List o.Wiśniewskiego ws Kościoła

Komentarze

  • 2011-03-30 22:44:53

    @BabaJaga - rozumiem że mozna miec krytyczny stosunek do Lutra:) kazdy ma prawo oceniać czyny według swoich kryteriów... nie twierdze że był ideałem:) ale ze stwierdzeniem że to Luter (w domysle sam) spowodował zło jest po prostu dla mnie niesprawiedliwe i wrecz nieprzyzwoite w kontekscie zarzucania o. Wisniewskiemu podawania faktów wyssanych z palca... i dlatego przypomniałem troche historii... co do niepodporzadkowania to jesli dobrze sie wczytasz Luter przez długi czas szukał porozumienia... zreszta przyznał że powie "revoco" pod warunkiem że Kosciół udowodni mu na gruncie Pisma Swietego ze sie myli:) i Kosciół tego nie zrobił a jesli podwazał teologie Lutra to na gruncie prawa kanonicznego (sic!) albo filozofii tomistycznej.... w moim rozumieniu Luter postapił najlepiej jak mógł:) ostatecznie wybrał swoje sumienie co nawet w kosciele katolickim jest najwyższa instancja - wyższa od papieża:) i ostatecznie to sumienie Lutra odpowie przed Bogiem:) czy Luter był pyszny czy papiez - to juz tez ocenił Bóg :)
    do osoby która sie nie podpisała - Luter nie musi byc ogłoszony swietym, on nim był juz nas ziemskim padole:) ja równiez:) jesli dobrze sie wczytasz w karty Nowego Testamentu zauważysz że biblia nazywa wszystkich wierzacych swietymi :) ja równiez sie za takiego uwazam bo ofiara Jezusa tego dokonuje za mnie i we mnie:)

    Wcale jednak bym sie nie zdziwił gdyby kiedys kosciół katolicki rehabilitował Lutra i uznał za świetego w rzymskokatolickim słowa znaczeniu :) dobrodziejem koscioła z pewnoscia był bo pietnował grzechy ówczesnego koscióła i kazdy znajacy dobrze historie wie że to raczej ówczesny Kosciół katolicki uchodzi za "czarny charakter"...

    @Mariusz - co do chędożenia to prosze zapoznaj sie z historia i opisami domu Lutra kiedy miał juz rodzine... zyczyłbym wielu takiej :) Luter był po prostu szczesliwy z rodzina bo stworzył naprawde wspaniały odm chrzescijanski otwarty na wszystkie osoby... ludzie uwielbiali przebywac u niego w domu... zeby nie byc gołosłownym zachecam do lektury biografii Lutra:) a co dzieła to przypomne że fakt iz mozesz czytac dzisiaj Słowo Boże po polsku ( i w innych jezykach) zawdzieczasz m.in. Lutrowi.... msza z kazaniem w twoim jezyku... pomysł Lutra:) wreszcie ponowne odkrycie że jestesmy zbawieni z wiary (a nie z uczynków) jest fundamentem chrzescijanstwa i po czesci dziedzictwem Lutra :) przypomne że kosciół katolicki podpisał wspólna deklaracje z tym zwiazaną:) wydaje mi sie że jednak dzieło Lutra wydało obfity owoc i paradoksalnie także w tak zwalczajacym go przez długi czas kosciele rzymskokatolickim:)
    - neoteo -
  • 2011-03-30 23:43:56

    Polecam równiez list papieza Jana Pawła II z okazji 500 lecia narodzin Marcina Lutra... kazdy kto szanuje głos Wojtyły nie bedzie sobie lekce wazył tej postaci reformacji i jego wpływu na kosciół... a juz zarzucanie zła Lutrowi jest według mnie po prostu niegodziwe:( nie trzeba go lubic ani sie z nim w niektórych sprawach zgadzać ( w niektórych trza bo to istota chrzescijaństwa) ale brak szacunku wobec jego osoby jest brakiem szacunku wobec chrzescijanstwa... dla mnie i dla wielu ludzi (także katolików) to gigant teologiczny koscioła:) "Moze on być naszym wspólnym nauczycielem w tym, że Bóg zawsze musi pozostać Panem; że nasza najwazniejsza ludzka odpowiedzia musi być bezwzgledne zaufanie i uwielbienie Boga" kardynał Jan Willebrands i " Spór o istotę tego co luterskie,trwa. spieramy sie, byc moze, nie tylko o jedną niewatpliwie gigantyczna postać historii Kościoła i kultury Zachodu, ale prawdopodobnie, wiedziemy spór o istote chrzescijaństwa. Któż odważyłby się, twierdzić, że ją do głębi przeniknął?" ks. prof. Stanisław C. Napiórkowski oraz " W konsekwencji [pogłebionych badań historycznych] zostało przekonywujaco ukazana głeboka religijność Lutra, która powodowany stawiał z gorąca namietnościa pytania na temat wiecznego zbawienia" papież Jan Paweł II... cóż, naprawde warto sie czasem zastanowić czy lepiej nie zamilknąć...:)
    - neoteo -
  • 2011-03-31 00:23:25

    @o. Dariuszu - przeczytałem jeszcze ten artykuł o Lutrze i Loyoli... i przyznam że uwazam iz w ramach postu i nawrócenia powinien ojciec usiąść jeszcze raz i go porawić... rozumiem zestawienie róznych dróg owych postaci i nawet to że jedna przemawia bardziej od drugiej... ale niestety sa w tym artykuke chwyty manipulacyjne... po pierwsze - fakt winy Lutra przy podziale koscioła... no szanujmy inteligencje ludzka... naprawde tylko Luter winny??? a jezuici stworzeni m.in. w celu rekatolizacji to same świete bezgrzeszne istoty... rzeczywiscie - odzyskiwanie terenów na rzecz Koscioła to czysto ewngeliczna robota...:) przesadzam teraz specjalnie zeby zmusic ojca do myslenia w troche innych barwach niz tylko biało-czarnych... idźmy dalej - naprawde tylko Luter jest winny podziałom na wiele wspólnot i kosciołów... rozumiem że takie postacie jak Zwingli, Bucer, Karlstad czy potem Kalwin to nie sa znani ojcu... złozoność Reformacji i tego co sie za nia kryło powinny troche pokory wywoływać... nie wspomne że cały czas mówimy o tym że papieże ówczesni jak i inne osoby duchowne a także politycy obozu katolickiego czynny wpływ na ten podział miały... i proste stwierdzenia że Luter był be a Loyola ( jako reprezentant koscioła) cacy sa przesadzone... ale juz całkowicie obuza mnie sugerownie winy Lutra na podstawie jakies prostestanckiej pani biskup zyjacej w (jesli dobrze zrozumiałem) w lesbijskim zwiazku i popierajacej in vitro... co ma jedno z drugim wspólnego????? to moze trzeba było wspomniec o czarnych postaciach zakonu jezuitów??? albo moze o ojcu Macielu - współczesnym "prawie świetym kanonizowanym za zycia" zakonniku.. zaraz, zaraz czyby nie molestował kleryków, miał potajemnie kochaniki a na łożu smierci wyznał ze średnio wierzy w Boga...??? czy mam na podstawie takich postaci moze cos sadzić o całym katolicyzmie albo np Janie Pawle II ??? wspomne takze ze twórca tak zwalczanej tabletki antykoncepcyjnej to był gorliwy katolik john Rock... był takze jednym z pierwszych zajmujacych sie metoda in vitro i szczerze wierzył że robi dla dobra koscioła... czy na tej podstawie mam oceniac katolicyzm i zło... o skandalach pedofilskich juz nie wspomne... Widzi ojciec ta manipulacje którą zastosował??? ja ja dostrzegam i osobiscie mnie coś takiego brzydzi... prosze wiec ojca o przemyslenie jeszcze raz artykułu i napisanie go na nowo w lepszym stylu :):) bardzo o to prosze:)
    - neoteo -
  • 2011-03-31 10:07:34

    Jeszcze jedno ojcze Dariuszu - traktowanie luteranizmu w kategoriach herezji jest chyba przesadzone... herezja jest wtedy kiedy zaprzecza najwazniejszym prawdom chrzescijanskim... jak ktoś twerdzi że Jezus był tylko człowiekiem albo tylko Bogiem to mozna to pod herezje podciągać... ale inne rozumienie koscioła i jego organizacje, albo status papieza w kosciele czy nawet inne rozumienie sakramentów nie jest raczej herezją... jak bysmy tak rozciagneli tą definicje to w samym koscile i to wsród kardynałów czy duchownych na kazdego by sie cos znalazło... rozumiem że jest ojciec z tych co pisuje do wpolityce.pl.... powszechnie wiadomo jakie poglady reprezentuje to medium:) prosze wiec o troche powsciaglwosci - tym bardziej że zakon jezuitów wydał niejednego ucznia który oglednie mówiąc z Watykanem nie zawsze po drodze było... przepraszam za uniesienie ale wkurza mnie taki paternalistyczny "ton" u duchownego i mam nadzieje że troche ojciec przemysli niektóre swoje poglady... nie oczekuje koniecznie ich zmiany ale pewnej wstrzemiezliwosci w sadach już tak:)


    - neoteo -
  • 2011-03-31 10:39:52

    @neoteo
    fakt iz mozesz czytac dzisiaj Słowo Boże po polsku ( i w innych jezykach) zawdzieczasz m.in. Lutrowi.... msza z kazaniem w twoim jezyku... pomysł Lutra:)
    Jedzie tu tramwaj?
    A od kiedyż to kazania były wygłaszane po polsku?
    A jaki jest najstarszy polski przekład Biblii?
    Lekcje j. polskiego ze szkoły przypomnieć sobie godzi się.
    - mc -
  • 2011-03-31 15:41:02

    @mc - nie bardzo zrozumiałem o co Ci chodzi??? Gdybys zechciał mi wytłumaczyc o co Ci chodzi???:) Bede wdzieczny bo wtedy bede mógł sie ustosunkowac do Twojej wypowiedzi... odwoływałem sie bowiem do faktu że reformacja podjeła temat Biblii w jezykach narodowych i znacznie przyspieszyła w wielu krajach ten proces... np Luter uwazany jest za ojca współczesnego niemieckiego...:) i z tym tramwajem to mnie juz zagiąłeś...:) to jakies przysłowie?:) licze na dojasnienie :)
    - neoteo -
  • 2011-03-31 20:43:28

    I co z tego, że Luter miał rodzinę? Mało to np. ss-manów pracujących w Auschwitz miało szcześliwą rodzinę? Dzieło Lutra marne i klapniętę.Oczywiście zawsze to można podtruc Kościół Katolicki. Luter zasiał zło rozbicia chrześcijan.
    - mariusz -
  • 2011-03-31 20:52:29

    uwazam Lutra za wielkiego czlowieka ale egzamin ze swojej swietosci oblal ze wzgledu na brak pokory.Ten brak doprowadzil do zlych rzeczy.Moglbys sobie wyobrazic taka sytuacje,ze Luter jednak nie przez wzglad na to,ze mial racje bo ja mial ale przez wzglad na dobro Kosciola jednak z pokora sie wycofuje i czeka,podobnie jak czynili to inni swieci?Czas dowiodl,ze mimo,iz byli nieslusznie przesladowani to i tak to co glosili zwyciezylo.Przypuszczam,ze tak samo bylo z Lutrem.Ale on uniosl sie duma
    - BabaJaga -
  • 2011-03-31 22:14:40

    A ja jestem za Lutrem.
    BabaJaga, a ileż nie tylko dzisiejszych kardynałów i biskupów nie potrafi zejść z piedestału pychy...?
    - Tara -
  • 2011-04-01 06:52:25

    Tara na tym piedestale kazdy stoi.Tylko jeden na wyzszym a drugi na nizszym.Chodzi o to,ze swieci potrafili z niego zejsc
    - BabaJaga -
  • 2011-04-01 10:05:56

    Dla ciebie moze i duma BabaJaga... dla mnie działanie zgodnie z sumieniem... Przecież powiedział że odwoła swoje tezy i twierdzenia jesli na gruncie Pisma Sw udowodnią mu błedy... i nie udowodnili:) bo ówczesny kosciół promował prawo kanoniczne i Tomasza z Akwinu - do tego ustami Kajetana który to sam opacznie rozumiał tomizm... Luter stanał na gruncie sumienia... nie mógł odwołać coś w co wierzył:) akurat dla mnie to nie pycha... dodam jeszcze że wysłannicy papieża zaproponowali Lutrowi... (sic!) zostanie kardynałem!!! :) i ten sie nie zgodził - mysle że człowiek pyszny od razu by został kardynałem... co wiecej pytanie - jak to LUter heretykiem? skoro sam kosciół i papiez wyobrazał go sobie jako kardynała??? co do posłuszenstwa - to owszem znam kilka historii jak to pobozni i swieci sie wycofywali a potem okazało sie ze mieli racje... pytanie jednak ilu było takich którzy sie wycofali w imie dobra koscioła a potem słuch o nich zaginał??? to bardzo dobrze widać w sprawach pedofilskich w kosciele - wiele ludzi ( w tym duchowni) przez wiele lat milczało o grzechach pedofilskich w imie własnie dobra koscioła!!! i jego jednosci... sorry BabaJaga ale mnie to nie przekonuje... wole kiedy ktos kieruje sie sumieniem, nawet nie zawsze dobrze uformowanym niż tworzy fałszywą jedność... tak samo mogę zarzucić pychę ówczesnym papiezom... wiedzieli ze Luter ma racje w wielu kwestiach ale woleli nie przyznac sie do błedów i zaczac reformować kosciół... nie chcesz Lutrze zostać kardynałem to cie ekskomunikujemy... to nie była pycha??? skoro papież jest namiestnikiem Chrystusa to w jego przypadku pycha urasta do potegi... zanegowanie swojego sumienia niekoniecznie jest zejsciem z piedestału... jakoś Jezus przy uwiezieniu nie powiedział: Słuchajcie to pomyłka, odwołuje co mówiłem... a mógł:) przeciez potem przez jego krzyz tyle gwałtu na swiecie było... chocby przesladowania chrzescijan... wojny... wyprawy krzyzowe... i tyle innych rzeczy w imie Jezusa nie zawsze dobrych.... a jednak Jezus poszedł na krzyż:) wiedzac co bedzie... Luter też w zgodzie ze swoim sumieniem zadzałał...
    - neoteo -
  • 2011-04-01 16:11:04

    Porównanie Lutra to Jezusa to nonsens. Luter zdradził Kościół. Wbił nóż w plecy i sobie poszedł.
    - mariusz -
  • 2011-04-01 20:52:13

    jakos tak sie sklada,ze swieci byli wysmiewani przez swoich zwierzchnikow.Doskonale wiedzieli,ze to oni maja racje a nie ich zwierzchnicy a jednak przez wzglad na urzad piastowany w imieniu Jezusa pokornie przyjmowali niesprawiedliwy wyrok.Identycznie jak nasz Pan.Szli za Panem.W ich przegranej rodzilo sie zwyciestwo.Co z tego,ze Luter mial racje,ze nalezy Kosciol reformowac i ze papiez to lobuz?Wszyscy wiedzieli,ze tak jest i takich jak Luter bylo mnostwo ale przez wzglad na urzad namiestnika Chrystusa przyjmowali nawet obelgi od niego jak sw.Franciszek,ktoremu papiez nakazal kazanie swiniom glosic.I glosil.No i reformowal a nie rozbijal kosciola.Czy Lucja z Fatimy nie wiedziala lepiej?A jednak z pokora przyjmowala zlosliwosci przelozonych.Nie stanela jak Luter twierdzac,ze ma racje i zadala dowodow.Podobnie o.Pio i mozna by tak wymieniac.Ale Luter wiedzial lepiej a jesli nie to zadal dowodow.I w tym momencie stanal przeciwko Chrystusowi,przeciwko jego kosciolowi.Nie oceniam nikczemnosci papieza bo nie chce ale Lutra pomimo,iz podziwiam uwazam za czlowieka pysznego,ktory postapil wbrew Biblii.Mial przyklad Abrahama skladajacego w ofierze Izaaka,mial przyklad pokory samego Jezusa a jednak nie potrafil pojsc za nim.Wybral droge,ktora uznal za lepsza.Gdyby nie to,ze KK jest zalozony przez Jezusa pewnie przyznalbym Lutrowi racje ale uwazam,ze nie ma innego prawdziwego kosciola.Albo KK albo zaden.A,ze trafiali sie i beda trafiac papieze niegodni?To prawda ale kosciol musi trwac jako calosc i co braknie przywodcy dopracowac musza ci mali a bramy piekielne go nie pokonaja.
    - BabaJaga -
  • 2011-04-01 22:10:24

    BabaJaga - kumam ty uwazasz Lutra za pysznego... a ja nie i chciałem tylko to uzasadnić.. postepowania innych swietych tez jakos nie zamierzam komentowac bo przyznałem ci racje ze z pewnoscia byli tacy swieci... wiec zostaje kazdemu zostac przy swoich przekonaniach:)

    @Mariusz = twój komentarz to nawet ciezko skomentowac - mówi sam za siebie... przypomne ci tylko że Luter sam sie nie wyrzucił a ktos zrobił to za niego... ciezko tez zdrajce prosic o zostanie kardynałem... tak tylko przypominam o tym że składano mu taka propozycje... skoro zdrajcy maja zostac kardynałami to az strach sie bać o koscioł..:)
    - neoteo -
  • 2011-04-02 06:38:47

    uwazam,ze Luter uniosl sie pycha.Gdyby mial pokore to mimo,iz mial racje przez wzglad na to,ze papiez jest namiestnikiem Chrystusa nie odszedlby od Kosciola.Odrzucil proponowane zaszczyty ale pozostal.Albo przyjmuje sie Biblie taka jaka ona jest albo wcale.Albo jest to Pismo natchnione albo jedno z wielu ale wtedy szkoda czasu,lepiej sobie uzyc.
    - BabaJaga -
  • 2011-04-04 17:53:44

    Jakby nie patrzył finalne dzieło Lutra po kilku wiekach to kobieta biskup żyjąca w lesbijskim związku. Sodoma i Gomora.Tak kończy herezja. Pomieszał kłamstwa z prawdą a to faktycznie niektórym może imponowac.
    - mariusz -
  • 2011-04-05 15:50:04

    @Mariusz - jak by nie było finalne dzieło Watykanu po kilku wiekachto o. Maciel z Legionu Chrystusa zyjacy w rozpuscie, molestujacy dzieci i kleryków. Sodoma i Gomora. Tak konczy brak reform i krytyki. Pomieszał kłamstwa z prawdą a to faktycznie niektórym moze imponować. Oczywiscie pisze tak obsmiewajac twoje słowa . Jak sie ma zła wole to wszytko można sprowadzić do takiego zdania jak ty. A przypomne że w 1993r Jan Paweł II wskazał o. Maciela jak "wzór dla młodych". Zastanów sie wiec chopie jakie głupoty wypisujesz bo w licytacji na skandale i grzechy kosciół katolicki nie jest bez szans na pierwsze miejsce... troche pokory Mariusz wobec innych chrzescijan by sie przydało.
    - neoteo -
  • 2011-04-05 16:32:47

    od innych odlamow chrzescjanstwa tez mozna sie czegos nauczyc i moga byc przykladem dla nas katolikow.Np.protestancka wspolnota Taize.Wspaniale dzielo.A jesli chodzi o grzechy to i u nas ich nie malo wiec lepiej zmilczec aby i naszych nie przypomniano
    - BabaJaga -
  • 2011-04-05 17:22:34

    @neoteo
    O. Maciel był jak wynika z przedstawianych informacji zakamuflowanym grzesznikiem skoro nawet JP II w 1993 r. nie wiedział o jego podwójnym życiu. Ale o.Maciel nie uczynił ze swoich ciężkich grzechów jakiejś nowej doktryny religijnej i w sumie nie był heretykiem. Natomiast Luter jak najbardziej heretykiem był. Jego pycha dała podwaliny pod nowy nurt religijny, który skończył się kompromitacją chociązby w wymiarze promocji homopropagandy. Przypominam też, że pychą wyróżnił się szatan. Lepiej nie naśladowac szatana.
    - mariusz -
  • 2011-04-06 09:47:57

    @Mariusz - w swiecie katolickim równiez istnieją osoby i całe organizacje doamgające sie równouprawnienia homoseksualizmu... ale chyba nie jest to powód do łaczenia z założeniem koscioła i jego nauką??? nie ma znaczenia czy Wojtyła wiedział - wiedział kosciół bo bodajze juz od lat 70 spływały informacje do Watykanu ale ktos wysoko postawiony prawdopodobnie go chronił... nie wiem czy gorsza jest obłuda w grzechu czy jego publiczne okazanie? dodam że jest wiele kosciołów ewangelicko augsburskich które nie zgadzają sie na tego typu praktyki... wiec na dwoje babka wróżyła... nauki Lutra nie mają nic wspolnego z dziejszym zachowaniem poszczególnych osób w taki sposób że są bezposrednia przyczyną pozniejszych grzechów... a jesli tak to równie dobrze grzech pani biskup jest wina katolików... przeciez Luter był katolikiem kiedy zgrzeszył "herezją".... idąc po nitce do kłebka - całą wine ponoszą kk i Jezus oraz może wczesniejsze postacie religii zydowskiej a na samym koncu jest oczywiscie Bóg który stworzył swiat... cóż to jest dopiero "heretyckie" myslenie:) widzi teraz o. Dariusz dlaczego takie porównania w artykule są niedobre??? ps. Mariusz - kosciół odchodzi od uzywania słowa "herezja"... po pierwsze dlatego że zminia sie pojecie tego słowa, po drugie - trudno o jedność wyzywając innych (patrz ekumenizm), po trzecie - nie jest to ewangeliczna metoda i na szczescie kosciół w XXw jak odbiera komusc misje nauczania w imie koscioła to nie nazywa kogoś heretykiem... z innej beczki - wiele rzeczy które sformułował Luter nie stało w sprzeczosci z kk co udowadniaja dzisiaj teolodzy... po drugie czesc rzeczy zostało uroczyscie uznane za obowiązujace na Soborze Trydenckim a wiec juz w opozycji do Lutra ( którego zreszta wypowiedzi nieraz fałszowano w dokumentach soborowych)... i jeszcze z innej beczki - polecam wywiad z ks. Rysiem o kosciele i soborze w Tygodniku Powszechnym ( najnowszy numer) i zwrócić uwagę na XIX wiek i tzw koscielne zamkniecie na swiat...
    - neoteo -