Powtórne przyjście Jezusa.

2014-02-18 07:52:13

Witam,
Mam pytanie, które nie daje mi spokoju. Jezus wielokrotnie głosił, iż wróci podkreślając, że stanie się to jeszcze za życia apostołów, lecz tego nie zrobił - jego przepowiednia się nie spełniła.
Czy patrząc na to z historyczno-krytycznego punktu widzenia nie stawia to całego chrześcijaństwa pod znakiem zapytania?
Witam, to z pewnością jedno z kluczowych pytań chrześcijaństwa. Pamiętajmy jednak, że Jezus przychodzi do uczniów zaraz po zmartwychwstaniu, a mowy takie jak ta z Mt 24 czy Mk 13 mają miejsce przed zmartwychwstaniem. Na ile ukazanie się zaraz po zmartwychwstaniu jest spełnieniem zapowiedzi Jezusa? Nie możemy zapominać, że wówczas rodzi się to, co nazywamy Kościołem. Ewangelia Mateusza nie kończy się zapowiedzią sądu, ale rozesłaniem:

Mt 28,16 Jedenastu zaś uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. 17 A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. 18 Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. 19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody4, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 20 Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».

Kwestię zostawiam otwartą na komentarze.

Michał Karnawalski SJ, webmaster

zobacz komentarze [1]