Święci, spowiedź, inne...

Komentarze

  • 2013-11-28 13:02:01

    Co sądzicie o tym ?

    Jednakże choć Piotr był postacią centralną we wczesnych latach rozprzestrzeniania się ewangelii, nigdzie w nauczaniu Pisma Świętego, branego wraz z kontekstem tego fragmentu, nie oświadcza, że Piotr miał władzę nad innymi apostołami czy nad Kościołem (zwierzchnictwo). Pismo nie naucza też, że biskup Rzymu lub jakikolwiek inny miał mieć zwierzchnictwo nad Kościołem. Jednakże Pismo Święte wskazuje, że inni apostołowie współdzielili autorytet Piotra a władzę "związywania i rozwiązywania" przypisywaną mu miały też zbory lokalne, nie tylko ich przywódcy.
    Apostoł Piotr nigdzie nie rości sobie zwierzchnictwa nad innymi apostołami. W żadnym ze swoich pism nie przypisuje sobie specjalnej roli, autorytetu lub władzy nad kościołem. Ani Piotr ani żaden inny apostoł nie twierdził, że jego władza apostolska miała przejść na następców. Owszem, apostoł Paweł pełnił rolę przywódczą pośród apostołów i odegrał kluczową rolę we wczesnych latach rozprzestrzeniania się ewangelii i rzeczywiście był "kamieniem", tak jak przepowiedział Jezus. Jednakże te prawdy dotyczące Piotra w żaden sposób nie stanowią poparcia koncepcji, że Piotr był pierwszym papieżem lub że był "najwyższym przywódcą" apostołów lub że jego zwierzchność miała być przekazywana biskupom Rzymu.











    - Piotr G. -
  • 2013-11-28 15:17:55

    Piotr G.
    niezupelnie bo to ostatnie slowo zawsze nalezalo do Piotra.Jesli byl spor miedzy apostolami zdanie Piotra bylo decydujace.
    - BJ -
  • 2013-11-28 17:24:55

    Angelika - te pytania są tymi samymi, jakie zadano tu na tych forach już dziesiątki, jeśli nie setki razy. Wyszukaj sobie w opcjach kult świętych, Maryja, kult maryjny czy coś w tym stylu - wielokrotnie udzielono odpowiedzi. Twoje pytania, jak najbardziej słuszne, są raczej typowe dla poszukujących osób, skuszonych "ofertą" protestantów, możliwe ze jakąś agresywną - ja to rozumiem. Ale nie stawiaj sprawy "my mamy rację a oni nie" (lub odwrotnie. Postaraj się szukać w kosciele katolickim plusów, i to czego powiedział o. Michał - Tradycja. Obraz kosciola katolickiego widziany oczami protestanta to figura Maryi na srodku kosciola, tłum ciemnych staruszek oddających posągowi cześć i tysiąc niepotrzebnych naleciałości, "dopisanych" przez pobożnych mnichów. Ale jak pójdziesz do fajnego kosciola, wsłuchasz się w kazanie, zechcesz otworzyć serce i poszukać czegoś wiecej niz tanie argumenty z forów internetowych, to odkryjesz, ze Kosciol katolicki to niesłuchana głebia, tysiące wielkich umysłów, które przez 2000 lat analizowały Kosciół, jego pisma, itd itp. Odpowiedz sobie sama, : czy 2000 lat historii, wysiłek tysiecy, dziesiątków tysiecy teologów, wielu soborów, pism naprawdę wybintnych umysłów, mozna sobie przekreslić ot tak? Interpretując Pismo wyrywając linijkę z kontekstu całosci? Pismo mowi o "biskupie jednej zony", w kosciele jest celibat - czy to znaczy ze to przekresla DUCHA pisma św? NIE. Temat jest długi, ja nie chcę oceniać, nie odbierz mojej wypowiedzi jako ataku, raczej delikatnej zachęty do szukania sensu w całosci, najpierw, a potem analizowaniu detali. Najwazniejszy jest i tak tylko JEZUS, nasz ZBawiciel i pojscie za nim. Reszta to dodatek. Z Bogiem, wszystkiego dobrego.
    - Józek -
  • 2013-11-28 22:55:26

    Piotrze G., proszę sobie policzyć, ile razy jest w Ewangeliach wspomniany Piotr, ile razy inni Apostołowie; ile razy Piotr wypowiada się w imieniu Dwunastu. Dysproporcja jest zbyt wyraźna, żeby była przypadkowa.
    Poza tym, oprócz Pisma mamy też Tradycję, która wynika choćby ze słów o Duchu Świętym, który nas wszystkiego nauczy. Ponadto nie wszystko, co Jezus przekazał swoim uczniom zostało zapisane!
    - Katarzyna -
  • 2013-11-29 02:47:22

    Piotrze G. jak i Autorko pytania.
    Sądzimy, że są to poglądy protestanckie. W KK patrzymy na to inaczej, o czym przy odrobinie chęci i zaangażowania można przeczytać w licznych artykułach, gdyż są to tematy "przewałkowane" już tysiąc razy na wszystkie możliwe sposoby :)
    Może zanim zada się pytanie warto byłoby sprawdzić, czy nasz "nowo odkryty" problem nie jest już dawno rozwiązany. Pozdrawiam :)
    - Anka -
  • 2013-11-29 15:42:59

    Polecam przeczytać komentarz Benedykta XVI odnośnie św. Piotra:
    http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/benedykt_xvi/audiencje/ag_07062006.html
    - anac -
  • 2013-12-04 14:14:45

    Punkt widzenia: a może spieramy się o kwestie mało istotne z punktu widzenia esencji nauk Jezusa?
    Przecież mogłoby być tak, że zamiast rozbudowywać dzielące braci w Chrystusie różnice i spierać się o nie ( czy to nie jest sprzeczne z Jego naukami? ) koncentrowalibyśmy się na tym co nas łączy - wspólne uczestnictwo w Komunii?
    - Monika -
  • 2013-12-04 19:05:22

    Niestety, nie znajdziesz w PŚ odpowiednich fragmentów.
    Ale pamiętaj KK jest nieomylny.
    Z NT nie wynika tez przewodnia rola Piotra, Paweł kilkukrotnie go prostował. Decyzje zapadały kolegialnie.
    - Waldek -
  • 2014-01-05 17:07:16

    Do Anka
    Uważasz że protestant jest gorszy od Ciebie ? Tylko dlatego że jest protestantem ? uważasz że tylko katolik zostanie zbawiony ?
    - jpk -