W jaki sposób Maryja pozostała dziewicą w trakcie rodzenia?

2015-04-19 15:03:51

Czy wiadomo, jak Jezus przyszedł na świat? Bo słyszałem
opinie, że Maryja nie mogła Go urodzić "normalnie", bo wtedy
fizycznie przestałaby być dziewicą. Ale czy to nie chodzi bardziej o dziewictwo
duchowe tzn. brak współżycia? Czy słuszne jest twierdzenie, że Jezus
"wyskoczył" z ciała Marii? Pytam się, bo zastanawiam się, czy można
odnieść słowa Apokalipsy mówiącej o Niewieście obleczonej w słońce do Maryi...
Niewiasta ta rodzi Dziecko w boleściach, wiec naturalnie. Fragment ten jest czytany
w święto Wniebowzięcia, więc odnosi się chyba do Maryi?

Tradycja Kościoła mówi nam o tym, że Maryja była dziewicą przed, w trakcie i po narodzinach Jezusach. W ten sposób chciano podkreślić dziewictwo Maryi i niezwykłe narodzenie się Jezusa. Tak naprawdę o porodzie Maryi, z technicznego punktu widzenia, nie wiemy nic. Nie mamy przecież żadnej dokumentacji ginekologicznej. Pamiętam, że na zajęciach z mariologii również u mnie ten temat wywołał małą konsternację, bo w jaki sposób właściwie mógł się Jezus urodzić nie naruszając błony dziewiczej Maryi? Szybko jednak ta dyskusja wydała mi się być pozbawiona dobrego smaku. Nie wydaje nam się dziwnym rozmawianie o tak intymnej rzeczy dla Maryi jaką są jej własne organy płciowe? Pewne sprawy powinny zostać w tajemnicy, myślę, że ta szczególnie. Wystarczy nam wierzyć w to, że Maryja poczęła jako dziewica. To, co się działo z jej błoną dziewiczą później i tak nie zmieni faktu, że Jezus był Synem Bożym, poczętym przez Ducha Świętego, umarł za nasze grzechy i zbawił nasz świat. Jeśli chodzi o fragment z Apokalipsy, spoglądając w sam tekst nie wiemy do końca kogo miała przedstawiać Niewiasta rodząca w bólach – Maryję, Izraela czy Kościół. Na liturgii wskazuje się na Maryję. Dla poszerzenia tematu polecam książkę Jean-Pierre Torrell OP, Dziewica Maryja w wierze katolickiej.

Paweł Rakowski SJ

zobacz komentarze [46]