Dekalog w świetle Ewangelii

2013-12-21 08:00:16

Poszukuję prawdy, poszukuję prawdziwej wiary, prawdziwych "wytycznych" tak by zasłużyć na choćby odrobinę życia w Królestwie Pana Boga. Zagubiłem się. Nie zrozumiałym jest dla mnie - także pominięte w tym artykule - słowa z dekalogu "Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i służył. Bom ja jest Pan, Bóg twój, Bóg zawistny, który dochodzę nieprawości ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a czynię miłosierdzie na wiele tysięcy miłującym mię i strzegącym przykazań moich." Pan Jezus w naukach na górze, przestrzegał przed najdrobniejszymi zmianami w Prawie. Dla mnie cztery pierwsze nie podlegają dyskusji i wyjaśnieniom, pozostałe wymagają sprecyzowaniu ponieważ odnoszą się do ludzi i dlatego - w moim rozumieniu - Pan Jezus omawiał przykazania od piątego.
I tu moje pytanie, wątpliwość czy jak kto woli brak zrozumienia i wiedzy: czy tworzenie podobizn Świętych i oddawanie im (podobiznom) czci poprzez klękanie przed nimi, całowanie figurek czy obrazów, ogłaszanie świętymi, miejsc gdzie pojawiają się podobizny Matki Boskiej, nie są bałwochwalstwem, obrażaniem Boga ??
Powiedzenie, że obraz pozwala na zwracanie się w modlitwie do konkretnego Świętego, nie dociera do mnie i nikt mnie nie przekona, że nie jest to naruszenie II przykazania. Na ile, moje przemyślenia są poprawne???
Witam, zdanie, które poprzedza Pański cytat jest niezwykle istotne dla zrozumienia tekstu z Księgi Powtórzonego Prawa: "«Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie". I potem dopiero czytamy : "Nie uczynisz sobie rzeźby (...)". 
Zatem, mówi się o innych bogach w kontekście Egiptu (może też Babilonii, ze względu na miejsce powstania tekstu). W religiach bliskowschodnich figurka nie była tylko reprezentantem bóstwa, ale była jego realną obecnością! 

Natomiast, rzeźby świętych nie odwołują nas do innej religii (Egipskiej, Babilońskiej czy innej), a po drugie nie reprezentują bogów, ani też nimi nie są.

Michał Karnawalski SJ, webmaster

zobacz komentarze [9]