Gdzie był Lazarz przez 4 dni?

2014-04-08 08:09:02

Chciałbym zapytać - gdzie był Lazarz przez 4 dni, od dnia swojej śmierci, do wskrzeszenia go przez Jezusa? NIE pytam złośliwie, nie jestem "jehowy", pytam z punktu widzenia katolika - bo mam mętlik. Jak to jest, doczytałem się gdzieś ze Kosciół naucza o jakiejs Otchłani itd, (cięzko cos w internecie znaleźć), z drugiej strony Kosciół chyba naucza o natychmiastowym stanięciu przed Tronem Boga, visio beatifica itd, - OD RAZU po śmierci? Więc gdzie ten Łazarz był. Tylko bardzo proszę o jakąś wyczerpującą odpowiedz, a nie jedno zdanie "wykręcające kota ogonem", pardon le mot. Nie domagam się dowodów typi szkiełko i oko, ale byłbym wdzięczny za jakąś choćby minimalną analizę. Dziękuję z góry.
Witam, odpowiedź z tekstu jest prosta: przez te cztery dni, Łazarz pozostawał w grobie. Współczesna egzegeza zajmuje się jeszcze tym, jakie były wierzenia Żydów w owym czasie. Otóż według komentarza Browna, ówcześni Żydzi wierzyli, że dusza pozostaje przy ciele przez trzy dni, co oznacza, że dana osoba mogła jeszcze powrócić do życia. Jednakże po odejściu duszy, ciało zaczynało się rozkładać. Według tego komentarza cztery dni miały być dowodem na to, że Łazarz był bez żadnych wątpliwości martwy i to w stanie rozkładu. Natomiast, gdzie mogła, według ówczesnych słuchaczy, przebywać dusza czwartego dnia? Nie dotarłem do dyskusji na ten temat, ale zakładam, że w Sheolu.

Michał Karnawalski SJ, webmaster

zobacz komentarze [7]