Czy odmawianie nowenny pompejańskiej ma sens?

Komentarze

  • 2015-07-09 08:16:02

    Ania, ja z kolei uważam, że nowenna jest dla każdego. Może nie każdym etapie życia, ale warto chociaż raz zdecydować się na tę modlitwę! Nie jest on gorsza czy lepsza od innych modlitw, jest bardziej wymagająca.

    To mit, że wymaga ogromnego wysiłku. Ile czasu tracimy dojeżdżając do szkoły, pracy, czekając w kolejkach, czekając na coś w pracy, oglądając seriale itd.? Gdyby ten czas zebrać, okazałoby się, że większość osób tę godzinę dziennie znalazłaby na odmówienie nowenny. Uważam że lepiej modlić się w mniejszym skupieniu (kolejka, spacer itp.) niż ze strachu że modlitwa nie będzie doskonała, nie podjąć się jej w ogóle.
    Są też ludzie, którzy potrafią np. wstać godzinę wcześniej przed pracą i odmówić nowennę.

    Na koniec - strach ma wielkie oczy ;-) Człowiek ma jednak inną motywację, gdy odmawia cały różaniec w jednej intencji, już od pierwszego dnia zobowiązując się, że będzie to robił przez 54 dni. Zwłaszcza kiedy modli się w intencji innej osoby - w jakimś sensie ja czułam się wtedy za tę osobę odpowiedzialna i nie chciałam jej ani siebie zawieść (mimo że ona o mojej modlitwie nie wiedziała).
    To nie jest to samo, co odmówić jedną część różańca codziennie albo co jakiś czas cały różaniec.

    Nowenna mnie nauczyła, żeby nie modlić się o 10 rzeczy na raz. Tzn. jedną modlitwą załatwić jak najwięcej spraw.
    To też jest wyzwanie i test dla nas - czy nasza intencja jest na tyle ważne, że potrafimy poświęcić jej 54 dni?
    - M. -
  • 2015-07-12 14:18:32

    Odmawiałam nowennę pompejańską raz.Polecił mi ją spowiednik,mowił że jest to modlitwa bardzo mocna wymagająca,i że trzeba mieć intencję konkretną.Wiem że odmawianie jej było wspierane łaską,bo sama z siebie po prostu nie dałabym rady.Intencja poruszona w tej modlitwie została wysłuchana(po ludzku ta sprawa była nie do ruszenia).
    - asia -
  • 2015-09-23 15:56:52

    Serdecznie polecam nowennę pompejańską! De Maria nunquam satis - o Maryi nigdy dość. Kiedyś powątpiewałem, ale ta nowenna jest łaską. Nie tyle nawet, że prosimy o konkretną rzecz, zaś Maryja wysłuchuje naszych próśb... Chodzi przede wszystkim o to, że odkrywamy piękno relacji z Matką Bożą, mamy tę relację. To między innymi powinno cechować katolika, że dba o relację z Jezusem, poprzez relację z Maryją. To skarb, którego nie rozeznają i nie doświadczają np. portestanci.
    - Michał -
  • 2015-10-22 15:19:42

    Odmawiam nowennę pompejańską po raz 6, chyba... W gruncie rzeczy nie ma to znaczenia po raz który. Na początku jest to trudne (szczególnie dwa pierwsze tygodnie) i na końcu (końcówka jest najgorsza; zawsze mam wrażenie, że szatan robi wszystko, żeby tylko jej nie skończyć). Rzeczywiście NMP jest niezwykle chojna. Za każdym razem mnie zaskakuje. Nie chodzi tu o to, że dostajemy to, o co prosimy. Trzeba zgodzić się na Bożą Wolę w zakresie obdarowywania nas tym, czym Pan Bóg uzna za najlepsze. Chodzi raczej o otwartość serca na Jego działanie, o zawierzenie lęków związanych z daną intencją, o przełamanie własnych ułożonych skrupulatnie planów z nią związanych. Ani razu nie dostałam tego, co sobie wyobrażałam, bo jak dotąd dostałam 100 krotnie więcej! Tak namacajnie, jak i wewnętrznie. Przede wszyskim wewnętrznie! Bo jesteśmy tym, na co poświęcamy swój czas. A czas poświęcony na modlitwę wypełnia życie Bożą Obecnością. Wiele razy zdarzyło mi się nieuważać, zmówić za dużo "Zdrowasiek", zasypiać, itd. Ale czy moja dobra wola bycia zawsze w łączności z Bogiem i Jego Matką nie jest cenniejsza od wszystkich tych niedoskonałości związanych z ludzką naturą? Mała Tererska od Dzieciątka Jezus zawsze zasypiała na różańcu i nie przejmowała się tym, oddając to zawsze Bogu i Jego miłości.
    Pozdrawiam serdecznie :)
    - Magdalena -
  • 2015-10-26 16:39:11

    @Asiu!

    Chrześcijaństwo polega przede wszystkim na naśladowaniu naszego Pana, Jezusa Chrystusa, a On na pewno czcił swoją Matkę, inaczej przecież zgrzeszyłby przeciw IV przykazaniu. Bezpiecznie więc możesz go w oddawaniu czci Maryi naśladować, tym bardziej, że Słowo Boże to zapowiada, że błogosławić Ją będą wszystkie pokolenia.

    Nowennę pompejańską odmawiam po raz drugi, wymaga, przynajmniej ode mnie sporo samozaparcia, więc skoro drugi raz sięgnąłem, to widać warto :) Do czego gorąco zachęcam!

    Z Bogiem!
    - Marcin -
  • 2015-11-02 22:16:36

    Nowenna Pompejańska to wspaniała modlitwa, aczkolwiek wymagająca dużego wysiłku, woli i samodyscypliny. Odmawiałam ją dwa razy i często miałam problemy ze skupieniem się - wiele u mnie lęku, obaw i roztargnienia. Jednak nie poddałam się i otrzymałam łaskę, o którą prosiłam, a cierpieliśmy z mężem kilka lat...
    Z Panem Bogiem i wiary wszystkim życzę!
    - Magda -