List o.Wiśniewskiego ws Kościoła

Komentarze

  • 2015-08-29 22:14:52

    Jozue
    przegladnalem strony diecezjalnych i parafialnych pielgrzymek do Medziugorie.Diecezje i parafie je organizuja pod patronatem biskupow.Co mam wiec myslec w swietle oredzia Gospy..."wszystkie religie sa rowne przed Bogiem" i slow wypowiedzianych przez Boga na Synaju" Sluchaj Izraelu Jam Pan twoj Bog, nie bedziesz mial boga obok Mnie!"? Czy kosciol katolicki zdradzil Boga i wypowiedzial Bogu posluszenstwo? Jak mam sie w takiej sytuacji zachowac jako katolik? Mam pozostac wierny Bogu czy nauczaniu biskupow popierajacych Gospe?
    - BJ -
  • 2015-08-31 01:26:05

    BJ
    Nie odnoszę się do Medjugorie, bo niewiele wiem na ten temat (odkąd znajoma pani poszła tam na pielgrzymkę a jej mąż w tym czasie popełnił samobójstwo, jakoś mnie , przyznam, odrzuca, choć wiem, że to nie jest racjonalne).
    Tym niemniej, nie wiem, czy nie dokonujesz nadinterpretacji słów, że wszystkie religie należy szanować, bo w każdej jest zbawienie (tylko że z tego nie wynika, że są równe). Bo w Deklaracji Soboru Watykańskiego II Nostra Aetate czytamy:
    "Od pradawnych czasów aż do naszej epoki znajdujemy u różnych narodów jakieś rozpoznanie owej tajemniczej mocy, która obecna jest w biegu spraw świata i wydarzeniach ludzkiego życia; nieraz nawet uznanie Najwyższego Bóstwa lub też Ojca. Rozpoznanie to i uznanie przenika ich życie głębokim zmysłem religijnym. Religie zaś związane z rozwojem kultury starają się odpowiedzieć na te same pytania za pomocą coraz subtelniejszych pojęć i bardziej wykształconego języka.(...)Kościół katolicki nic nie odrzuca z tego, co w religiach owych prawdziwe jest i święte. Ze szczerym szacunkiem odnosi się do owych sposobów działania i życia, do owych nakazów i doktryn, które chociaż w wielu wypadkach różnią się od zasad przez niego wyznawanych i głoszonych, nierzadko jednak odbijają promień owej Prawdy, która oświeca wszystkich ludzi." itd itd.
    Więc chyba nie uważasz, że Kościół ze szczerym szacunkiem odnosi się do wyznawców szatana? Po prostu nie zalicza satanizmu do religii, w której dąży się do poznania prawdy (pytanie, czy w ogóle to religia czy raczej anty-religia).
    Oczywiście, KK nie uważa, że religie są RÓWNE. Ale w każdej są ludzie dobrej woli, którzy szczerze dążą do Prawdy. Dlaczegóż to mieliby oni być potępieni? Że nie urodzili się chrześcijanami? Chrystus umarł za wszystkich ludzi, nie tylko za chrześcijan. Nie myślę, żeby taka teza zaprzeczała jakimś katolickim dogmatom.
    - Ter -
  • 2015-08-31 21:02:53

    Ter
    Medziugorska Gospa mowi;"Wszystkie religie sa rowne i mozna osiagnac zbawienie w kazdej religi.To ludzie stworzyli podzialy podczas gdy Bog panuje nad nimi wszystkimi.Nalezy szanowac wyznanie kazdego i respektowac jego sumienie.Duch Bozy dziala we wszystkich wspolnotach nawet jesli nie wszedzie z taka sama moca"...
    To bardzo dobrze brzmi ale jest to bardzo zwodnicze klamstwo bo; czy powinienem np.szanowac religie w,ktorych sklada sie ofiary z ludzi?Albo czy mam szanowac morderce,ktory morduje bo tak podpowiada mu jego sumienie?Albo czy satanizm moze prowadzic do zbawienia skoro zasadza sie do nienawisci do Boga?....Albo po co Jezus umieral na krzyzu? Po co umierali apostolowie i meczennicy?Przeciez jesli Gospa ma racje to "krzyz jest glupstwem" a ci,ktorzy za niego umierali to glupcy a Bog na Synaju klamie i do tego jest sadysta bo Syna po nic na meki skazal.Po nic chrzest i sakramenty po nic misje po nic posluga kaplanska,ponc kosciol katolicki....
    Ter ja nie bede komentowal nauczania kosciola bo uwazam,ze zbyt belkotliwie czasem jest pisane a i wogole to nawet nie czytam,czasem cos mi tam sie obije o uszy.To co cytujesz to jedno z wielu niedomowien w nauczaniu kosciola,ktore mozna roznie interpretowac.Dziwia mnie takie teksty w nauczaniu kosciola i interpretuje je zupelnie inaczej niz zapewne wielu ksiezy.Ja nie wierze w potepienie np. dzieci muzulmanow czy samych muzulmanow,ktorzy nie poznali nauki Chrystusa bo przeciez on sam powiedzial "kto nie zna prawa ten mu nie podlega ale kto poznal Jezusa i go odrzucil sam siebie potepil".To my bedziemy sadzeni nie muzulmanie czy inni,ktorzy nie poznali Jezusa....
    Ale jasno widze,ze Gospa w Medziugorie klamie i to klamstwo swietnie sie w kosciele katolickim przyjelo i wydaje obfity bardzo zly plon...zastanawiam sie tylko dlaczego tak jest? Czyzby Aaron odpowiadajac Mojzeszowi na zarzuty mowil o polskim kosciele katolickim?

    - BJ -
  • 2015-08-31 22:23:33

    Przypadek bylego nuncjusza to też wina Gospy?
    Ciekawi mnie jak widzisz problem pedofilii w Kościele rzymskim.
    - Anka -
  • 2015-08-31 22:31:19

    BJ
    "nie bede komentowal nauczania kosciola bo uwazam,ze zbyt belkotliwie czasem jest pisane a i wogole to nawet nie czytam" - komentujesz cały czas nauczanie Kościoła.A to że nie czytasz to słabość.Skąd czerpiesz wiedzę? Z internetu?
    - Jozue -
  • 2015-09-01 20:20:18

    Anka
    problem pedofilii w kosciele wystepuje tak samo jak we wszystkich spolecznosciach.Dziwne byloby gdyby go nie bylo.Nie wszyscy ksieza sa wierzacy a maja lepsza okazje do grzechu wiec z niej korzystaja.

    Jozue
    a nie jest np. belkotem atakowanie pedofilow na podstawie zle zinterpretowanego tekstu biblijnego? W czym oni sa gorsi od hetereseksualnych? Gorzej sie urodzili czy jak?
    - BJ -
  • 2015-09-08 23:49:54

    BJ
    Dla mnie jest oczywiste, że powiedzenie "w każdej religii można być zbawionym" jest prawdziwe. Zauważ, że powiedziano: można. To absolutnie nie musi znaczyć, że każdy będzie. Przedtem jest nakreślone, co jest godne szacunku w innych religiach: co w religiach owych prawdziwe jest i święte, co odbija promień owej Prawdy, która oświeca wszystkich ludzi itd. Chodzi o to, że Pan Bóg nie zamknął się na 4 spusty przed owymi ludźmi. Jak ktoś Boga szczerze szuka, znajdzie Go, nawet nie będąc chrześcijaninem. Dobra wola, szczere dążenie do Prawdy, traktowanie innych ludzi z miłością. W Ewangelii jest też wyraźnie napisane, że Chrystus przyzna się do każdego, kto mu dał jeść czy pić w innym człowieku, nawet, jeśli nie znał Jego samego. Po drugie, zostaw już ten satanizm. To nie jest religia dążąca do Dobra czy Prawdy a o takich mówimy. Nie można być człowiekiem dobrej woli i wyznawcą szatana jednocześnie. I następna sprawa: Chrystus nie umarł na darmo. Otworzył tym Niebo wszystkim ludziom. Umarł za grzechy wszystkich ludzi. Nie myślisz chyba, że tylko za grzechy chrześcijan? To, co piszę, absolutnie nie znaczy, że można sobie wybrać religię wg własnej wygody. Chcesz się rozwieść i powtórnie ożenić? Proszę bardzo, przejdź na protestantyzm i załatwione. Taka postawa nie ma nic wspólnego z szukaniem Prawdy. Ale jeśli katolik przejdzie na protestantyzm, bo w jego katolickim domu chodziło się do kościoła i pościło w piątki, a poza tym obgadywało, kłamało, zdradzało, piło i biło a spotkał wspaniałą wspólnotę protestantów i oni opowiedzieli mu po raz pierwszy o Chrystusie, to na pewno Pan Bóg się nie obrazi.
    I ostatnia sprawa. Zakładam zresztą, że się przejęzyczyłeś i nie o pedofilów Ci chodzi a o homoseksualistów. Czy magisterium KK ich atakuje? Chyba nie, atakują ich poszczególni katolicy, nawet księża, ale to ich prywatna postawa. Z tekstem masz absolutną rację - czepili się Sodomy a tam przecież chodziło o co innego.
    Pozdrawiam serdecznie
    - Ter -
  • 2015-09-14 23:46:45

    BJ
    Masz rację:"atakowanie pedofilow na podstawie zle zinterpretowanego tekstu biblijnego" jest bełkotem a przede wszystkim zakłamaniem. Pod warunkiem, że masz na myśli gejów a pedofile - to przejęzyczenie. Ale to nie nauczanie KK jest winne tylko znów jego interpretacja przez poszczególnych przedstawicieli (tak jak nie Biblia winna tylko jej interpretacja). W oficjalnych dokumentach nie ma żadnego atakowania homoseksualistów. A że ich związków KK nie pobłogosławi to już inna sprawa i jest to dla mnie poniekąd zrozumiałe - w jakimś innym wątku to wyjaśniałam. Cóż, ludzie biorą sobie z religii, co im wygodne (i co im wmówi RM). Ja tam bym chciała, żeby szanowali inne religie (nie odnoszę się do Medjugorje tylko do nauczania KK), nie byłoby teraz tej żenującej sytuacji z uchodźcami. Ale jak się ludziom wmawia, że chrześcijaństwo jest od Boga a inne religie od diabła, to co się potem dziwić, że boją się muzułmanów. A Żyd dla Samarytanina też był innowiercą, więc nie przypadkiem przypowieść o miłości bliźniego jest o Samarytaninie. Jakby specjalnie dla "prawdziwych Polaków"...
    - Ter -
  • 2015-09-16 20:06:56

    Ter
    Satanizm to tez religia,ktora zasadza sie na nienawisci do Boga.A wiec jak mozna sie zbawic nienawidzac? Przeciez to jest grzech przeciwko Duchowi Swietemu.I to ten sam,ktorym zgrzeszyli Sodomczycy.Ten sam,ktory dzieje sie na naszych oczach.Katolicy z buziami pelnymi religijnych frazesow odnosza sie z nienawiscia i pogarda do uchodzcow...ja rozumiem obawy w stosunku do mezszczyzn,muzulmanow ,ktorzy szturmuja granice Europy chrzescjanskiej bo przeciez ze strony Islamu nic im nie grozi i tych bym pytal po co tu przybywacie? Ale zupelnie nie rozumiem odmowe pomocy kobietom i dzieciom wyciagajacym rece po pomoc.Po pomoc do katolikow wyznajacych Chrystusa!
    A tak pozatym to gdyby Polska wyrazila chec przyjecia uchodzcow ogromna wiekszosc z nich by szybko zawrocila spowrotem....

    Nie uwazam aby Dobry Bog powolal ludzi do istnienia na wieczne meki.Jesli ktos tam wpadnie to na wlasne wyraznie swiadome zyczenie.A katolicyzm to prosta droga do Boga tylko bardzo czesto ci,ktorzy nam maja ja prostowac prowadza nas na manowce.

    Zeczywiscie pedofila pomylilem z pedalem ale u nas tak sie mowi na homoseksualistow i nie jest to obrazliwe a zwykly zargon i pewnie stad tak wpisalem.Dziekuje za zwrocenie uwagi.
    - BJ -
  • 2015-10-09 21:37:35

    BJ
    "A tak pozatym to gdyby Polska wyrazila chec przyjecia uchodzcow ogromna wiekszosc z nich by szybko zawrocila spowrotem...." skoro takie gromy na Polskę to jak Ty osobiście wspomogłeś uchodźców?Z tego co zbywa czy tak jak powiedział Chrystus do młodzieńca rozdałeś wszystko ubogim?
    - Jozue -
  • 2015-10-15 21:12:17

    Jozu
    mysle,ze dla uchodzcow zrobilem o wiele wiecej niz Ty.Natomiast to co wygaduja polskie elity polityczne to zgroza... Wyglada na to,ze obudzil sie w nich duch dr.Geobbelsa.W kazdym razie korzystaja z jego nauk i swietnie je sobie przyswoili.Gadanie,ze uchodzcy roznosza grozne choroby i pasozyty to ksiazkowy cytat polityki tego pana odnoszacy sie Zydow i Polakow podobnie jak podsycanie lekow i obaw istniejacych w spoleczenstwach ,Geobbels ,cyt "nigdy niepowinno sie do niczego przekonywac .O wiele skuteczniejsze jest bowiem podsycanie i nakierowywanie istniejacych juz obaw"....przecieram oczy ze zdumienia i nie wierze w to co widze...Polityk,kraju,ktorego dotknela tak straszna tragedia tak bewzglednie wykorzystuje nieszczescie innych uchodzcow ,ktorzy uciekaja przed smiercia i przesladowaniem.Myslalem,ze sa jakies granice przyzwoitosci w przeciez katolickim kraju ale dla koryta okazuje sie,ze politycy gotowi sa na wszystko.Zadnej litosci. Oczywiscie przy pelnym poparciu biskupow...

    Widzisz teraz do czego doprowadzil Polakow Medziugorski demon? Moralnosc zamienil katolikom na kasiore... A to dopiero poczatek...
    ...przeciez wiedziales o tym gdy pare lat temu dyskutowalismy o wypadku smolenskim.Pisalem,ze Radio Maryja klamie.A Ty sam twierdziles,ze zamach to klamstwo bo nie ma absolutnie nic co by na to wskazywalo a.... tu pomalu,powolutku wiekszosc Polakow uwierzyla jednak w to i mimo tego,ze Macierewicz (jak sie doliczylem) oglosil 17 wersji zamachu przy czym kazda nastepna wykazywala,ze poprzednia byla falszywa Polacy sa przekonani,ze jednak zamach byl...czy Ty tez juz w to klamstwo uwierzyles?
    I najgorsze jest to,ze wplatany w to zostal kosciol katolicki,ktory za popieranie tych klamstw zaplaci utrata autorytetu...a Diabel Medziugorski zapytany dlaczego sie ujawnia gadal -"i tak nie zgadniecie"! O. Rydzyk odrazu wiedzial i odrazu powiedzial,ze najwazniejsza jest kasa a to czy to diabel czy matka boska to nie wazne wazne,ze cyt."ja z tych pielgrzymek przywoze wiecej kasy do zakonu niz inni rekolekcjami ".
    - BJ -
  • 2015-10-25 21:42:06

    BJ
    1. "mysle,ze dla uchodzcow zrobilem o wiele wiecej niz Ty" nie chodzi czy więcej ale czy tak jak mówi Jezus? Tak czy nie?
    2."Widzisz teraz do czego doprowadzil Polakow Medziugorski demon?"- dlaczego obrażasz Polaków?
    3. "Pisalem,ze Radio Maryja klamie." - oprócz niechęci jakie masz dowody?
    4."uchodzcy roznosza grozne choroby i pasozyty " - wszyscy roznoszą. Jedni takie a inni inne.Wiesz ,że np wyjazd do tropików wymaga szczepień? -Co Ty na to? I dlaczego wyrywasz konteksty i strzępy wypowiedzi byłego Pana Premiera, na których budujesz półprawdy?-A co to jest półprawda?
    5."Macierewicz (jak sie doliczylem) oglosil 17 wersji zamachu" - aż tak tego nie śledzę jak Ty. Mnie interesuje prawda materialna ściśle naukowa.
    pozdrawiam
    - Jozue -
  • 2015-10-31 02:24:30

    BJ
    "ja rozumiem obawy w stosunku do mezszczyzn,muzulmanow ,ktorzy szturmuja granice Europy chrzescjanskiej bo przeciez ze strony Islamu nic im nie grozi" - i tu się mylisz, to nie takie proste. Każdy muzułmanin, który nie wspiera ISIS, może być uznany za zdrajcę. Poza tym ISIS - to sunnici i oni walczą z szyitami. Trzeba też mieć na uwadze, że uchodźcy - to nie tylko ludzie, którym grozi coś za poglądy czy religię. Ludzie uciekają z kraju ogarniętego wojną, łupionego przez armię ISIS, bombardowanego przez różne siły, bo chcą żyć w spokoju. Kto jak kto, ale Polacy powinni to rozumieć. I to katolicy! Nic dla nich nie znaczy głos papieża, słowa Chrystusa, ja tego pojąć nie mogę, już tylko się wstydzę... Nie wiem czy to medjugorski demon, ale jakiś na pewno!
    - Ter -