Zmiana imienia z bierzmowania

2013-01-16 15:48:23

Noszę się z zamiarem zmiany imienia wybranego na bierzmowaniu, gdyż z czasem stwierdziłem, że nie wybrałem mądrze.
I stąd pytanie czy możliwa jest zmiana imienia, które otrzymałem na bierzmowaniu? Czy prawo kościelne, kanoniczne dopuszcza taką zmianę?
Pozdrawiam
Zgodnie z obecnie obowiązującymi normami w Polsce (II Polski Synod Plenarny) na bierzmowaniu należy posłużyć się imieniem ze chrztu. W ten sposób normy aktualnie obowiązujące są dostosowane do zwyczaju panującego w całym Kościele rzymskokatolickm, gdzie nie ma paktyki wybierania specjalnego, odrębnego imienia do bierzmowania.
Jeśli już się wybrało jakieś ine imię na bierzmowaniu, to go nie można zmienić, podobnie jak imienia (imion) wymienionych przy chrzcie. Bo chrzest i bierzmowanie są sakramentami, których nie wolno powtarzać, gdyż wyciskają one niezatarte znamię na duszy ludzkiej.
A zatem, zmiana imion nadanych na chrzcie lub bierzmowaniu jest niemożliwa.
Jeśli już, to jeszcze można zmienić imię przy składaniu ślubów zakonnych, jeśli w danym zakonie lub zgromadzeniu zakonnym jest taki zwyczaj. Ale wtedy wachlarz imion do wyboru jest nieraz ograniczony.
W niektórych Kościołach wschodnich jest też praktykowana zmiana imienia przy przyjmowaniu święceń kapłańskich, ale wówczas to sam biskup nadaje podczas święceń wyświęcanemu nowe imię.

Pozdrawiam,

Marek Blaza SJ

zobacz komentarze [7]

Brak imienia (bierzmowanie)

2013-02-13 14:37:42

Nie otrzymałem imienia na chrzcie sw. ani na bierzmowaniu. Mam 79 lat i jedno imię. Wychowałem się na wsi. Nikt z mojego rodzeństwa nie miało wiecej imion. Czy to jakis problem?
To żaden problem, bo brak imienia ani przy chrzcie, ani przy bierzmowaniu nie wpływa na ważność obydwu tych sakramentów.

Pozdrawiam,

Marek Blaza SJ