Jahwe, ofiary, Noe

Komentarze

• 2014-11-18 16:31:13

miałem ten sam problem w skali chyba wiekszej w młodości, bo min. takie opisy Boga w ST doprowadziły mnie do psychiatryka, doszłem nawet do wniosku, że Bóg chce żebym cierpiał, a tu Jezuita pisze o "różnych teologiach", a nie o sprzecznościcach wewnatrz jednej teologii!
    Pytanie brzmi: Czy Jahwe kazał zabijac wrogów Izraela czy tylko to wymysł ludzki był (pomysł na relację we wyobraźni)???
    - tomasz k. -
  • 2014-11-18 20:07:00

Odpowiedź jest moim zdaniem ogólna i niezbyt jasna. Mit o potopie został wzięty z religii sumeryjskiej. Zgoda. Powstaje pytanie - co jeszcze w Piśmie pochodzi z innych wierzeń skoro jest w nim "wiele różnych teologii"?

- m -
  • 2014-11-18 20:30:11

Moja dobra znajoma, osoba głęboko wierząca i już starsza, chciała przeczytać Pismo. Po lekturze kilku rozdzialów Księgi Jozuego powiedziała że nigdy już nie otworzy Starego Testamentu. Powód - okrucieństwa i czystki etniczne, których żądal Bóg. Ten sam, co dal w Dekalogu przykazanie "Nie zabijaj".

- Maria -
  • 2014-11-18 21:09:29

Po przeczytaniu odpowiedzi ojca Michala na moje pytanie mam jeszcze większy zamęt w glowie. Komentarz tomasza k świadczy że nie tylko ja. A przecież Pismo Święte jest natchnione i jako takie nie może być chyba ludzkim wymysłem...

- autorka -
  • 2014-11-18 22:56:53

z resztą teraz mamy taką teologię, że Kościół uznaje obronny status wojny czyli zabijanie okupanta nie było grzechem!
    brat zabił brata a więc mieliśmy nie zabijaj, ale nie było powiedziane, że zabijanie wrogów Izraela jest grzechem i teraz jest powiedziane, że zabijanie okupanta nie jest grzechem!
    - tomasz k. -
  • 2014-11-19 05:50:18

Maria
    bo nie mozna czytac ST nie znajac mentalnosci i obyczajow tamtych czasow.To prowadzi do odrzucenia biblii.Chodzi o to,ze w ST Bog wchodzi w dzieje krwiozerczych obyczajow ludzkosci i pomalu je zmienia a czlowiek opiera sie temu ze wszystkich sil.Z jednej strony sie mu podoba to co nakazuje Bog a z drugiej strony sie tego panicznie boi i probuje to po swojemu poprawiac.
    Taka mamy ludzka mentalnosc.Popatrz chocby na wychowanie dzieci dzis i sprzed kilkudziesieciu lat jak bardzo spojrzenie ludzkosci sie na to zmienilo.Dzis za bicie dziecka idzie sie do wiezienia a kiedys byla to polecana i chwalona i powszechnie akceptowana metoda wychowawcza.
    - BJ -
  • 2014-11-19 14:42:21

Ksiega Jozuego splywa krwia, to prawda. Zadajmy sobie jednak pytanie: co wiemy o tych starozytnych narodach, ktore Jahwe kazal powybijac? Wielu badaczy twierdzi, ze tamte narody byly do cna zepsute, praktukujace odrazajace rytualy. Poza tym Stary Testament jest proba opisania Boga, a nie do konca realnymi wydarzeniami. Odpowiedz kim naprawde jest Bog znajdujemy dopiero w Chrystusie. Wiec w czym problem? Wyobrazacie sobie, by Izrael mial wtedy czcic Boga milosiernego, lagodnego, bo ja nie. Taki lud bylby od razu zniszczony. Bog z nami!
    - Kryst -
  • 2014-11-19 15:26:47

DJ ja nie odrzucam Biblii, szukam tylko odpowiedzi na moje wątpliwości. Twoje rozumowanie przekonuje ...ale nie do końca. Pismo Święte jest natchnione, a czytamy w nim o okrucieństwach popełnianych na polecenie Jahwe.
    tomasz k - gdy Izraelici weszli do Kanaanu, to ONI byli tam najeźdźcami a potem okupantami. Widzisz to nie była wojna obronna, przynajmniej nie była taką w czasach Jozuego.
    - Maria -
  • 2014-11-19 17:10:53

Różne teologie, czyli sposóby spojrzenie na obecność Boga ze swoim ludem,pośród różnych wydarzeń i kultur. Izrael musiał się uporać z problemem cierpienia niewinnych, z problemem mieszkańców ziemi podarowanej im przez Boga. Co z nimi zrobić? Jak wejść do Kanaanu, skoro oni nam nie pozwolą... Szukali woli Boga, starali się interpretować swoje czyny w Jego świetle. Różne teologie, czyli różne odczyty rzeczywistości w Bozym świetle, zbiegają się i sumują w Osobie Jezusa. Stary Testament nie jest całością objawienia i całością prawdy o obecności Boga pośród nas. Nie mozna go traktować wybiórczo, na podstawie jakiegoś jednoego fragmentu. Pełnia objawienia jest w Chrystusie i tu Bóg wypowiedział się o Sobie w sposób pełny i zrozumiały dla człowieka. Gdy nastała pełnia czasu.
    I jescze jedno: to, że Pismo Święte jest natchnione przez Boga, to nie znaczy, że podyktowane przez Niego, jak autor dyktuje sekretarce. Autorami są ludzie, którzy poprawnie rozpoznali, w kontekście jakiegos wydarzenia, pewne prawdy i Boże przesłanie. Odczytali to na miarę swojej epoki. Spośród wielu pism za natchnione uznaje się te, których autorzy, zyjący w różnym czasie i miejscu, rozpoznali poprawnie działanie Boga, Jego ekonomię zbawienia.
    - strada -
  • 2014-11-19 19:29:45

Czy zatem Bóg ST był podmiotem przypisywanych mu czynów i intencji?
    Czy Bóg ST coś kazał czy ludziom się wydawało w wierze, że Bóg coś każe???
    Jezus Chrystus to Przyjaciel grzeszników, który nawet najwiekszego zbrodniarza by nie kazał zabijac,
    Czy Jezus Chrystus pochwaliłby obronę Ojczyzny?
    nie znam dobrze ST lecz przypuszczałem, że Żydzi zajmowali zbrojnie terytoria, bo człowiek jest.... zwierzęciem terytorialnym.
    - tomasz k. -
  • 2014-11-19 20:03:46

Maria

"gdy Izraelici weszli do Kanaanu, to ONI byli tam najeźdźcami a potem okupantami. Widzisz to nie była wojna obronna, przynajmniej nie była taką w czasach Jozuego."- a niby jak Żydzi mieli wejść i co mówić: dzień dobry proszę zaprzestać prostytucji sakralnej, składania ofiar z dzieci i kopulacji ze zwierzętami?
    - Jozue -
  • 2014-11-19 20:17:03

Maria
    z czytaniem ST jest jeden powazny problem.To nie jest historia.Tzn.na faktach osnuto nauczanie dla narodu wybranego.Tym samym fakty przebarwiono i zamieniono w alegorie,ktora miala przemawiac do tamtych ludow.A mimo to jest to zywa prawda.Tak samo nauczal Jezus.Przenosniami,przypowiesciami i alegoriami.Z ST jest o tyle trudniej,ze o naukach Jezusa wiemy,ze to sa przypowiesci jednak ST pisany byl nieco inaczej w innym kontekscie,w innych czasach bo z innymi problemami zderzali sie wtedy Zydzi i w innych obyczajach przyszlo im zyc i trzeba dosc bystro sie temu przygladac bo opisy wpleciono w fakty historyczne(wybacz,ale postaram sie najkrocej jak mozna to opisac).Zauwaz,ze np.Zydzi zdobywaja jakies miasto.Morduja na rozkaz Jahwe wszystkich mieszkancow ale z tej miesciny biora ogromne lupy tzn.milion,krow,koz owiec....Miasta wtedy liczyly kilkaset osob.Metropolie kilka tysiecy(Babilion jest jednym z wyjatkow bo to miasto,panstwo) a lup to prawie milion sztuk bydla!...Cos chyba nie wyglada to w tej opowiesci normalnie?O co w tym chodzi? Wiecej, bo ludnosc tych wymordowanych na rozkaz Jahwe zyje do dzis.Przeciez Kananejczycy i mieszkancy tamtych miast to dzisiejsi Palestynczycy.A wiec o co w tym wszystkim chodzi?Jeszcze wiecej.Zapytany Jezus czego uczy ST odpowiada krotko wlasciwie jednym zdaniem,streszcza Prawo i ST i otrzymuje potwierdzenie slusznosci.
    Widze,ze chyba sie przeliczylem i powinienem jednak sobie troche wiecej czasu na to poswiecic i to wytlumaczyc (moze ktos by ten temat podjal?)Jesli znajde ten czas to postaram sie to zrobic bo temat rzeczywiscie zaniedbany i na opak dzisiejszy czlowiek widzi tamte biblijne okrutne czasy i sie gubi w tych zbrodniach,ktore wcale nimi...nie byly! A to one wlasnie wymusily na nas i daly nam nasza dzisiejsza Zachodnia kulture z,ktorej jestesmy tacy dumni tak wiele jej dzis zawdzieczamy...
    Ale poki co radze w trakcie czytania ST poczytac troche o obyczajach, kulturach i mentalnosci ludzi z tamtych czasow...bardzo pouczajaca jest historia Abrahama probujacego zlozyc w ofierze Izaaka...
    - BJ -
  • 2014-11-19 20:48:53

No właśnie, co to znaczy natchnione ? Chyba tak jak napisał/a -strada-
    Jak dla mnie widać, że człowiek wzbogacał też opisy różnych wydarzeń, tylko pytanie teraz, które wzbogacał a które nie ? Czy Bóg swoim własnym palcem wypisał przykazania ? A może Mojżesz i stworzono historię o tym, że musiał je roztrzaskać i na nowo napisać. Tak samo z Jerychem - wspaniałe przesłanie bo znowu mówi nam o zaufaniu do Boga, ale dzisiaj już wiemy, że Jerycho było opuszczone zanim Izraelici tam dotarli. Czy możliwe jest aby ludzie czegoś nie ,,podkolorowali" ? Rozumiem jak jest przypowieść i nie musi być prawdą historyczną, ale jeśli chodzi o Jerycho to mamy manipulację historyczną. Czasami też mam spore wątpliwości.
    - on -
  • 2014-11-20 16:59:14

Pozwolę sobie napisac o dwóch poglądach dotyczących czynów przypisywanych Bogu ST, które dzisiaj sa uważane za niemoralne:
    1) Realizm biblijny - tak czynił faktycznie Bóg ST,
    2) Psychologizm biblijny - człowiek przypisał Bogu ST czyny dzisiaj uznawane za niemoralne,
    niech się każdy określi albo dołoży inne poglądy,
    ja skłaniam się do psychologicznej wizji Boga ST we fragmentach nas tutaj zajmujących,
    Spójrzcie jak mocno ekspolatują ten temat ateiści! Włącznie z Dawkinsem.

- tomasz k. -
  • 2014-11-20 20:33:11

Dziękują komentatorom, ich wpisy są mi pomocne, zwłaszcza te ostatnie.
    Z wyjątkiem wpisu Jozuego.
    - autorka -
  • 2014-11-22 05:42:14

tomasz k
    w bibli sa wypowiedzi samego Boga.Bardzo ciekawe i niezmienne.Mozna je wynotowac.I czyny ludzi i opowiesci w,ktore wciagany jest Bog.I to powinno byc wyjasnione bo czysem razi a dlatego,ze cos co dzis moralne i chwalebne kiedys nim nie bylo a czasami bylo nawet odwrotnie.Jednak Prawo jakie dal Bog bylo ciagle takie samo"kochaj Boga i czlowieka" jednak rozumiano to roznie w roznych czasach i dlugo zeszlo zanim osiagnelismy to co mamy dzis.Jesli komus nie podoba sie kultura Zachodnia to niech sie wkolo rozgladnie i wskaze jaks lepsza od naszej
    - BJ -
  • 2014-11-24 22:36:23

W Księdze Kapłańskiej 24, 10 jest fragment pt. Kara za bluźnierstwo, gdzie pisze, że Pan powiedział do Mojżesza, żeby ukamienowac bluźniercę,
    Czy uważasz, że Bóg został "wciągnięty" w to?
    - tomasz k. -
  • 2014-11-26 16:17:53

tomasz k
    oczywiscie
    - BJ -
  • 2014-11-26 16:21:38

Mi się wydaje, że wiele nakazów jest przez ludzi stworzonych i różne zachowania są przypisane Bogu. Nie wolno było przycinać tak czy inaczej włosów bo plemiona dookoła tak się nosiły. Gdyby okoliczne plemiona nosiły kapelusze to pewnie by zabronili noszenia kapeluszy i ok, ale czy tak kazał im Bóg ? Może chodziło o to żeby większy posłuch był w społeczności dlatego pisali - tak mówi Pan. Ja wiem, że była inna mentalność, ale to Bóg nie mógł powiedzieć wprost niektórych rzeczy - że życie nie mieści się jedynie we krwi(już nie mówię o dna, rna, itp.). To jest jakby Bóg dostosowywał się do ludzkiej mentalności. Wtedy na porządku dziennym było zabijanie, więc Bóg tak kazał .... Nie mógł wtedy już powiedzieć, że nie wolno, itp.
    - Adi -
  • 2014-11-29 22:01:08

Adi
    "Wtedy na porządku dziennym było zabijanie, więc Bóg tak kazał .... Nie mógł wtedy już powiedzieć, że nie wolno, itp." - przecież Bóg powiedział w Dekalogu nie zabijaj. Żydzi weszli do Ziemi Obiecanej z nowym porządkiem świata. Wszelkie zastane plugastwo musiało zostać starte.

On
    "ale jeśli chodzi o Jerycho to mamy manipulację historyczną" a cóż to za wymysły i na podstawie czego? Oskarżasz Boga i naród żydowski o kłamstwa?

- Jozue -