W jaki sposób Maryja pozostała dziewicą w trakcie rodzenia?

Komentarze

 • 2015-04-19 22:14:32

  Ten dogmat o dziewictwie Maryi, pojmowanym w sensie fizycznym, ma chyba swoje źródlo w neurotycznym wstręcie do kobiet dawnych katolickich teologów. Obsesję na punkcie cielesności kobiety mialo przecież wielu Ojców i Kościola.
  Jak w takiej sytuacji czcić Bogurodzicę Maryję? Trzeba Ją było oczyścić ze wszystkiego, co kobiece, a więc budzące odrazę tych świętych mężów.
  W ten sposób można było oddawać cześć Maryi i gardzić calą resztą niewieściego rodu.
  Zapomnieli, że Chrystus nie brzydzil się cudzołożnej Samarytanki, kobiety cierpiącej na krwotok ani jawnogrzesznicy. Brzydzil się natomiast świętoszków i obłudników.


  - Anka -
 • 2015-04-20 00:42:47

  Jeżeli wierzymy, że Pan Jezus począł się bez udziału ziemskiego ojca, co z medycznego punktu widzenia jest niemożliwe, to w moim odczuciu równie godny wiary jest fakt, że Maryja po porodzie pozostała dziewicą. Warto też pamiętać, co mówi anioł Gabriel do Maryi (która też miała wątpliwości): "Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego" (Łk 1, 26n)

  Pozdrawiam

  - AnnaSz -
 • 2015-04-20 01:37:12

  Myślę, że pani AnnaSz ma rację, ale rację może mieć i druga z pań.

  Dodając od siebie: czytałam kiedyś, że w bardzo rzadkich przypadkach hymen może być bardzo (wręcz wyjątkowo) elastyczny. A więc można spokojnie, nie tylko "na wiarę", ale i rozumowo, przyjąć, że cuda się zdarzyć mogą i - nie przejmować się tym dalej :)
  - Niśka -
 • 2015-04-20 05:38:58

  przeciez Jezus czynil rozne cuda a skoro tak to jakim problemem byloby dla niego aby Maryja dziewica pozostala fizycznie?Bo psychicznie napewno nia byla.
  - BJ -
 • 2015-04-20 11:24:53

  Jakie to ma znaczenie dla duchowości chrześcijańskiej, czy pozostal ten hymen Maryi nienaruszony? Moim zdaniem żadnego znaczenia nie ma.
  Chrystus nauczal, że zlo pochodzi z ludzkiego serca.
  To neoplatonizm - myślenie, że ciało jest więzieniem ducha. A już szczególnie ciało kobiety...

  - Anka -
 • 2015-04-20 14:41:25

  Matko Święta, wybacz.
  - Maria -
 • 2015-04-21 00:58:55

  Dlaczego Kosciol uparl sie na "dziewictwo Maryi ",co zlego reprezentuja saba kobiety ,ktore juz nie sa dziewicami ? .Jak ksiadz sam mowi " ze nie mamy zadnej dokumentacji ginekologicznej " ,wiec na jakiej podstawie jest przekonanie ,ze Maryja byla jednak dziewica . Przeciez byla zona ,napewno spelniala swoje obowiazki wzgledem meza ,pan Jezus mial braci ,wiec skad to dziewictwo Maryi ?
  - Asia -
 • 2015-04-21 19:07:01

  Maryja była Dziewicą przy poczęciu swego Syna, Dziewicą jako brzemienna, Dziewicą jako karmiąca własną piersią, Dziewicą zawsze. Św. Augustyn.
  - Z-Maryją-Przez-Życie -
 • 2015-04-21 20:05:53

  Asia
  1."Dlaczego Kosciol uparl sie na "dziewictwo Maryi "- nie uparł, głosi prawdę.
  2."co zlego reprezentuja saba kobiety ,ktore juz nie sa dziewicami" - nic złego nie reprezentują.
  3. "napewno spelniala swoje obowiazki wzgledem meza ,pan Jezus mial braci ,wiec skad to dziewictwo Maryi"- Jezus nie miał braci. To herezja.
  - Jozue -
 • 2015-04-21 22:29:33

  Czytamy w Ewangeliach o siostrach i braciach Pana Jezusa. Tradycja mówi że to byli kuzyni albo przyrodnie rodzeństwo.
  A jeśli rodzeństwo prawdziwe, co w tym zlego?

  - Anka -
 • 2015-04-21 23:03:27

  Wierzácy debatujá nad dziewictwem Maryi lub kto jest swiétszy od Najswiétszego, inni z oblédem w oczach goniá za karierá i kasá, a wokól pelno bezdomnych, bezrobotnych i dzieci w domach dziecka - bez szans na lepszá przyszlosc. W tym tygodniu utonélo kilkaset koleinych osób u wybrzezy Italii.....
  Panie Jezu - WYBACZ
  - Kasia -
 • 2015-04-22 00:40:33

  -Jozue- herezja ? ,Nowy T. wymienia braci Jezusa wiele razy ,przeczytaj sobie tylko pare przykladow ,klania sie Biblia Tysiaclecia [ Mt 12;46-50 ], [ Mt 13; 55,56 ] ,[Mk 6;3 ] ,przeczytaj sobie ,to tylko 3 przyklady z wielu "herezji "
  - Asia -
 • 2015-04-22 12:34:21

  Kasiu masz rację. Wstyd mi, że zapominam o tych tragediach i biedzie....

  Panie Jezu zmiłuj się nad nami!
  - Anka -
 • 2015-04-22 13:09:34

  Asia
  mysle,ze NT trzeba czytac wiele razy aby go ogarnac jako tako...To prawda,ze NT mowi o siostrach i braciach Jezusa.Ale spisany zostal w penej tradycji Zydowskiej.Jezus na krzyzu nakazuje Janowi zaopiekowac sie swoja matka.Gdyby Jezus mial rodzenstwo rodzone czyli Maryja miala dzieci Jezus nie moglby Janowi zlecic opieki na swoja matka gdyz stalaby sie tym samym "nierzadnica"...
  Jozue wiec ma jednak racje...
  - BJ -
 • 2015-04-22 15:46:21

  Anka
  "-herezja ? ,Nowy T. wymienia braci Jezusa wiele razy";"napewno spelniala swoje obowiazki wzgledem meza ,pan Jezus mial braci ,wiec skad to dziewictwo Maryi" - te herezje są co najmniej wyświechtane i wyliniałe. Skąd pomysł na ich powtarzanie i dlaczego podważasz Tradycję?
  - Jozue -
 • 2015-04-22 16:39:47

  Czy Jezus miał rodzeństwo? W Ewangeliach w kilku miejscach jest mowa o braciach i siostrach Jezusa. Z imienia wymienieni są w czterech fragmentach. U Marka: „Czy nie jest On cieślą, synem Maryi, a bratem Jakuba, Jozesa*, Judy i Szymona? A Jego siostry, czy nie mieszkają tutaj wśród nas?” (6,3); i Mateusza: „Jest przecież synem cieśli. Czyż Jego Matka nie ma na imię Maryja, a Jego bracia Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego siostry mieszkają wśród nas.” (13,55n) O siostrach już nigdzie nie znajdziemy wzmianki, ale wspomniane wyżej imiona braci Jezusa pojawiają się jeszcze u Mateusza przy opisie pogrzebu Jezusa: „Wśród nich była Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba i Józefa, oraz matka synów Zebedueusza.” (27,56) A Marek widzi ich pod krzyżem: „Wśród nich była Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba Mniejszego i Jozesa, i Salome.” (15,40) Jan nie podaje imion braci, ale wymienia kobiety: „Przy krzyżu Jezusa stała zaś Jego Matka, siostra Jego Matki, Maria, żona Kleofasa oraz Maria Magdalena.” (19,25) Oczywiście w Polsce Matkę Jezusa nazywamy Maryją, ale oryginalnie ma na imię Maria. Mamy więc do czynienia aż z czterema Mariami! XX-wieczny badacz Biblii, John Mc Hugh, opierając się na tekstach biblijnych i źródłach patrystycznych, zaproponował nową teorię na temat braci Jezusa. Historia rodzinna Jezusa wyglądałaby następująco. Józef, mąż Maryi miał siostrę o imieniu Maria (tzw. "druga" Maria) oraz brata o imieniu Kleofas. Józef i Kleofas mieli żony o tym samym imieniu. Imienia męża Marii, siostry Józefa i Kleofasa, nie znamy. Prawdopodobnie jej mąż zmarł i zgodnie z prawem przeprowadziła się ona do Józefa, męża Maryi, razem ze swymi dziećmi Jakubem i Jozesem. W takim razie Jakub i Jozes byliby adoptowanymi synami Józefa. W takim razie Jezus nie mieszkał sam z rodzicami. Wychowywał się z Jakubem i Jozesem. W domu oprócz matki Maryi, była jeszcze Maria, siostra Józefa. W takim razie Jezus jako dziecko nie nudził się sam w domu, miał się z kim pobawić i powygłupiać.

  * zdrobniała forma imienia Józef

  [na podstawie: Jean-Pierre Torrell OP, „Dziewica Maryja w wierze katolickiej”, W Drodze, Poznań 2013, s. 111-123]

  - Paweł Rakowski SJ -
 • 2015-04-22 22:33:20

  Asiu.
  W Stanach Zjednoczonych do ludzi starszego pokolenia, którzy są związani węzłami nawet tylko przyjaźni, młodsi mówią "ciociu", "wujku". A przecież to nie są biologicznie ich ciotki i wujkowie. Ba! Zwyczaj ten też bywa przenoszony w ogóle na ludzi starszego pokolenia.

  Na tej samej zasadzie - gdzie jest napisane w Nowym Testamencie, że tam gdzie jest mowa o "braciach" i "siostrach" Chrystusa - jest mowa o Jego biologicznym rodzeństwie? Może to po prostu zwyczajowe określenie ludzi blisko związanych z daną osobą?
  Jeśli ksiądz mówi do mnie "siostro", to znaczy, że jest moim bratem? Przecież, że nie - ja to przyjmuję jako "siostro w wierze". A jeśli pacjenci mówią do pielęgniarki w szpitalu "siostro", znaczy, że są jej rodzeństwem?
  Myślę, że bierzesz zbyt dosłownie.
  - Niśka -
 • 2015-04-23 10:12:56

  Chciałabym zaznaczyć, że są takie przypadki, kiedy w ogóle nie ma błony dziewiczej, zazwyczaj ma ona różne kształty, jest jej więcej lub mniej. Błona dziewicza nie pełni żadnych funkcji, więc jej wrodzony brak wydaje się też całkiem naturalny. Czy więc dziewczynka, która urodziła się bez błony dziewiczej nie jest dziewicą? Moim zdaniem jest. Opisana prze zemnie możliwość pomogła mi dać sobie spokój z pytaniami o kwestię porodu i błony dziewiczej Najświętszej Maryi Panny.
  - Agnieszka -
 • 2015-04-23 13:22:44

  Niśka
  "W Stanach Zjednoczonych do ludzi starszego pokolenia, którzy są związani węzłami nawet tylko przyjaźni, młodsi mówią "ciociu", "wujku". A przecież to nie są biologicznie ich ciotki i wujkowie".
  W Rosji jest dokładnie tak samo.

  - Maria -
 • 2015-04-23 15:47:51

  Niska -z dn 4- 22 .W Stanach nikt nie zwraca sie do ludzi starszego pokolenia "ciociu "I " wujku " ,tu "ciociu " I " wujku " mowi sie tylko do braci I siostr ojca lub matki dalszej rodzinie mowi sie kuzynka Mario lub kuzyn John w zaleznosci od imion lub po prostu zwraca sie do nich po Imieniu .To ,ze do kogos w szpitalu zwracasz sie siostro lub ksiadz do ciebie mowi siostro to jest sprawa profesji ,zawodu danej osoby ,,nie ma nic wspolnego z tym co jest w Testamencie .
  - Asia -