciol protestancki w danii nie wydaje zadnego pisma.

pozdrawiam,
Ewa
Nikt tu na forum nie odpowie Pani na to pytanie, gdyż nie jesteśmy kompetentną władzą do orzekania w takich sprawach. Takimi spawami zajmują się sądy biskupie i tam trzeba tę sprawę przedstawić. To sąd biskupi jest kompetentny do stwierdzenia, czy ów protestant może zawrzeć sakrament małżeństwa z Panią. Pozdrawiam,

Marek Blaza SJ


Ślub z rozodnikiem.

2012-04-24 22:08:06

Czy można zawrzeć związek małżeński z mężczyzną po rozwodzie w kościele, kobieta - przysięga kościelna, a mężczyzna - przysięga cywilna, tak, jak bywa w przypadku zawierania ślubu z ateistą? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Nie można, bo rozwodnik ma przeszkodę do zawarcia ślubu kościelnego. Przecież jest związany związkiem małżeńskim z inną kobietą.
A ślub z ateistą jest możliwy, jeśli ów ateista jest stanu wolnego.

Pozdrawiam,

Marek Blaza SJ

zobacz komentarze [1]

ślub kościelny

2012-06-22 01:41:33

Witam
Czy jest możliwość zawarcia ślubu kościelnego w przypadku gdy, że mężczyzna miał zawarty tylko ślub cywilny i pozew rozwodowy został wniesiony nie przez niego. Rozwód został orzeczony bez orzekania o winie.
Jest to możliwe. Proszę zwrócić się w tej sprawie do proboszcza swojej parafii.

Pozdrawiam,

Marek Blaza SJ

zobacz komentarze [1]

Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego.

2012-09-06 13:33:24

Witam serdecznie,
Potrzebuję odpowiedzi na pytanie, czy jest obecnie możliwe zawarcie małżeństwa wyłącznie kościelnego bez cywilnego? Jestem od ponad roku w trakcie rozwodu cywilnego z obcokrajowcem, a od 4lat jesteśmy w separacji i nie wiem jak długo może to jeszcze potrwać, ponieważ przyszły były małżonek bardzo starannie unika końca tej sprawy z obawy przed utratą prawa pobytu w UE, nie odbierając pism z sądu i ukrywając się w Hiszpanii. Od 2 lat jestem w związku z mężczyzną, z którym chciałabym spędzić resztę życia, nasze relacje są bardzo dobre i oboje chcielibyśmy wziąć ślub. Obecnie cywilny odpada, ale dla mnie osobiście nie jest on tak ważny jak kościelny. Bardzo z tego powodu cierpię, nie mogę w pełni uczestniczyć we Mszy Św i przyjmować sakramentów.
Czy ktoś może mi odpowiedzieć, czy jest choć najmniejsza szansa, że zawarcie ślubu kościelnego przed zakończeniem mojego rozwodu jest możliwe? Nawet jeśli musiałabym wpaść w piekło biurokracji z tego powodu.
Zawarcie ślubu kościelnego bez prwnych skutków cywilnych w Polsce jest możliwe za zgodą biskupa diecezji, na terenie której Pani mieszka. Taki ślub można zawrzeć tylko dla słusznej przyczyny. Wydaje się, że taka przyczyna jest. Dlatego powinna się Pani zwrócić o pomoc do swojego proboszcza albo proboszcza narzeczonego (tzn. tam, gdzie formalności przedślubne mają być załatwiane). Tam przedstawić sprawę, ale ona i tak wymaga zgody biskupa.

Pozdrawiam,

Marek Blaza SJ

zobacz komentarze [1]

slub z rozwodnikiem

2012-10-11 23:37:44

Mam takie pytanie.Brałam tylko ślub cywilny 7 lat temu.Jestem już po rozwodzie,mój narzecziny chce wziac ślub kościelny.Co mam zrobic,czy potrzebuje zgody biskupa?Nie posiadam dzieci z wczesniejszego malzenstwa.Prosze o pomoc
Trezba sprawę przedstawić proboszczowi swojej parafii. On powinien wiedzieć, co zrobić. Będzie potrzebny akt znania, że to był "tylko" ślub cywilny i że tym samym nie ma przeszkód do zawarcia sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Pozdrawiam,

Marek Blaza SJ


slub koscielny z rozwodnikiem innej wiary

2012-11-28 00:18:49

witam,
Mam podobne pytanie. Chodzi o mozliwosc zawarcia malzenstwa koscielnego z narzeczonym obcokrajowcem , ktory zawarl kiedys zwiazek malzenski w kosciele adwentystow dnia 7. warto nadmienic iz zawarl zwiazek malzenki nie mieszkajac juz z matka dziecka ( z ktora nigdy wczesniej nie byl zonaty) a to tylko w celu sprowadzenia dziecka do UK. obecnie dziecko mieszka juz z nim a rozwod nastapil zaraz po sprowadzeniu dziecka do UK. Matka dziecka byla swiadoma i godzila sie na taki przebieg sprawy.
Ja nigdy nie bylam zamezna. Czy w takiej sytuacji nadal istnieje przeszkoda?
Bardzo prosze o komentarz.
Dziekuje.
No właśnie. Jak dobrze by było, gdyby osoba pytająca napisała, jakiego wyznania jest narzeczony i jakiego wyznania była jego pierwsza żona (?). Za dużo niewiadomych. Proszę to napisać, a potem może być odpowiedź. Niestety, za długo trwałoby roztrząsanie wszystkich wariantów.

Pozdrawiam,

Marek Blaza SJ

zobacz komentarze [1]

to na jaką mam przejść wiarę bym mógł wziąć ślub kościelny

2013-02-08 16:42:29

Jestem od 10 lat po ślubie cywilnym. Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, ale nie chcemy żyć dłużej w wykluczeniu przez katolicki kler, a w Pana Boga wierzymy. Jestem rozwodnikiem i mój pierwszy ślub był w kościele katolickim. Ponieważ mój kontakt z Kościołem Katolickim ogranicza się wyłącznie do płacenia na ten kościół dorastam do decyzji by zmienić wiarę. Jaką wiarę mi polecacie ?? Myślę o czymś chrześcijańskim najbardziej zbliżonym do katolickiego. Oczywiście nie ukrywam że zachłanność, pycha i brak wiary u księży katolickich tez mi nie pasuje.
Proponuję samemu założyć kosciół. Może sie pan ogłosić biskupem takiego kościoła, a nawet papieżem. Wszelkie prawdy, zasady określi pan sam osobiście. A nawet tacę będzie pan mógł zebrać. Powodzenia!

Dariusz Kowalczyk SJ

zobacz komentarze [33]

ślub kościelny z obcokrajowcem

2013-02-13 14:45:55

Witam chciałam zapytać czy możliwe jest zawarcie związku małżeńskiego (ślub kościelny) z obcokrajowcem. Ja jestem katoliczką natomiast obcokrajowiec z którym chciałabym zawrzeć zwiazek małżeński jest muzułmaninem, wyznaje Islam. Jeśli tk to jakie kroki należy podjać? z góry dziekuje za odp
Należy się udać do prpboszcza parafii, na terenie której mieszka strona katolicka i tam proboszczowi przedstawić swoją sprawę. Proboszcz winien wiedzieć, co zrobić.

Tu już niegdyś odpowiedziałem na podobne pytanie:
http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/rozmawiamy/forum/67/n/2335

Pozdrawiam,

Marek Blaza SJ

zobacz komentarze [3]