Autentyczność Pięcioksięgu i jak go odczytywać

Komentarze

 • 2015-08-02 10:09:04

  Lektura Pięcioksięgu jest nielatwa, trzeba prosić o światlo Świętego Ducha aby zrozumieć przeslanie Pisma .
  - Anka -
 • 2015-08-03 21:20:43

  Jeśli Aniu zrozumiałaś to może podzielisz się spostrzeżeniami ?
  - niewinny84 -
 • 2015-08-03 21:27:09

  Dużo się nad tym zastanawiałem i dalej zastanawiam. Niektórzy traktują każde słówko jako dane od Boga, inni aż tak ortodoksyjnie do tego nie podchodzą. Jak dla mnie nie zawsze tam gdzie pada zdanie - Tak mówi Pan jest sytuacją że akurat tak Pan oznajmił, ale może dlatego padało takie sformułowanie by mieć większy posłuch wśród społeczności - może się mylę. Które zatem opisane wydarzenia uznawać za prawdę historyczną a które za przejaskrawione opowieści ? Podaję nawet linka o Jerychu i co pisze o tym
  o. Żmudziński. Przesłanie pozostaje, ale jeśli faktycznie było tak jak jest napisane w artykule to znaczy, że mamy przekombinowanie prawdy ?

  http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,966,gdyby-pismo-swiete-napisaly-kobiety.html

  Co o tym sądzicie ?
  - niewinny84 -
 • 2015-08-06 16:57:31

  Z książki, pt. Rozmowy o Biblii ?

  Największy król Babilonu Hammurabi zasłynął przede wszystkim przez swój kodeks, który, wypisany na bloku bazaltu, miał mu zostać wręczony przez jednego z bogów(czy to nam czegoś nie przypomina?). Zawierał on 282 prawda, a wiele z nich odnajdziemy później także i w Prawie Mojżeszowym(m.in. zasadę ,,oko za oko, ząb za ząb"). Czyż to nie zastanawiające ?

  Mamy również skłonności wyobrażać sobie, że ci, dla których Biblia jest Słowem Bożym, muszą uważać, że w całości została ona podyktowana ludzkim autorom przez samego Boga. W dawnej sztuce znajdziemy nieraz takie przedstawienia: Duch Święty w postaci gołębia siedzi na ramieniu Ewangelisty i szepcze mu do ucha słowa po słowie, to co ma pisać. Warto wiedzieć, że tekst biblijny ma istotnie dwóch autorów: Boga i człowieka, człowiek jednak nie jest tu bynajmniej biernym narzędziem.

  - [email protected] -
 • 2015-08-06 23:12:08

  Pięcioksiąg uczy jak ufać Bogu i wielbić Go w każdej sytuacji.
  Oraz jakie są konsekwencje braku ufności.

  - Anka -
 • 2015-08-07 15:36:48

  Czytałaś Aniu książkę, pt. Rozmowy o Biblii ?

  Wiesz, że autorzy Biblii(mam tu głównie na myśli Ks. Rodzaju) korzystali z literatury asyryjsko-babilońskiej ?

  - [email protected] -
 • 2015-08-07 18:42:01

  Czy Izraelici zaadoptowali pewne pogańskie praktyki ? Tak.

  Pascha czy tydzień Przaśników są starsze od Mojżesza. Pascha była pradawnym świętem koczowniczych pasterzy. W porze gdy przychodzą na świat nowe jagnięta i koźlęta, składano ofiarę, po czym spożywano uroczyście jedno zwierzę z ubiegłorocznego miotu. Udział w tej uczcie stanowił wyraz więzi, jaka łączyła wszystkich uczestników z bóstwem i między sobą. Ze względu na sakralny charakter posiłku wszelkie odpadki były starannie zbierane. Aby zaś odstraszyć grożące zawsze złe moce, krwią zabitego zwierzęcia pomazywano paliki namiotów.

  Zwyczaj spożywania chlebów przaśnych na równie długą prehistorię. Tym razem trzeba jednak sięgnąć do życia już nie koczowników, lecz rolniczej ludności osiadłej. Wraz z początkiem żniw wieśniacy obchodzili święto Nowego Roku. Należało wtedy wyrzucić cały stary zakwas pochodzący z ciasta kończącego się już roku, aby można było zaczynać całkiem od nowa wraz z nowym ciastem - przaśnym, bo nie zdążyło się ono jeszcze zakwasić.
  Izrael przejął więc przejął stare, pogańskie zwyczaje, lecz nadał im zupełnie nowy sens(podobnie jak KK adoptując stare pogańskie święta nadał im chrześcijański wymiar), przemieniając w ,,pamiątkę" wydarzenia (wzniosłe wydarzenie o którym wspomina jednak tylko sama Biblia ....), które przeżył jako objawienie Boga historycznego.

  Szokujące ? Izrael i pogaństwo.
  - Piotr G. -