Absurdalność istnienia piekła

Komentarze

  • 2013-10-25 08:58:32

    Ja mam zawsze w tym temacie dylemat. Bo z jednej strony zanim jeszcze czytałam x.Hryniewicza, miałam naturalne przekonanie, że ostateczna droga każdego człowieka kończy się przy Bogu, nawet jeśli jest niewierzącym, zbrodniarzem itp. Raz- chodzi o Boże Miłosierdzie, o nieskończoną miłość i dobroć Boga, a dwa - ktoś kto czyni zło, z mojego punktu widzenia i pewnie z pkt widzenia psychologii, nie czyni zła dlatego, ze jest zły, ale raczej poraniony, w zaburzony sposób postrzega świat, a więc jego tzw wolna wola, wcale nie odznacza się taką samą wolnością jak wolne wybory "dobrego" człowieka", to tak w skórcie mówiąc.
    Przyznam, że nie mogę o sobie powiedzieć, że znam dobrze Biblię, więc może się mylę, ale niemniej jednak mam utrwalony w głowie obraz, że Jezus wzywa do nawrócenia trochę niejako strasząc piekłem. Czy mi się tylko wydaje? I tu pojawia się problem - przecież Jezus nie skłamałby "tylko"strasząc", a więc chrześcijaninowi chyba nie wolno zapominac, że piekło jest realną alternatywą. Właściwie kluczowym problemem wydaje się tu "wieczność" męk po śmierci... Tylko czy Duch św. pozwoliłby, aby ludzie przez 2 tysiące lat źle tłumaczyli to słowo?
    - M. -
  • 2013-10-25 20:07:03

    Dlaczego zatem tak wiele razy sam Chrystus mówi o piekle ognistym?
    "... kto by rzekł [bratu swemu]: Ty bezbożniku! - tego czeka piekło ogniste" Mt 5, 21 - 22

    "Gdy przyjdzie Syn Człowieczy w swej chwale, a wespół z nim wszyscy aniołowie, wówczas zasiądzie na swym Bożym tronie. Wszystkie narody zgromadzą się przed nim, a on oddzieli jedne od drugich, tak jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce ustawi po swej prawicy, a kozły po swej lewicy. Wtedy powie Król do tych, co będą po jego prawicy: Przyjdźcie błogosławieni Ojca mego! [...]
    Potem odezwie się także do tych, którzy będą stać po lewicy:Precz ode mnie , przeklęci, w ogień wieczny, który przygotowany jest dla diabła i aniołów jego. [...]Ci pójdą na wieczną mękę; sprawiedliwi zaś do żywota wiecznego"
    Mt 25,31-46

    "Jeżeli ręka twa lub noga staje ci się powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć precz od siebie; lepiej dla ciebie wejść do życia wiecznego bez ręki lu będąc chromym niż mając obydwie ręce i obydwie nogi wtrąconym być w ogień wieczny." Mt 18, 8-9

    "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i ochrzci się, będzie zbawiony; lecz kto nie uwierzy, będzie potępiony." Mk 16,15-17

    Jest jeszcze wiele fragmentów, w których Chrystus mówi o piekle i wiecznym ogniu. Czy można je lekceważyć?

    A jeśli nie, to jak można być aż tak lekkomyślnym, by głosić teorię pustego piekła?
    W końcu największym zwycięstwem szatana jest teoria, że go nie ma. Może kolejnym zwycięstwem złego ducha jest wmówienie człowiekowi, że piekło jest puste lub nie istnieje?


    - Beata -
  • 2013-10-25 20:08:55

    Jest Pani zbulwersowana na kogo? na Boga? Słowo "psychopatycznie" też Pani odnosi do Boga czy mi się wydaje. Niebo albo piekło jest jedną z rzeczy ostatecznych człowieka, wybór należy do Pani, więc nie ma się co bulwersować.
    Owszem, ks. Hryniewicz glosi swoje teorie które nazywane są apokatastazą. Ale teorie te jak na razie są teoriami ks. Hryniewicza. Należy jednak przy tym pamiętać, że Bóg jest miłosierny i jeśli kiedyś będzie chciał to wyprowadzi dusze z piekła. Te dusze idą tam same, same dokonują takiego wyboru poprzez swoje czyny na ziemi.
    Bóg poprzez objawienia pokazuje różnym mistykom, świętym piekło, ale pokazuje im również niebo. Tak było np. z dziećmi z Fatimy, św. Faustyną.

    - basia -
  • 2013-10-25 20:21:29

    jesli Bog nas stworzyl niesmiertelnych to mamy tylko 2 wyjscia.Wrocic do niego albo na zawsze odejsc od niego.A wiec albo niebo i wieczna radosc przebywania z Bogiem albo wieczne niszczescie bez Boga. Czyli i niebo i pieklo.Radosc i bol nieszczescia kazdy moze sobie juz indywidualnie wyobrazic.Jedni jako wieczna uczte albo wielki palacy bol wlasnych grzechow.A ze mistycy opisuja pieklo jako wieczny ogien niezaspokojonych zadz i straszne cierpienie bez Boga i ustawiczna obecnosc Zlego to co w tym dziwnego?Skoro ktos nie chce Boga i radosci to bierze to co mu pasuje czyli pieklo i wieczne cierpienie i przeklinanie Boga,ze dal mu zycie.Jestesmy stworzeni na obraz i podobienstwo Boga a wiec tylko z Bogiem mozemy byc szczesliwi.Bez niego jest tylko pieklo.
    - BJ -
  • 2013-10-26 09:31:45

    Piekło istnieje i ma się ... "dobrze".
    - Jozue -
  • 2013-10-26 15:30:02

    W objawienia nie trzeba wierzyć więc bym się nimi nie podpierał bo też jak dla mnie nie ma 100 % pewności czy niektórzy z nich nie mieli urojeń.
    - Piotr G. -
  • 2013-10-26 20:58:54

    Piekło nie jest jedynie obrazem! Jest realną rzeczywistością. Proszę o niegłoszenie nauk niezgodnych z oficjalnym nauczaniem Kościoła Katolickiego.
    KKK 1035: "Nauczanie Kościoła stwierdza istnienie piekła i jego wieczność. Dusze tych, którzy umierają w stanie grzechu śmiertelnego , bezpośrednio po śmierci idą do piekła, gdzie cierpią męki (...)"
    KKK 1037: "Bóg nie przeznacza nikogo do piekła; dokonuje się to przez dobrowolne odwrócenie się od Boga (grzech śmiertelny) i trwanie w nim aż do końca życia".
    Może być tak, że wszyscy ludzie ostatecznie wybiorą niebo, ale tego przecież nie wiemy, więc nie głośmy nauk "niektórych teologów", tylko naukę Kościoła! Skoro w swej wolności szatan wybrał piekło, może uczynić to także każdy z nas. jakby piekło miało być puste, to tych ludzi, którzy nie chcą nieba, Pan Bóg zbawia "na siłę", wbrew ich wyborowi, co przeczy temu, że człowiek ma wolną wolę. Ciekawe tylko, dlaczego szatana Pan Bóg na siłę do nieba nie zaciągnie...:P
    - Gosia -
  • 2013-10-28 11:32:41

    W treści autora chodziło o określone objawienia mistyczne, które zostały nazwane "psychopatycznymi" ze względu na drastyczny opis podobny do tego czego człowiek się boi.
    - Asia -
  • 2013-10-29 08:20:49

    Kiedyś przeczytałem bardzo piekne zdanie, wypowiedziane przez księdza Żmudzińskiego, o ile dobrze pamiętam - że Bóg jest jak Matka, najczulsza, najukochańsza, która widząc swoje błądzące dziecko, albo gdy ono upada, podbiega, otrzepuje z piasku, przytula, kocha. I teraz wyobraźcie sobie siebie, macie dzieci? CO człowiek czuje, widząc własne dziecko? Jak bardzo je kocha, jak wybacza mu każde złe słowo, jak modli sie za nie, jak rozumie mimo wszystkich przykrosci, ktore ono nieswiadomie czesto wyrządza. A nawet jesli swiadomie - to czy milosc do dziecka nie jest i tak ponad to? A teraz pomnóżcie to x 100000000000000 lub inną dowolną liczbę z kwadrylionem zer i wybraźcie sobie miłośc Boga do nas, nas, za których on dał swego Syna Jedynego! Czy mozecie sobie wyobrazic taką miłość? ja przyznam, ze nie bardzo, to jest niepojęte, a jednak wierzę w to. Dlatego sądzę, ze w piekle jednak bedą jacys ludzi, tacy zdeprwowani do konca, odrzucający ponad wszystko Boga i jego łaskę, ale wiekszosc - mysle ze większosc, jednak dozna łaski ogladania Pana, choćby po mękach w czyśćcu (i proszę o nie wszczyznanie dyskusji czy czysciec jest, nie itd, nie o to chodzi w wątku). Jesteśmy jak te małe, czesto nieswiadome dzieci, a Bóg jak cudowna Matka, patrzy z oddali, czuwa, jest. On jest obok nas i nas kocha.
    - józek co pcha wózek -
  • 2013-11-01 19:59:17

    Św. Augustyn stwierdził, że jest ścisła predystynacja. Łaska jest przemożna, nie można jej odrzucić a zatem człowiek nie ma wolnej woli w tej sprawie. Kościół nie zajął w tej sprawie stanowiska pomimo a może na skutek wielowiekowych dyskusji.
    Stawiana tu propozycja wolnego wyboru rzeczywistości których człowiek nie rozumie i rozumieć nie może, prowadzi prosto do nerwicy a nie do żadnego rozstrzygnięcia czy wyboru. Łaska nie jest fenomenalna, tzn człowiek nie może wiedzieć, czy ma łaskę.
    Obecny KKK zawiera tyle błędów, że szkoda mówić, przykładowo podje sprzeczną formułę Trójcy Św. choć można podać niesprzeczną i Tradycja taką zna.
    - Włodek -
  • 2013-11-02 13:54:24

    @Włodek
    Skoro człowiek nie ma wolnej woli w tej sprawie, dlaczego miał ją przed grzechem pierworodnym?
    I dlaczego w przypowieści o zaproszonych na ucztę byli tacy, którzy nie chcieli przyjść (odrzucili Boga i odeszli w ciemności)? Oni także nie mieli wolnej woli?
    - Beata -
  • 2013-11-02 18:46:40

    A co to jest wolna wola? Największe głowy Kościoła nie potrafiły uzgodnić odpowiedzi. Nie wiem, co miał człowiek przed grzechem pierworodnym; wolną wolę czy może raczej pępek? Bo jeśli miał pępek to był kiedyś dzieckiem i jak każde dziecko nie miał wolnej woli i tyle rozumiał ze swojego szczęścia, co ja z opowiadania o grzechu pierworodnym. Jeśli zaś miał wolną wolę, to kiepski deal zrobił, płacąc za nią cierpieniem i śmiercią, czy nawet sprowadzając je na dziewiczy świat, co jest równie zrozumiałe, jak sam pępek Adama. Do diabła z taką wolnością.
    Nie wiem też, czemu zaproszeni nie przyszli na ucztę. Jak widać w innej przypowieści, oni sami tego nie wiedzą ("kiedy Panie, widzieliśmy Cię głodnym"). Może z powodów o których pisze autorka pytania?
    Tradycja mówi, że można uniknąć każdego z osobna grzechu ciężkiego (choćby przez chorobę umysłową od urodzenia) i na tym kończy się nasza wolność.

    Dyskusja jest i zabawna i kompromitująca. Bóg nie jest użytkownikiem języka, tak samo zresztą jak aniołowie. Język jest związany z materialną sferą znaku. A Wy pytacie o poprawne rozumienie tego czy innego wyrazu. Każde "rozumienie" jest niepoprawne, bo tu nie ma co rozumieć. To tak samo jak pytać: dlaczego nie pamiętam, jaki byłem, gdy miałem roczek? Po prostu nie ma nic do pamiętania.
    - Włodek -
  • 2013-11-03 09:23:58

    25 To wam powiedziałem przebywając wśród was. 26 A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy7 i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem.

    On was wszystkiego nauczy7

    Nauka , świat współczesny faktycznie nie wyjaśnia co to jest wolna wola człowieka.
    Ale wyjaśnia ją ap Paweł w Ga 5 :
    16 Oto, czego uczę: postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. 17 Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie. 18 Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi, nie znajdziecie się w niewoli Prawa.
    19 5 Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, 20 uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, 21 zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą.
    22 Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, 23 łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa6.

    A piekło jest trwałym elementem tego wielowymiarowego świata. Wyjaśnia to już nawet nauka. Ale jeśli będziecie ciągle tkwić przy św Augustynie , którego wiedza o świecie była mniejsza od wiedzy dzisiejszego absolwenta po liceum ogólnokształcącym , to nic nie zrozumiecie. Co należy brać pod uwagę od św Augustyna , to należy brać , ale także należy brać do zrozumienia to co jest wokół nas we współczesnym świecie . Jest nieprawdą , że każde rozumienie jest niepoprawne. A co do języka . to każdy wymiar tego świata POSIADA GO. To transformacja funkcji uzależniająca ścisłe połączenie wymiarów tego świata.

    Króluj nam Panie Jezu Chryste


    - jan -
  • 2013-11-04 07:54:31

    "Nauka, świat współczesny faktycznie nie wyjaśnia co to jest wolna wola człowieka".

    Nieprawda. Dzięki naukom kognitywnym wiemy o umyśle więcej niż kiedykolwiek.

    Ale wyjaśnia ją ap Paweł w Ga 5"

    Który wiedział o świecie tyle samo, co Augustyn.

    "16 Oto, czego uczę"

    Nauka ta jest sprzeczna ze słowami Jezusa, który twierdził, że to z serca, czyli właśnie z pawłowego ducha biorą się złe uczynki. Tymczasem u Pawła złe uczynki są z ciała czyli z zewnętrznego człowieka, duch bowiem ma upodobanie zgodne z Prawem. Św. Paweł, jak widać, nasiąkł kulturą hellenistyczną. To a propos języka i znaczenia.

    "A piekło jest trwałym elementem tego wielowymiarowego świata. Wyjaśnia to już nawet nauka."

    Nieprawda. Nauka o piekle nic nie mówi.

    "Ale jeśli będziecie ciągle tkwić przy św Augustynie , którego wiedza o świecie była mniejsza od wiedzy dzisiejszego absolwenta po liceum ogólnokształcącym , to nic nie zrozumiecie".

    Najlepiej słuchać Jana, który zrozumiał św. Pawła i współczesny świat oraz jest prowadzony przez Ducha. Pytanie tylko: jakiego? Są różne duchy.

    "A co do języka . to każdy wymiar tego świata POSIADA GO. To transformacja funkcji uzależniająca ścisłe połączenie wymiarów tego świata".

    Co to za bełkot?


    - Włodek -
  • 2013-11-04 21:13:08

    Nieprawda. Dzięki naukom kognitywnym wiemy o umyśle więcej niż kiedykolwiek.

    Nieprawda Ga 5 wyjaśnia więcej


    "16 Oto, czego uczę"

    Nauka ta jest sprzeczna ze słowami Jezusa,...

    Nieprawda nauka Pawła nie jest sprzeczna ze słowami Pana Jezusa Chrystusa

    "A piekło jest trwałym elementem tego wielowymiarowego świata. Wyjaśnia to już nawet nauka."
    Nieprawda. Nauka o piekle nic nie mówi.

    Nauka mówi co to jest drugi wymiar - reszta to umiejętność mózgu.

    "A co do języka . to każdy wymiar tego świata POSIADA GO. To transformacja funkcji uzależniająca ścisłe połączenie wymiarów tego świata".

    Co to za bełkot?


    Tak czują smażone móżdżki .


    Króluj nam Panie Jezu Chryste
    - jan -
  • 2013-11-05 08:31:24

    1. Rozumieć zdanie, to wiedzieć, co jest faktem, gdy jest ono prawdziwe.
    2. Znaczeniem zdania jest sposób jego użycia.

    Ga 5 niczego nie wyjaśnia. To jest zaproszenie. Teologia dowodem.
    - Włodek -
  • 2013-11-05 16:49:43

    Pan Włodek

    Aby dyskusja miała sens to zapytam Pana czy wierzy w treść NT i uznaje ją za PRAWDĘ. To jest podstawa dyskusji.
    Sam Pan napisał , że :
    1. Rozumieć zdanie, to wiedzieć, co jest faktem, gdy jest ono prawdziwe.
    Zatem jeśli Pan uznaje za Prawdę słowa z NT , to pozostaje tylko zrozumieć zdania z Ga 5 i przyjąć je za prawdę . w przypadku gdy Pan nie uznaje za prawdę słów z NT , to dyskusja ukazująca co to jest wolna wola człowieka (Ga 5 ) jest bez sensu .

    Króluj nam Panie Jezu Chryste
    - jan -
  • 2013-11-08 13:16:05

    Pan niczego nie rozumie. Koniec dyskusji.


    - Włodek -
  • 2013-12-05 14:19:17

    Absurdalność piekła ? To nie jest absurdalne. Bóg podarował nam życie a my mamy na to nie odpowiadać ? Mamy mieć Boga w poważaniu bo za sam fakt istnienia, który nie od nas zależy i jest darem, automatycznie należy nam się zbawienie ? To by było dopiero absurdalne, tak mi się wydaje.
    - [email protected] -
  • 2013-12-06 19:55:48

    na yotube "23 minuty w piekle Bill Wiese" podaje mnostwo cytatow Biblijnych o jego istnieniu i mekach a Jezus w Ewangeliach to potwierdza.Oczywiscie,ze jest to spojrzenie mistyczne i roznie mistycy go opisuja ale wszyscy potwierdzaja jego istnienie i opisuja mniej wiecej podobnie.Sa teologowie,ktorzy probuja bawic sie w Budde i zaprzeczaja jego istnieniu...troche sie im dziwie.Prawda jest,ze Biblia jest trudna ksiega i czasem niezrozumiala ale jednak skoro tak wiele biblijnych wersetow mowi o piekle nie jest rozsadnie temu zaprzeczac...
    - BJ -