Dwa najtrudniejsze wersy w Nowym Testamencie.

2015-07-22 14:55:59

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus !
Mam 40 lat i przez całe życie dziwiły mnie dwie rzeczy, jakby wszyscy o nich wiedzą ale pomija się je całkowitym milczeniem. Padają różne pytania o wiarę ale nie o te dwa wyrażenia. Mam wrażenie, że nie-katolicy nie mogą/nie chcą nawrócić się ponieważ nigdy nie widzieli świeckiego Katolika który by się do nich stosował.
Oto one:
1. (Mt 19, 21)
"Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!"
Niemal identyczne:
Mt 6,25, Mt 22,39, Łk 3,11, Łk 12,33, Łk 14,12-13, Łk 18,22, Mk 10,21
2. (Mt 5,39)
"A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi!"
Niemal identyczny:
Łk 6,27-29.
Może nie należy ich rozumieć dosłownie tylko odpowiednio interpretować?
Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego trudnego dla mnie problemu.
Witam, 

gratuluję szerokiego cytowania różnych ewangelii!

1. Proszę mnie poprawić, jesli się mylę, ale gdzies w nas pracuje następująca logika: jesli w jakims fragmencie Jezus cos mówi do jednej osoby, to mówi to zawsze i do każdego. Mysle, że to jest problem z interpretacją pierwszego fragmentu. Wg mnie interpretacja tego typu powinna isc w kierunku: Jezus mówi do Młodzieńca "idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim" - a co mówi do mnie? Odpowiedź jest moja i tylko moja, ale mogę się nią podzielić z innymi.
2. Jesli chodzi o drugi cytowany przez Pana fragment Kazania na Górze. Jezus mówi w Kazaniu same szokujące rzeczy: Błogosławieni, którzy się smucą; Wcale nie przysięgajcie; Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę; Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi; Miłujcie waszych nieprzyjaciół. Charakter kazania jest prowokacyjny, egzortacyjny, 'wstrząsający', efektem ma być nawrócenie. To nie jest filozoficzny dokument normatywny, to jest raczej zaproszenie do nowego stylu życia i do dalszego pytania Jezusa o konkrety mojego życia i o moje miejsca konfliktów.

Z Panem Bogiem,

Michał Karnawalski SJ, webmaster

zobacz komentarze [6]