ZBAWIENIE NIEWIERZĄCYCH

Komentarze

  • 2010-12-07 19:12:55

    Serdeczne Bóg zapłać za tą wyczerpującą odpowiedź i za tak szybko udzieloną :)
    - Dorota -
  • 2010-12-07 19:54:43

    1. A jeśli wielu ludzi na przestrzeni wieków z różnych plemion żyła wg. zasad obowiązujących przez daną grupę - wiele żon, czasami ataki na wioski sąsiednie,itp., to co z nimi? Przecież żyli wg. znanych im zasad, dla nich jak najbardziej normalnych, to co z nimi?
    2. Jezus kiedy mówił o nauczaniu wszystkich narodów nie przewidział, że wielu Indian, zginie wskutek chorób, zanim poznali jakąkolwiek naukę, więc ani nie mogli żyć po swojemu ani nie doznali ewangelizacji, więc spotkało ich najgorsze.
    - piotrrek -
  • 2010-12-08 11:24:26

    "Nie mogliby więc zostać zbawieni ludzie, którzy wiedząc, że Kościół założony został przez Boga za pośrednictwem Chrystusa jako konieczny, mimo to nie chcieliby bądź przystąpić do niego, bądź też w nim wytrwać "
    Pytanie jest takie, czy ktos wyobraża sobie kogoś kto cytuję : "wiedząc, że Kościół założony został przez Boga " jednocześnie świadomie i dobrowolnie by do niego nie należał. Trochę powagi - jak ktoś nie należy znaczy albo nie wierzy w Boga albo wierzy w innego. I robi to szczerze - co w takim razie - te wszystkie dokumenty na to nie odpowiadają. A co z protestantami - Papież odmawia im miana kościoła. Oni z w łasnej winy nie należą do jedynego słusznego - już ktoś mawiał - w niebie nie ma protestantów. Koszmar.
    - wątpiący -
  • 2010-12-08 13:43:16

    a co z dokumentem dominum yiesus?
    - jacek -
  • 2010-12-08 14:17:26

    A w dokumencie "Dominus Iesus" czytamy: "Ponadto, zbawcze działanie, jakie Jezus Chrystus prowadzi ze swoim Duchem i przez Niego, rozciąga się na całą ludzkość ponad widzialnymi granicami Kościoła. Mówiąc o tajemnicy paschalnej, w której Chrystus już teraz żywotnie jednoczy wierzącego z sobą poprzez Ducha i obdarza go nadzieją zmartwychwstania, Sobór Watykański II stwierdza: «Dotyczy to nie tylko wiernych chrześcijan, ale także wszystkich ludzi dobrej woli, w których sercu działa w sposób niewidzialny łaska. Skoro bowiem za wszystkich umarł Chrystus i skoro ostateczne powołanie człowieka jest rzeczywiście jedno, mianowicie boskie, to musimy uznać, że Duch Święty wszystkim ofiarowuje możliwość dojścia w sposób Bogu wiadomy do uczestnictwa w tej paschalnej tajemnicy»" (Sobór Watykański II, Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym "Gaudium et spes", nr 22).
    Krótko mówiąc: Kościół katolicki nie twierdzi, że wszyscy niekatolicy pójdą do piekła. O zbawieniu i potępieniu wszystkich ludzi (katolików też) decyduje Bóg, a nie dokumenty kościelne.
    - Marek Blaza SJ -
  • 2012-11-13 12:55:17

    Szczęść Boże!

    A co ze słowami Chrystusa: kto spożywa Ciało Moje, ma życie wieczne.

    O ile wiem, tylko Kościół Katolicki i Prawosławny (w różnych obrządkach) wierzą, że podczas Mszy Św. wierni spożywają Ciało i Krew Chrystusa.

    Z Bogiem!
    Konrad
    - Konrad -
  • 2012-11-13 20:25:22

    "Jezus kiedy mówił o nauczaniu wszystkich narodów nie przewidział (...)"
    Panie Piotrze, Pan jest katolikiem?
    - Justyna -
  • 2012-11-14 01:22:25

    Konrad - Logika matematyczna się kłania. Z tego, że "kto spożywa Ciało Moje, ma życie wieczne" nie wynika, że kto nie spożywa - nie ma.
    - Ter -
  • 2012-11-14 22:48:26

    Proponuję przeczytać rozdział 6 Ewangelii św. Jana - nic o logice matematycznej, ale:

    53 Rzekł do nich Jezus: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
    - Konrad -