Powolanie kobiety

2013-10-04 08:02:29

Pismo Sw mowi: „Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam: uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc” ( Rdz 2, 18). Jak nalezy rozumiec te slowa z praktycznego punktu widzenia? O jaka pomoc tutaj chodzi?
Witam, odpowiedź znajduje się w kolejnych wersach. Chodzi o pomoc w nazywaniu "wszelkich zwierząt lądowych i ptaków powietrznych", czyli o pomoc w stwarzaniu świata - nazywanie jest częścią stwarzania już od rozdziału pierwszego (Rdz 1). Proszę też zauważyć, że słowo "pomoc" nie jest już używane po wersie 21, mówiącym o stworzeniu kobiety. Pada tam natomiast wyrażenie "stają się jednym ciałem".

Michał Karnawalski SJ, webmaster

zobacz komentarze [8]

Powolanie kobiety c.d.

2013-10-26 07:48:19

Czy jednak mezczyzna nie nazwal wszystkich zwierzat przed stworzeniem kobiety?
"Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki powietrzne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby przekonać się, jaką on da im nazwę. Każde jednak zwierzę, które określił mężczyzna, otrzymało nazwę "istota żywa". 20 I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom powietrznym i wszelkiemu zwierzęciu polnemu, ale nie znalazła się pomoc odpowiednia dla mężczyzny.
21 Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił ciałem. 22 Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę."...Czy mezczyzna nie zostal stworzony po to zeby Boga chwalił, czcił i Jemu służył? Czy nie jest to podstawowe powolanie mezczyzny? Czy kobieta w takim razie zostala stworzona po to aby pomoc mezczyznie w tej sluzbie?
Witam, zgadza się, mężczyzna nazwał wszystkie zwierzęta przed stworzeniem kobiety, ale pierwszy raz Pan Bóg mówi o potrzebnej pomocy tuż przed nazywaniem zwierząt. Cytowany przez Panią werset 20ty jest ponownym stwierdzeniem, że pomoc jest potrzebna. Oczywiście, że możliwych odpowiedzi jest więcej, tak jak Pani sugeruje. Innym rozwiązaniem byłoby "uprawianie i doglądanie ogrodu" z wersetu 15go i jest to opcja godna rozważenia:

"15 Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. 16 A przy tym Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: «Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; 17 ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz». 18 Potem Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc»".

Michał Karnawalski SJ, webmaster

zobacz komentarze [3]