Prorok Mahomet zapowiedziany w Bibli?

2010-12-18 20:38:45

Witam! Mam taki problem którego nie umiem samemu rozwikłać a do jego rozwiązania potrzebna jest pomoc osoby która dobrze zna biblie.Osobiście jestem wierzącym i praktykującym Katolikiem ,ale jakiś czas temu natrafiłem na coś co poruszyło mocno moją wiarą.>Islam<. Chcąc nie chcąc, natknąłem się w internecie na Muzułmanów którzy podobnie jak Katolicy mają obowiązek misyjny.Zapoznałem się z teologią Islamu , i zacząłem się zastanawiać nad tym czy idę właściwą drogą.Mimo wszystko jednak w moim umyśle wygrało Chrześcijaństwo , głownie ponieważ Jezus jako Chrystus został przepowiedziany przez szereg proroctw starotestamentowych.Są jednak fragmenty Biblii które zdają się przepowiadać proroka Mahometa jako proroka od Boga. Muzułmanie przetaczają te fragmenty i......cóż gdybym na podstawie tych wyrywków miał wybrać religię pewnie został bym Muzułmaninem.Pamiętam w prawdzie o przepowiedniach mesjańskich ,ale te fragmenty nie dają mi spokoju i sprawiają ,że jestem w pewnego rodzaju Impasie między Islamem a Chrześcijaństwem ,z pewną przewagą Chrześcijaństwa. O to te fragmenty 1"Bóg przychodzi z Temanu, Święty z góry Paran. Majestat Jego okrywa niebiosa, a ziemia pełna jest Jego chwały" (księga Hababuka 3,3).>wg Muzłumanów ten fragment przepowiada Machometa,, te miejsca tzn góra paran ,Teman to miejsca które są powiązane jakoś z rozpoczęciem działalności Machometa jako proroka. Ten fragment jest dla Mnie najbardziej intrygujący bo z tych wszystkich fragmentów najbardziej bezpośrednio zdaje się przepowiadać jego. 2"[..]Rzekł: Pan przyszedł z Synaju i z Seiru dla nich wzeszedł, zabłysnął z góry Paran, przybywa z Meriba po Kadesz, w prawicy ogień płonący..." (ks pwt prawa 33,1-2)> wg muzłumanów dotyczycy to trzech objiawień z Synaju (czyli gdzie Mojżesz dostał dekalog) z Seiru (najprawdopodobniej mała wioska koło Jerozolimy ,to jakoś dotyczy Jezusa,nie mogę pojąć jak) z Paranu ( tam osiedlił się Ismael i tam zdaje się powstawał Islam) 3 "Nawet wróbel dom sobie znajduje i jaskółka gniazdo, gdzie złoży swe pisklęta: przy Twoich ołtarzach, Panie Zastępów, mój Królu i mój Boże! (5) Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie, nieustannie Cię wychwalają. (6) Szczęśliwi, których moc jest w Tobie, którzy zachowują ufność w swym sercu. (7) Przechodząc doliną Baka, przemieniają ją w źródło, a wczesny deszcz błogosławieństwem ją okryje." (księga ps 84, 4-7) ",,> o czym mówi ten fragment księgi psalmów?> wg Muzułmanów " Biblia w wersji Karola Jamesa trafnie opisała pielgrzymkę przez dolinę Baka (inna nazwa Mekki) w Psalmie (84:4-6)." 4 pewien Muzułmanin w artykule misyjnym pisze : "Czytamy w piątej księdze Mojżeszowej 23;3 "Nie może wejść do zgromadzenia Pańskiego ten, kto jest z nieprawego łoża. Również dziesiąte pokolenie po nim nie może wejść do zgromadzenia pańskiego". Spójrz teraz do rodowodu Jezusa w ewangelii (Mateusz 1;3-7). A Juda zrodził z Tamar Faresa...". Czy wiesz kim była Tamar dla Judy? Nie? To przeczytaj (I Księgę Mojżeszowa 38;1-30). Tamar była synową Judy i nigdy nie została jego żoną. Więc Fares i jego brat bliźniak Zara byli dziećmi cudzołóstwa A dziewiątym i dziesiątym pokoleniem Faresa w rodowodzie Chrystusa byli prorocy Dawid i Salomon. Czy możesz uwierzyć w to, że według prawa boskiego ci wielcy prorocy nie powinni należeć do zgromadzenia pańskiego?! Przecież to jest absurd! >"(ten fragment muzułmanin przetacza by udowodnić ,że ewangelia jest zafałszowana, przerobiona, nie pochodzi od Boga itd) > z tego co przeczytałem o Tamar nasuwają mi się dwa wnioski a) Ta sprawa ze spłodzeniem dziecka Tamar nie była cudzołóstwem względem Boga, ponieważ zakaz współżycia z kobietą która nie jest mężatką wszedł podczas exodusu,Juda z tego co wiem był po prawicy Boga ,a współżył z Tamar myśląc ,że jest to prostytutka świątynna. Lot proponował swoje córki do zabawienia sodomitom byle by zaniechali grzechu.b) nawet jeśli to było cudzołóstwo względem Boga to fragment "....Nie może wejść do zgromadzenia Pańskiego ten, kto jest z nieprawego łoża...." wszedł podczas exodusu ...cała ta sprawa z Tamar miała miejsce przed Mojżeszem Czy dobrze myślę,,czy zniekształciłem faktyczny wygląd sprawy? 5W tym samym artykule Muzułmańskim pisze " Izajasz (42:1-13) mówi o umiłowanym przez Boga wybrańcu i wysłanniku, który przyniesie prawo, na którego mają czekać wyspy i który: Nie zniechęci się ani się nie załamie, aż utrwali prawo na ziemi" (Iz. 42:4). Werset 11 głosi, że oczekiwany będzie pochodził z potomstwa Kedara. Kim był więc Kedar? Według I Księgi Mojżesza 25:13, Kedar był drugim synem Ismaela - w prostej linii przodkiem proroka Muhammada. " >Gdy zajrzałem do wersetu 11 było tam napisane "Niech głos podniesie pustynia z miastami, osiedla, które zamieszkuje Kedar. Mieszkańcy Sela niech wznoszą okrzyki, ze szczytów gór niech nawołują radośnie! " < Nie widzę tutaj nic odnośnie synostwa Kedara ,ale nie mogę na 100% zaprzeczyć bo słabo mi idzie interpretowanie tego tekstu 6 w innym artykule muzłumańskim pt "Czy Biblia jest Święta?" "• II samuel 24;1 "Potem ponownie rozgorzał gniew Pana na Izraela, tak iż pobudził Dawida przeciwko nim mówiąc: nuże policz Izraela i Judę" • I Kronika 21;1 "Wtedy wstąpił Szatan przeciwko Izraelowi pobudziwszy Dawida do tego aby policzył Izraelitów" Pytanie: Czy więc Bogiem Dawida jest Szatan? (Broń Boże!) " > (Tutaj Muzłumanin podaje sprzeczności w Bibli jako dowód ,ze to nie jest natchniona), dobrze wiem kim byli prorocy wg Judaizmu i Chrześcijaństwa i czym są księgi starego testamentu,,,rzekome sprzeczności historyczne(które przetaczają muzułmanie) mnie nie interesują ,ale to mnie zaintrygowało. =Wiem ,że odpowiadający mi ,nie muszą znać teologi Islamu ,więc dla jasności sprawy , użyczę swojej wiedzy :).Po pierwsze Muzułmanie jak sami mówią wierzą w Biblie ,ale w jej oryginały,wg Islamu zarówno stary jak i nowy testament został celowo lub nie chcący wypaczony przez ludzi a jedyną księgą w pełni natchnioną i nie wypaczoną jest Koran. wg Muzułmanów Mahomet jest pieczeńczą proroków który przyszedł ogłosić prawdę.Po drugie muzułmanie uznają Jezusa za wielkiego proroka,ale za nikogo innego.Cały dogmat o zbawczej śmierci Jezusa jest w Islamie pomyłką bo w koranie pisze ,że prorok Jezus miał być co prawda ukrzyżowany ,ale został zabrany do Nieba,a za niego został ukrzyżowany kto inny, i ludziom wielu ludziom zdawało się ,że ukrzyżowali jego.Innymi słowy mówiąc Jezus wg Islamu nie jest i nie miał być Chrystusem(czyli zbawicielem),,część Muzułmanów wierzy w to ,że Jezus był Mesjaszem (Mahomet nie miał roszczeń mesjańskich),ale u muzułmanów to określenie jest raczej puste ,,a na pewno nie oznacza zbawiciela. >>>>Powracając do mojej sprawy to napisałem te fragmenty które wywołują u Mnie wątpliwości i ze względu na to ,że mam mało szczegółową wiedzę Biblijną nie potrafię ich za dobrze zrozumieć,przeczytać.Najbardziej intrygujące fragmenty umieściłem jako pierwsze , im większy numer tym mniej intrygujące.Szczególnie proszę o informacje na temat 3 pierwszych (szczególnie dwóch pierwszych) zagadnień bo to one są źródłem wątpliwości ze względu na ich bezpośredniość analogii do Mahometa pozostałe kwestie też jak najbardziej są ważne ,ale gdyby nie te dwa czy trzy pierwsze nie było by wątpliwości.>Jeżeli te fragmenty nie wskazują na Mahometa to o czym one mówią?Jaka jest ich treść w interpretacji Chrześcijańskiej która nie uznaje Mahometa za Bożego proroka?Proszę o możliwe zwięzłe informacje na temat interpretacji Judeo-Chrześcijańskiej tych konkretnych fragmentów i wyjaśnienie tych rzeczy ,chyba ,że Kościół uznaje proroctwo Mahometa. Zwracam się z moimi kwestiami tutaj ponieważ nie mam za bardzo do kogo zwrócić się bezpośrednio ,a sprawa jest ciężka w swojej ważności ponieważ w końcu dotyczy zarówno życia na ziemi jak i przyszłym świecie. Pozdrawiam Marcin

Przyjrzyjmy się dwóm pierwszym, postawionym przez Ciebie pytaniom, bo trzeciego nie rozumiem. Pierwsze dotyczy 3. rozdziału księgi Habakuka. (1) Czytamy w nim: "Bóg przychodzi z Temanu, Święty z góry Paran. Majestat Jego okrywa niebiosa, a ziemia pełna jest Jego chwały. Wspaniałość Jego podobna do światła, promienie z rąk Mu tryskają, w nich to ukryta moc Jego" (Hab 3,3-4). Na słowo Bóg mamy tu archaiczne "Eloah" co świadczy o archaiczności tekstu używanego prawdopodobnie w liturgii. Promienie tryskające z rąk - przyznam, że bardzo sugestywne. Nie znamy jednak pochodzenia tego tekstu. Teman i Paran są dziś do zidentyfikowania i leżały na głównej trasie prowadzącej z Egiptu do Gór Seir w Edomie. Za czasów Mahometa była to droga, którą poruszali się niemal wszyscy wędrujący między Egiptem a krajem Edomitów. (2) Występująca w księdze Powtórzonego Prawa (33,1-2) góra Synaj jest różnie umiejscawiana, Seir to górzysty region pomiędzy Morzem Martwym a Zatoką Agaba a nie wioska. Jedynie w księdze Jozuego nazwę Seir noszą góry na zachód od Jerozolimy. Paran natomiast to obszerny teren półpustynny leżący głównie na półwyspie synajskim. Jak widać nazwy, na które powołuje się ktoś próbujący "nawrócić" Cię na Islam określają tak obszerne i popularne terytoria, że siłą rzeczy wszystkie kultury i rodzące się tam religie powołują się na te miejsca. Ponadto dziwi mnie, że ktoś zarzucający Biblii fałszywe przedstawianie wydarzeń - powołuje się na nią. Ale uwaga! Fundamentalistyczni muzułmanie usprawiedliwiają kłamstwo, które służy walce z niewiernymi a dla dobra wiary mogą kłamać, oszukiwać, używać podstępu. Ja bym radził dystans i zachęcam do dalszych poszukiwań w formie studium Biblii z różnych perspektyw, nie tylko tej muzułmańskiej. Niestety nie jestem ekspertem od Islamu i nie mam zielonego pojęcia jak muzułmanie tłumaczą fragmenty Pisma świętego. W tym co piszesz o Pwt 23,3, że ktoś z nieprawego łoża nie może wejść do zgromadzenia Pańskiego, łącząc to z historią Judy i Tamar, niewiele ma wspólnego z obowiązującym wówczas prawem -Tamar postąpiła słusznie, to nie było cudzołóstwo lecz wymóg prawa lewiratu. Proszę wybaczyć, że nie odnoszę się do wszystkich, poruszonych kwestii. Łatwiej byłoby mi odpowiadać na jedno, dwa pytania. Nie sadzę aby prorok Mahomet zapowiadany był przez proroków Starego Testamentu. Pozdrawiam 

Wojciech Żmudziński SJ

zobacz komentarze [27]