Spowiedź w Piśmie

Komentarze

  • 2014-06-21 21:13:50

    Każdy grzech rani też Kościół, dlatego stosowne jest aby jego przedstawiciel te grzechy odpuszczał. Pierwotnie robił to publicznie biskup.
    http://apologetyka.katolik.pl/dyskusje-z-chrzescijanskimi-pogladami/protestantyzm/73/153-iii-sakramenty-od-kiedy
    - anx -
  • 2014-08-23 21:58:27

    Rozumiem wobec tego ,że uczniami Jezusa są jedynie kapłani, bo tylko oni spowiadają i udzielają rozgrzeszenia.
    - maria -
  • 2014-10-23 10:43:32

    Pismo nigdzie nie naucza o spowiedzi grzechów przed kapłanem. Po pierwsze, Nowy Testament nie naucza, że są kapłani w Nowym Przymierzu. Natomiast, Nowy Testament naucza, ze wszyscy wierzący są kapłanami. 1 Piotra 2:5-9 przedstawia wierzących jako „święte kapłaństwo” i „ królewskie kapłaństwo”. Objawienie 1:6 i 5:10 oba fragmenty przedstawiają wierzących jako „ród królewski i kapłanów” . W Starym Przymierzu, wierni musieli przybliżać się do Boga poprzez kapłanów. Kapłani byli pośrednikami między ludźmi a Bogiem. Kapłani składali ofiary Bogu w imieniu ludzi. To juz jest niepotrzebne. Dzięki ofierze Jezusa , możemy obecnie przychodzić przed Boży tron z odwagą (Hebrajczyków 4:16). Zasłona w świątyni która rozdarła się na dwoje przy śmierć Jezusa, a która była symbolem muru oddzielającego Boga od ludzkości, została zniszczona. Możemy bezpośrednio przybliżać się do Boga, sami z siebie, bez używania ludzkich pośredników. Dlaczego? Ponieważ Jezus Chrystus jest naszym wielkim Arcykapłanem (Hebrajczyków 4:14-15; 10:21), i jedynym pośrednikiem miedzy nami a Bogiem (1 Tymoteusza 2:15). Nowy Testament naucza nas że mają być starsi kościoła (1 Tymoteusza 3), diakoni (1 Tymoteusza 3), biskupi(Tytusa 1:6-9), i pastorzy (Efezjan 4:11) – ale nie kapłani.

    Jeśli chodzi o wyznawanie grzechów to 1 Jana 1:9 mówi o tym, że wierzący mają wyznawać grzechy Bogu. Jeśli wyznajemy nasze grzechy Bogu on jest wierny i sprawiedliwy aby nam je przebaczyć. Jakuba 5:16 mówi o wyznawaniu swoich przewinień “jedni drugim,” ale to nie to samo co wyznawanie grzechów kapłanowi jak naucza Kościół Rzymskokatolicki. Kapłani / przywódcy kościelni nie są nigdzie wymieniani w kontekście Jakuba 5:16. Co więcej, Jakuba 5:16 nie łączy przebaczenia grzechów z wyznawaniem grzechów “jedni drugim.”

    Kościół Rzymskokatolicki opiera swoja praktykę spowiedzi, przede wszystkim na katolickiej tradycji. Kościół Katolicki wskazuje na Jana 20:23, “Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którymkolwiek zatrzymacie są zatrzymane." Na podstawie tego wersetu, Katolicy dowodzą, że Bóg dał apostołom autorytet do odpuszczania grzechów, i ten autorytet został przekazany na podstawie sukcesji apostolskiej, np. biskupi i kapłani Kościoła Rzymskokatolickiego. Mamy tu parę problemów w związku z taką interpretacją. (1) Jana 20:23 nigdzie nie wspomina o wyznawaniu grzechów. (2) Jana 20:23 nigdzie nie obiecuje, czy nawet nie sugeruje, że autorytet do odpuszczenia grzechów będzie przekazywany przez sukcesje apostolską. Obietnica Jezusa była konkretnie skierowane do apostołów. (3) Nowy Testament nigdzie nie mówi że apostołowie będą mieć następców dla swojego apostolskiego autorytetu. Podobnie, Katolicy wskazują Mateusza 16:19 i 18:18 (związywanie i rozwiązywanie) jako dowód dla autorytetu Kościoła Katolickiego do odpuszczania grzechów. Powyższe trzy punkty odnoszą się tak samo do powyższych fragmentów (Mateusza 16:19 i 18:18).

    Ponownie koncepcja spowiedzi grzechów nie jest nigdzie nauczana w Piśmie Świętym. My mamy wyznawać nasze grzechy Bogu (1 Jana 1:9). Jako wierzący Nowego Przymierza, nie potrzebujemy pośredników miedzy nami a Bogiem. Możemy od razu iść do Boga dzięki ofierze Jezusa za nas. 1 Tymoteusza 2:5, “Albowiem jeden jest Bóg, jeden tez pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.”

    - km -
  • 2014-10-23 16:35:58

    km
    zapomniales dodac... "a oto jestem z wami przez wszystkie dni az do skonczenia swiata"... czy zdajesz sobie sprawe z tych slow i czy celowo je pominoles?
    - BJ -
  • 2014-10-25 21:49:34

    bj po prostu upierdliwy jestes...
    - km -
  • 2014-10-26 09:18:23

    Spowiadałem się ze spraw sprzed nawrócenia i wyznałem, że chciałbym przeprosić Boga za wszystkie sprawy nieczystości wynikające z pożądania(seksualności), nie wyznałem konkretnie czego to dotyczyło, ale mówiąc o tym miałem w myślach sprawę której najbardziej żałuję. Czy powinienem do tego wrócić w spowiedzi i podawać konkrety ? Sprawa wydarzyła się raz i nigdy więcej.
    - [email protected] -
  • 2014-10-26 09:58:16

    km
    wiem,ze jestem upierdliwy.Ale ale to co napisales to polprawda a tak czynic nie wolno bo popada sie w klamstwo..."idzcie i nauczajcie wszystkie narody...wezmijcie Ducha Swietego komu grzechy odpuscicie sa mu odpuszczone,komu zatrzymacie sa mu zatrzymane... a oto jestem z wami przez wszystkie dni ,az do skonczenia swiata"... to jest wlasnie prawda.
    - BJ -
  • 2014-10-26 20:04:04

    bj. ale to tylko Twoje zdanie. Przytoczone cytaty sa najwazniejsze i zadne to klamstwo czy polprawda... To co pan napisal nie zmienia sensu powyzszych cytatow....Takie wmawianie komus ze zle czyni podczas gdy nic zlego sie nie dzieje nie swiadczy dobrze o wierzacym. Proponuje w pore wyluzowac bo taki fanatyzm przeradza sie w cos gorszego i zupelnie odwrotnego niz chrzescijanstwo. Nie pisze tego by panu ublizyc ale juz sie naogladalam takich wlasnie czepiajacych sie.doslownie wszystkiego katolikow ktorzy naprawde zachodza za skore innym ale tylko dlatego ze wlasnie ci pierwsi lubia tak oczernic, skrytykowac a ich zachowanie nie przypomina postawy chrzescjijanskiej.
    niewinny - nie musisz sie drugi raz spowiadac. raz ze dostales rozgrzeszenie ( ksiadz nie moze zmusic do wyjawienia szczegolow) dwa zgodnie z NT spowiadamy sie Bogu i Jezusowi.
    - km -
  • 2014-10-30 01:21:23

    km
    Twoje wzburzenie uwagą BJ pochodzi, wydaje mi się, z niezrozumienia. Bo właśnie te, opuszczone przez Ciebie słowa, zmieniają sens, a raczej perspektywę przytoczonych cytatów. Pomyśl, czy Chrystus mówiąc: "a oto ja jestem z wami ...aż do skończenia świata" mógł mieć na myśli tylko tych konkretnie apostołów czy tez raczej również ich następców? Przecież pierwsi apostołowie nie żyli do skończenia świata. Świat się nie skończył, apostołowie pomarli więc z kim jest teraz Chrystus? Może jednak o następców chodziło. Pomyśl nad tym.
    - Ter -
  • 2014-11-01 07:45:10

    km
    nie wyciagasz wnioskow z czytanego tekstu.Jezus nie powiedzial,zeby sie bezposrednio przed Bogiem spowiadac a jednak przed jego uczniami,ktorzy ocenia czy udzielic odpuszczenia grzechow czy nie a Bog zaakceptuje ich osad.To uczniowie Jezusa organizowali jego kosciol czyli KK wiec byli nim juz od samego poczatku gdy Jezus nakazal im isc i nauczac.
    To co napisales czy przepisales skads jest w calosci samo w sobie sprzeczne.Sprobuj przeczytac swoj tekst i sie nad nim zastanowic bo wnioski jakie z tych cytatow wyciagnales nie sa wlasciwe.
    - BJ -
  • 2014-11-04 14:17:10

    pozostałe cytaty argumentują to, że pośredników między Bogiem a ludźmi nie ma, więc ten opuszczony tekst nic nie zmienia. Jezus jest z nami przez wszystkie dni aż do końca świata, a nie z uczniami, którzy od dawna nie żyją a następców nie mają....Jezus jest jedynym pośrednikiem do którego mamy się zwracać i to miał na myśli mówiąc że jest z nami do końca świata, jak dla mnie to logiczne.
    BJ tekst mój jest skopiowany ze strony wyjaśniającej kwestie zawarte w Biblii i nie sadzę aby był sprzeczny (ale z czym?)gdyż nie tworzą tej strony nastolatkowie, którzy jeszcze mogą gubić się w tej całej zawiłości tylko osoby duchowne. Ale nadal możecie jak wolicie uważać, że człowiek wciąż ma pośredników mimo ofiary Jezusa, która TYLKO odkupiła nasze grzechy...
    - km -
  • 2014-11-08 05:56:35

    km
    Piszesz,ze Pismo nigdzie nie naucza o spowiedzi przed kaplanem. A skoro tak twierdzisz to co znacza cytowane przez Ciebie slowa "komu grzechy odpuscicie sa mu odpuszczone komu zatrzymacie sa mu zatrzymane"
    Czy Jezus te slowa wypowiedzial do siebie?Do wszystkich wierzacych? Czy tylko do swoich uczniow,ktorych poslal?
    - BJ -
  • 2014-11-08 15:36:45

    BJ proponuje bardziej wnikliwie podejsc do mojego pierwszego kometarza. Wszystko jest wyjasnione. Jezus tchnal Ducha Swietego w apostolow dajac im autorytet odpuszczania, ale co ma piernik do wiatraka? Apostolow juz nie ma.
    - km -
  • 2014-11-09 16:27:58

    BJ
    Nie da sie tego czytać co napisałeś. Sam z pewnością w to nie wierzysz. Podtrzymujesz jedynie kłamliwe dogmaty przyjęte przez KK. Słowa < komu grzechy odpuscicie sa mu odpuszczone komu zatrzymacie sa mu zatrzymane>
    dotyczą każdego. Wyjaśnia to modlitwa OJCZE NASZ

    12 i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili;
    13 i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!
    14 Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski.
    15 Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień.

    Zapamiętaj BJ : 14 Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski.

    i nie ma tu napisane przebaczy , lecz napisane jest :
    i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski.

    Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Bo to, że Ty wierzysz w .....to tylko Ty wierzysz.

    Króluj nam Panie Jezu Chryste


    - jan -
  • 2014-11-09 16:58:29

    km
    ale sa nastepcy apostolow i to,ze maja byc wybierani swiadczy to jak wybierali nastepce Judasza i kosciol przez nich zorganizowany,ktory bedzie trwal do ostatniego dnia istnienia swiata a z nim Jezus jak obiecal od tamtego momentu gdy ich rozsylal juz na zawsze".

    - BJ -
  • 2014-11-09 18:25:04

    jan
    w biblii jest wazne nie tylko to co zapisane ale i to co i do kogo wypowiedziane i to kto kim byl.Nie mozna tak na lapu capu cytowac bo to nie ma sensu.Tak wlasnie robia wszystkie sekty a ty chyba do zadnej z nich nie nalezysz?
    - BJ -
  • 2014-11-09 20:46:25

    1. BJ piszesz bezbłędnie.
    2. Św. Jan Maria Vianney, Święty Ojciec Pio dokładnie na odwrót mówili w kwestii spowiedzi niż Jan i km. Świadectwo wymienionych świętych wystarczy.
    - Jozue -
  • 2014-11-10 21:15:59

    km
    chyba nie po polsku napisalem wiec wyjasnie.
    Apostolow nie ma ale przyklad wybierania ich nastepcow mamy juz na samym poczatku.To wybor nastepcy apostola na miejsce Judasza.Czyli to Apostolowie swiadomie wprowadzaja Tradycje zdajac sobie z tego sprawe i przywolujac na opiekuna jej Ducha Swietego.To jego prosili o pomoc w wyborze.Po smierci apostolow ich przykladem postepowali ich uczniowie i nastepcy.I tak wlasnie funkcjonuje kosciol katolicki("nie moge was jeszcze wszystkiego nauczyc ale Duch Swiety was douczy") od tamtego momentu poprzez wszystkie dni az do dzis.Kosciol zalozony przez Jezusa i organizowany przez apostolow.A ci co od niego odpadli atakuja go jak moga.Twoj artykul jest sprzeczny i to ty go wnikliwie przeczytaj.To, ze czegos w biblii nie napisano wprost wcale nie znaczy,ze tego nie ma a wynika to z tekstu. Oczywistym jest ,ze Jezus dal swoim uczniom w swoim imieniu moc odpuszczania grzechow po ostatni dzien istnienia swiata. I cale szczescie,ze mozna to robic na ucho bo nie wyobrazam sobie tego aby spowiadac sie publicznie i dziekuje za taka forme jaka wprowadzil kosciol katolicki.A ty korzystaj poki masz mozliwosc bo zle idzie...
    - BJ -
  • 2014-11-11 07:41:27

    BJ

    Jak apostoł Piotr traktował sprawę spowiedzi. Oto on mówi do Szymona czarnoksiężnika: "Przetoż upamiętaj się, w tej złości swojej, i proś Boga, czyliby ci nie mógł być odpuszczony ten zamysł serca twego" (Dz.Ap.8,22).

    On nie polecił mu uczynić spowiedzi przed kimś z ludzi. Czyżby apostoł Piotr zapomniał o swoim prawie przebaczania grzechów? Święty Jan zaś pisze: "Dziatki moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli, a jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa sprawiedliwego, i On jest ubłaganiem za grzechy nasze" (1Jn.2,1-2).

    Apostoł nie mówi: "Jeśli kto zgrzeszy, niech się zgłosi do nas, my mamy prawo nadane nam przez Pana do odpuszczania grzechów". Żaden z apostołów czegoś podobnego nie powiedział.
    Jeśliby apostołowie wierzyli, że tylko grzechy przez nich przebaczone są naprawdę przebaczone, na pewno stale mówiliby o tym , że uszna spowiedź uczyniona przed nimi lub przed ludźmi postanowionymi przez nich jest konieczna. Ponieważ jednak apostołowie nie mówią o tym jestem przekonany, że oni nie rozumieli słów Pana Jezusa w ten sposób, jak je rozumie KKK.
    . Nawet przyjmując , że KKK dobrze interpretuje ( zgodnie )NT , to apostołowie i uczniowie praktycznie nigdy nie użyli tego prawa. To są niezaprzeczalne fakty. Czyż mając prawo do przebaczenia grzechów, apostołowie pozostawiliby wszystkich wiernych z nie przebaczonymi winami ?
    Czyżby byli tak niemądrzy i poumierali w grzechach I DO TEGO OBCOWALI Z PANEM JEZUSEM CHRYSTUSEM

    Przecież tam wtedy nikt nikomu się nie spowiadał nikt z apostołów nie odpuszczał grzechów !!! Czyżby o najważniejszej rzeczy ZAPOMNIELI? Czyżby NIE CHCIELI SKORZYSTAĆ ZE SŁÓW KOMU ODPUSCICIE...I KLUCZY ???

    Nie . Apostołowie głosili i czynili tak jak im NAKAZAŁ PAN JEZUS CHRYSTUS.

    A co nakazał im Pan Jezus Chrystus
    Kazał im głosić dobrą nowinę Ewangelię ale TĄ PRAWDZIWĄ NIE ZMIENIONĄ KLUCZAMI I INNYMI

    . Jezus rzekł do nich: "Idąc na wszystek świat, głoście ewangelię wszystkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i ochrzci się, zbawiony będzie, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony" (Mk.16,15-16).

    Zbawienie oznacza przebaczenie grzechów, a potępienie wyklucza przebaczenie tychże.
    ALE TO ZBAWIENIE JEST TYLKO W PANU JEZUSIE CHRYSTUSIE TYLKO ON GŁADZI KAŻDY GRZECH ŚWIATA
    GRZECHÓW PRZED PANEM BOGIEM NIE ODPUSZCZAJĄ BISKUPI ,TY ,JA CZY NAWET APOSTOŁOWIE

    Króluj nam Panie Jezu Chryste

    - jan -
  • 2014-11-11 15:27:09

    BJ w takim razie mamy odmienne zdania. "nie wyobrazam sobie tego aby spowiadac sie publicznie" nikt nikomu nie każe spowiadać się publicznie... Ja natomiast nie wyobrażam sobie ujawniać wszystkich moich grzechów obcej osobie ( czyli księdzu) nawet jeśli jakimś cudem ma prawo do odpuszczania, jakiekolwiek by nie były lekkie czy ciężkie, jest to dla mnie obrzydliwie naciągane prawo. Grzechy są czyms tak osobistym jak przykładowo sytuacje intymne z ukochaną osobą o jednym i drugim nie powinno się mówić a prawo do poznania szczegółów moim skromnym zdaniem ma tylko Bóg i Jezus. Przebaczyć ma przede wszystkim człowiek wobec którego zawiniliśmy, a wtedy i Bóg wybaczy, pozostałe grzechy są wybaczane przez Boga a nie przez księdza ( a co bezczelniejszy ponoć nie odpuszcza). Kiedy jeszcze mi za młodu kazano chodzić do spowiedzi sama spowiedź była nijaka, automatyczna, a więzi z Bogiem nie czułam, bo skoro ksiądz odpuscił i odmówiło się 5 razy Ojcze nasz to było po sprawie... Wszystko kręciło się wokół księdza a nie wokół Boga ( i o to kościołowi chodzi), dlatego żałuję że w katolicyzmie nie ma takiego zwyczaju czytania Biblii w gronie rodziny i w ogóle rozmawiania o Bogu bo z dzisiejszej perspektywy widzę, że ciągle mi tego brakowało (bo zawsze był tylko kościół, który tak naprawdę niczego nie potrafi nauczyć) a jakbym miała to co dla każdego chrześcijanina najważniejsze moje życie zapewne inaczej by się potoczyło. nawet większość starszych ludzi może to potwierdzić, że wychowywano ich jako sługów kościoła, dla których najważniejszy był ksiądz, potem rodzina a na końcu Bóg ( a dla prawdziwego wierzącego to Bóg jest ważniejszy od rodziny). Kościół jest instytucją i zgrupowaniem ludzi, którzy przypisują sobie władzę przynajmniej na równi z Bogiem. I to przez KK czuję niechęć do kościoła, zresztą takiego kościoła Jezus nie stworzył. pozdrawiam
    - km -