Archanioł Rafał

2013-10-16 07:57:34

Dlaczego Rafała uwaza sie za archaniola rownego Gabrielowi i Michalowi? W Biblii zostal wspomniany tylko raz w deuterokanonicznej Ksiedze Tobiasza. Pozostali archaniolowie pojawiaja sie w co najmniej dwoch roznych miejscach np. Gabriel w Ksiedze Daniela i Ewangelii wg sw. Lukasza. Jak to mozliwe zeby Rafal, jeden z siedmiu, ktorzy stoja przed Bogiem, jak powiedzial Tobiaszowi, nie pojawil sie juz w zadnym innym fragmencie Pisma Sw.?
Na dodatek przeczytalem niedawno, ze Ksiege Tobiasza traktowac raczej jako ksiege dydaktyczna niz zapis prawdziwych wydarzen, to wg mnie troche ujmuje jej wiarygodnosci.
Pytam o to, bo mimo wszystko fascynuje mnie sw. Rafal, niejako “boski ochroniarz* Tobiasza. Chcialbym wziac go jako patrona na bierzmowanie, bo czasem potrzebuje, zeby ktos mnie poprowadzil jak Rafal Tobiasza, a z Ksiegi wynika, ze Rafal potrafi tez pokonywac zle duchy, jednak drecza mnie watpliwosci.
Witam, Rafał, pochodzi od hebr. Bóg uzdrawia, i rzeczywiście występuje u Tobiasza, który jest częścią kanonu katolickiego, jak również Septuaginty - greckiego, starożytnego tłumaczenia PŚ. Rafał jest też kojarzony z uzdrawiającym aniołem z 5 rozdziału św. Jana. Wg mnie to ten uzdrawiający charakter dał mu na stałe miejsce w naszych sercach :) 

Jeśli ktoś interesował się postacią Rafała, proszę o komentarze.

Michał Karnawalski SJ, webmaster

zobacz komentarze [3]