Przestrzeganie dnia świętego

Komentarze

  • 2014-11-27 21:42:21

    Ten fragment Biblii jest wyjątkowo jasny i jednoznaczny.Tłumaczenie trochę pokrętne.Nieraz korzysta sie z mglistych wzmianek ST a by umotywować tezę np. o istnieniu czyśćca, a tu gdzie jest jasno i klarownie to zamiast powiedzieć,że nie uznajemy wskazań ST tylko mamy nowe to kombinujemy na zasadzie "wilk syty i owca cała".
    - sstaszek -
  • 2014-11-28 21:39:51

    To dlaczego Jezus nie ukamienował prostytutki zgodnie ze Starym Prawem?
    - tomasz k. -
  • 2014-11-29 12:16:20

    Też się czasami zastanawiam - tak demonizuje się niektóre zakaziki (typu tatuaże) a tutaj mamy przecież 10 przykazań. Jak dla mnie np. 10 przykazanie powinno brzmieć - Nie pożądaj żadnej rzeczy bliźniego swego. Bo dla mnie trochę dziwnie brzmi 10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest. Chociaż najwięcej zamieszania i tak jest o 2 przykazanie
    i o czczenie poszczególnego dnia. Jezus mówi, że nie przyszedł znieść prawa ani proroków - ok, ale o które prawa chodzi ? O ponad 600 zakazów jakimi kierowali się Izraelici czy o innych mówi ?
    - Piotr G. -
  • 2014-11-29 13:23:50

    W Piśmie Świętym nie ma fragmentu mówiącego o czczeniu niedzieli zamiast soboty. Bóg Ojciec ustanowił Sobotę jako dzień oddawania mu czci a Chrystus przyszedł wypełnić wolę Boga Ojca a nie ją zmieniać. Chrystus przestrzegał szabatu nie łamał Bożych praw. W ewangelii wg. Marka 2:27 jest napisane " ... To szabat został stworzony dla człowieka a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn człowieczy jest panem szabatu.."

    Na dodatek Chrystus sam mówił: Ewangelia wg. Św Jana 15: 9-11"...Jezus powiedział do swoich uczniów: Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości..."
    Ponadto Chrystus po zmartwychwstaniu nie mówił ,że zmienia prawo które dotąd obowiązywało. Apostołowie dalej przestrzegali Szabatu: Dz Apostolskie: 13:14 Oni zaś przeszli przez Perge, dotarli do Antiochii Pizydyjskiej, weszli w dzień sobotni do synagogi i usiedli.Po odczytaniu Prawa i Proroków przełożeni synagogi posłali do nich i powiedzieli: Przemówcie, Bracia jeśli macie jakieś słowo zachęty dla ludu..."
    Dz. Apostolskie 17:1-4 "..A gdy przeszli Amfipolis i Apolonię, przybyli do Tesaloniki, gdzie była synagoga żydowska. Wtedy Paweł według swego zwyczaju wszedł do nich i przez trzy szabaty rozprawiał z nimi na podstawie Pisma; Wyjaśniając i nauczając, że Chrystus musiał cierpieć i powstać z martwych oraz: Ten Jezus, którego wam głoszę, jest Chrystusem..".

    Myślę iż wyraźnie widać, że sobota nadal była przestrzegana i nikt nie zmienił obowiązującego prawa.

    Zmianę soboty na niedziele należy szukać raczej w historii. W roku 364 odbył się Sobór w Laodycei podczas którego zamanifestowano jednoznacznie stanowisko Kościoła wobec niedzieli.
    W Kanonie XXIX tegoż Soboru widnieje następujący zapis: „Chrześcijanie nie powinni judaizować i próżnować w sobotę, ale powinni pracować w tym dniu; powinni szczególnie uczcić Dzień Pański będąc chrześcijanami, i jeśli to możliwe, nie pracować w tym dniu. Jeśli jednak będą judaizować w tym dniu zostaną odłączeni od Chrystusa”

    A Bóg Powiedział :" ...Ale czczą mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi."
    Mateusza 15:9 Dodatkowo można w Piśmie znaleźć fragment który mówi: Ich kapłani łamią moje Prawo i bezczeszczą to wszystko, co jest dla Mnie święte, nie czyniąc żadnej różnicy między tym, co święte i co nie święte. Nie mówią już ludziom o tym, co jest nieczyste, a co czyste, oczy zamykają na nieposzanowanie moich świętych dni szabatu. I tak jestem przez nich samych znieważany.”
    Ezechiela 22:26

    Michał


    - Michał -
  • 2014-11-29 18:27:21

    Michal
    chyba sam sobie zaprzeczasz.Piszesz,ze..."To szabat zostal stworzony dla czlowieka a nie czlowiek dla szabatu.Zatem czlowiek jest panem szabatu" ...a skoro tak to o co ci chodzi?Czlowiek ustanowil sobie szabat w niedziele i to zgodnie z nakazem Boga,ktory dal mu taka wladze.
    - BJ -
  • 2014-11-29 18:34:45

    Michal
    i jeszcze cos.Ja tam widze w Genesis,ze Bog odpoczal dnia siodmego w niedziele i ten dzien ustanowil dniem swietym a nie sobote.
    - BJ -
  • 2014-11-29 23:16:32

    Michał
    Wg tego, co piszesz, tylko judeo-chrześcijanie byliby prawdziwymi chrześcijanami, choć tez nie wiem, czy przestrzegają wszystkich przepisów żydowskich dot. czystości. Chrystus znał te przepisy, lecz je łamał. I mówił, że nieczystym może człowieka uczynić tylko to, co pochodzi z jego serca.
    Wg mnie, Pan Bóg nie jest małostkowy i bez różnicy dla Niego, jaka jest ludzka nazwa (sobota, niedziela) Dnia Świętego. Chodzi o to, by go świecić.

    - Ter -
  • 2015-04-13 09:51:41

    Spieramy się o słowo, a zapominamy o istocie. Sześć dni Pan Bóg pracował dokonując dzieła stworzenia, siódmego dnia Pan Bóg odpoczywał. W opisie stworzenia nie są wymienione dni z nazwy. Jest dzień pierwszy, drugi, trzeci... Pracę Pan Bóg kończy szóstego dnia, siódmego dnia Pan Bóg odpoczywał i błogosławił ten dzień czyniąc go świętym. Nikt nie opisał czy to była sobota, niedziela czy wtorek to był dzień siódmy. Tyle ile chodzi o słowa. Co do istoty to bardziej zasadne byłoby pytanie czy rzeczywiście święcimy ów siódmy dzień, zgodnie z Wolą Bożą. Może jednak jak faryzeusze i Piłat robimy wszystko aby usprawiedliwić siebie i umyć ręce od grzechu. Wstajemy rano dnia siódmego (Niedzieli) jemy śniadanko, potem do kościółka niedzielnego, bo w dzień powszedni to nie ma czasu, ani ochoty. Potem grzejemy do domku na niedzielny obiadek, który w pocie czoła przygotowała mama, lub żona, a reszta rodziny siedziała wygodnie w fotelu, przed telewizorem. Obiadek zjemy szybciutko i zabieramy się dalej do świętowania. Skoczymy na zakupy do hipermarketu, bo trzeba zrobić zapasy na cały następny tydzień, do galerii niby na lody, a przy okazji jakieś ciuchy zabawki, czasem na basen, na lodowisko, pograć na korcie w tenisa. Wracamy do domu niedzielnego wieczora i z lubością i zadowoleniem cieszymy się że czciliśmy dzień święty, zapominając przy tym ile osób zmusiliśmy do pracy w ten dzień święty. Zastanówmy się nad istotą dnia świętego a nie nad tym kiedy go mamy świętować. Przez sześć dni przeznaczonych na pracę róbmy wszystko by w dzień siódmy nie trzeba byłoby latać do sklepu bo coś nam zabrakło, zamiast basenu, kortu czy innej rozrywki idźmy na spacer z całą rodziną. Nie spierajmy się o litery które tworzą słowa tylko róbmy wszystko aby odkryć istotę słowa.
    - Sławomir -
  • 2015-04-13 19:39:14

    Zgadzam się, że istotą jest przede wszystkim poświęcenie jednego dnia Panu, a wykonywanie pracy czy innych zbędnych czynności temu nie sprzyja. Z tego punktu widzenia dzień nie jest ważny, ale sam chyba czułbym się nieswojo pracując w nidzielę, a świętując np. w środę. Czy to tylko przyzwyczajenie, nie wiem. Mnie po prostu niedziela kojarzy się ze zmartwychwstaniem , początkiem Nowego Przymierza pod którym żyjemy. I może dlatego tak wolę.
    - Adamm -