Adam I Ewa

2009-12-16 00:15:16

W serwisie wiara znalazłem takie oto pytanie i odpowiedź
Czy ksiadz moglby mi napisac jak powstali ludzie skoro Adam i Ewa mieli dwoch synow?A jak mieli jeszcze corki to przeciez kaziroctwo?!
Odpowiedź:
Biblia nie jest kroniką ludzkości. Jedenaście pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju to gatunek literacki zbliżony raczej do mitu, niż historycznego opowiadania. Autorowi chodziło w nim o ukazanie pochodzenia człowieka, jego godności, powodów istnienia zła w świecie, a nie podanie ludzkiej genealogii. Historia z dziećmi Adama i Ewy miała pokazać, że zło pierwszych rodziców przelało się na całą ludzkość Nie pisząc o ich córkach zapewne miał nadzieję, że jego wypowiedzi nie potraktujemy dosłownie...
W związku z tym mam trzy pytania:
1) Prosił bym o odpowiedź Tak lub nie - czy rzeczywiście historie Biblijne wymienione poniżej zdarzyły sie czy to tylko \" gatunek literacki zblizony do mitu \".
a) Potop
b) dziesięć plag egipskich
c) wymordowanie 30 tys Iraelczyków po zejściu Abrachama z 10 przykazaniami
d) smierć 70 tyś Izralczyków po śpisie ludności Dawida
e) rozszarpanie 42 dzieci przez niedźwiedzia
Prosiłbym o odpowiedź typu prawda, mit lub nie wiadomo.
2) \"Nie wolno bowiem wiernym przyjmować opinii (poligenezy), której zwolennicy twierdzą, że po Adamie istnieli na ziemi ludzie nie pochodzący od niego jako prarodzica, drogą naturalnego rozmnażania się, lub że Adam oznacza pewną liczbę prarodziców.\" - to fragmdent encykliki Piusa XII. Szczerze mówiąc nie mogę pojąć jak ktoś w połowie dwudziestego wieku mógł wypisywać takie androny ????
Jakie jest obecnie stanowisko KK - czy był jeden Adam czy wielu
3) Jesli było wielu to na czym polegał grzech pierworodny ????? Na zjedzeniu całego sadu ???
4) I ostatnie pytanie - jesli przyjmiemy teorię ewolucji i pochodzenie człowieka od zwierzęcia to:
a) w którym momencie człowiek otrzymał duszę, czy było to hurtem tzn. wszyscy o północy wtedy a wtedy otrzymali duszę - co wtedy z osobnikami które zmarły chwilę wcześniej, może była inna cezura jaka
b) ewolucja człowieka ( innych zwierząt zresztą też ) to nie prosta linia. powstawało wiele lini bocznych slepych ( wymarły bo warunki środowska premiowały ich braci/kuzynów o troszekczke innych genach ) - taką najsłynniejsza linią był neaderltańczyk - czy inne hominidy mogą liczyć na zbawienie - mózgi mogły czasami miec wieksze od Homo Sapiens Sapiens - więc świadomość mogły mieć taka jak my.
Oczyswiście nie ma odpowiedzi na te pytnia - jest tylko gdybanie - ale czy jednak teoria ewolucji nie jest sprzeczna z dogmatem o grzechu pierworodnym ????
A może grzech pierworodny to tylko symbol - taki znak iż jesteśmy grzeszni - ale tak naprawdę nie było nigdy momentu w którym człowiek popełnił pierwszy grzech, oraz nie miał szaznsy na zycie w raju na ziemi.
1) Termin "mit" rozumie Pan najwyraźniej jako "nieprawda", a nie jest to jedyne znaczenie tego słowa. Mit oznacza w literaturze formę literacką opowieści przekazującej wyobrażenia twórców mitu o świecie i ludziach, o początkach tego, co istnieje. Mit wyjaśnia w sposób zrozumiały dla pewnej ludzkiej zbiorowości istotne prawdy. Mówi więc prawdę o czymś a nie relacjonuje fakty. (a) Opowieść o potopie należy do gatunki mitu i wzoruje się na starszej od niego epopei o Gilgameszu. Przekazuje nam prawdę o postępującej korupcji wśród ludzi i o woli Boga, by zawrzeć z ludźmi przymierze. (b) Dziesięć plag egipskich to opis tego, co na temat wydarzeń w Egipcie przekazywano ustnie z pokolenia na pokolenie. Tego typu przekaz ustny akcentuje niesamowitość, cudowność Bożej interwencji i nie musi być wierny szczegółom jakie miały wówczas miejsce. Chodzi o oddanie sensu, o to jak Boża interwencja była w tamtych czasach odczytywana. Wydarzenie jest tu relacjonowane nie przez historyka lecz przez wierzącego Izraelitę, który chce opowiedzieć o Bożej mocy. Nie mamy tu do czynienia z mitem ani też z relacją ściśle historyczną. (c) Podobnie i tu, nie możemy oczekiwać od tekstu dokładności historycznej. Bardzo często liczby podawane w tekstach biblijnych mają znaczenie symboliczne. Nie jest to przykład mitu lecz relacja przekazywana ustnie przez pokolenia i spisana wiele pokoleń później, aby opowiedzieć, co działo się podczas pobytu na pustyni. (d) Siedemdziesiąt tysięcy to również liczba symboliczna. Fragment opisuje rzeczywistość relacji Dawida z Bogiem i jego rozumienie przesłania, jakie otrzymał od proroka. Mamy tu do czynienia z duchową interpretacją wydarzeń stworzoną przez Dawida a nie z mitem. (e) Fragment mówiący o niedźwiedziu, znajdujący się w 2Krl 2,24, jest dla mnie zagadką. Jeśli ją rozwiążę, dam znać w komentarzu. 

2) Adam jest postacią mityczną uosabiającą człowieka, który obdarzony przez Boga miłością i wiecznym szczęściem, odrzucił Boga, by samemu ustanawiać co jest dobre a co złe (symbolem tego jest zerwanie owocu z drzewa poznania dobra i zła). 

3) Grzech pierworodny polegał na wolnym i świadomym odrzuceniu Bożej miłości. 

4) Ewolucja to nie tylko hipoteza o pochodzeniu człowieka od zwierzęcia. Polecam prace ojca Teilharda de Chardin o ewolucji ducha. 

Jak widać, są odpowiedzi na postawione przez Pana pytania. I nie ma w nich gdybania. Pozdrawiam 

 

Wojciech Żmudziński SJ

zobacz komentarze [33]

WNIEBOWSTĄPIENIE: MIT CZY FAKT?

2014-10-14 14:29:39

Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa to mit czy fakt, który dał się zaobserwowac przez oczy ludzkie?
Rozumiem, że może to byc mit, który wyraził prawdę o istnieniu Syna Bożego-Zmartwychwstałego w realności transcendentnej ("Niebo").
Generalnie jak nauczał nas na studiach o. Jan A. Kłoczowski Ewangelia to nie zapis faktów lecz bardziej "medytacja teologiczna".
Witam, wniebowstąpienie to jest tradycją wspólnoty Łukasza ewangelisty: Łk 24, 50 ; Dz 1,2-10. Jest też opisane w prawdopodobnie najstarszej ewangelii, tzn. Marka, ale opis ten jest z dużym prawdopodobieństwem późniejszy niż ewangelia. Mateusz i Jan wybierają inne zakończenia dla swoich ewangelii. Cóż zatem, można się pokusić o stwierdzenie, że jeśli ktoś podąża śladem Łukasza ewangelisty, raczej powinien założyć historyczność wydarzenia - przypomnijmy że mówimy o Jezusie po zmartwychwstaniu. Warto porównywać ewangelie, aby zrozumieć więcej. Powodzenia.

Michał Karnawalski SJ, webmaster

zobacz komentarze [11]