Życie przed hominizacją

2011-05-13 09:56:04

 Z różnych źródeł katolickich,wypowiedzi osób duchownych itp wynika iż kościół przyjmuje teorię ewolucji człowieka, jednak ewolucji wyraźnie zaplanowanej przez Pana Boga a nie z przypadku.Moje pytanie brzmi – Jak wyglądało życie na Ziemi zanim człowiek został istotą rozumną. Przecież wiadomo że człowiek żył w Raju, posiadał boskie ciało, takie jak Pan Jezus. Czy zanim został istotą rozumną już istniał Raj na Ziemi, czy zamieszkiwały w owym Raju również dinozaury? Kiedy tak naprawdę,w którym momencie powstał na Ziemi biblijny Raj? Z moich skromnych przemyśleń wynika że zanim człowiek został istotą rozumną na Ziemi raju nie było, albo wręcz w ogóle go nie było, wszystko toczyło się normalnym podobnym do dzisiejszego ziemskim rytmem. Jestem w stanie uwierzyć w Boga jako stwórcę wszystkiego, w plan boży zakładający zbawienie człowieka ale w tym wszystkim biblijne stworzenie świata, człowieka nie pasuje mi do tego wszystkiego.Pozdrawiam.Daniel.
Podzielę się kilkoma spostrzeżeniami. 
W Kościele nie ma jednego głosu odpowiedzi na teorię ewolucji - nie ma uni-fonii. Można spotkać ludzi, którzy obstają przy stworzeniu w całości - na ziemi nagle pojawiały się odpowiednie formy życia (całe organizmy), jak i takich, którzy przyjmują działanie Boga przez narzędzie jakim jest ewolucja. To przy czym stoi Kościół to działanie Boga Stwórcy - to w jaki sposób dokonał stworzenia jest dla nas nieznane. Opis stworzenia, Raju itp. jest spojrzeniem autora Księgi Rodzaju i pewnym rodzajem literackim, który ma z jednej strony pokazać stwórcze działanie Boga, niewierność człowieka i tym samym zapowiedź Boga, że grzech człowieka zostanie zgładzony (w Księdze Rodzaju znajduje się tzw. Protoewangelia, zapowiadające zmiażdżenie głowy Szatana). Biblia nie jest podręcznikiem nowoczesnej biologii.
Kolejny temat to przyjście Drugiej Osoby Boskiej w ciele ludzkim. Innymi słowy, ciało Jezusa nie było ciałem Adama, a co za tym idzie, nie było różne od naszego - ale takie samo. Jezus był w pełni człowiekiem, podobnym do nas we wszystkim poza grzechem. 
Pozdrawiam w Panu

Paweł Kowalski SJ

zobacz komentarze [1]