Wróżby andrzejkowe

Komentarze

 • 2011-11-23 13:18:21

  Katolicyzm zrobił dużo ukłonów w stronę tradycji danych krajów, w których stał się dominującą religią, najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek a o niego często trudno. Gdyby kościół zabronił jeszcze opukiwania w niemalowane itp., to już widzę falę krytyki. A co do tradycji, to wg. wielu ludzi kościół to od taka jedna z naszych tradycji a z kościołem widują się kilka razy w życiu, nikt przecież nie zmusza, no ale taka tradycja więc ślub czy pogrzeb to w KK a nieważne, że nie mam pojęcia na poziomie ABC na temat tej instytucji.
  - Piotr G. -
 • 2011-11-23 22:32:05

  A dlaczego nie powiedzieć normalnie dzieciom, że jak będą wierzyły we wróżby, choćby takie zabawowe, to już nie będą ufały Bogu. Tak powiedziałam mojej wnuczce i nie miała żadnych problemów, żeby to przyjąć. Ma pięć lat. Gorzej jest z ludźmi dorosłymi. Niby katolicy, a ich rzeczywistość wypełniona jest po brzegi wiarą w horoskopy, wróżby, zabobony.I nie słyszą w kościele, żeby to było coś złego, jakiś grzech przeciwko pierwszemu przykazaniu,jakieś niebezpieczeństwo utraty ufności, obrażenie Boga. Smutno mi kiedy słyszę ,że mam w piątek nie jeść mięsa/jestem wegetarianką/, a nie słyszę nic na temat szkodliwości takich zabaw.A zabawy andrzejkowe, a jakże ,z wróżeniem ,są nawet w duszpasterstwach akademickich.Po co kusić los, po co sobie wmawiać, że to tylko niewinna zabawa.Pamiętam, że długi czas chodził za mną obraz, który mi się pokazał, podczas Andrzejkowych wróżb.Weszłam w to na pół żartem, dla zabawy ,a jednak nie mogłam się pozbyć takiej cichej wiary, że mi się to spełni.Było to bardzo dawno, a jednak pamiętam jak się przyssałam do tego obrazu. jak do bożka właśnie.
  Pozdrawiam
  - Maria -
 • 2011-11-24 08:38:48

  Mam pewną obawę wobec takiego przestrzegania dziecka. Nie jestem psychologiem, ale wydaje się, że świat dziecka jest w znacznej mierze magiczny – to należy do uroków dzieciństwa i z tego się wyrasta. Moje ulubione baśnie Andersena miały dużo baśniowo-magicznych elementów, ich skreślanie odczuwałbym jako zabieranie dzieciom dzieciństwa. Moja wątpliwość „A dlaczego nie powiedzieć normalnie dzieciom, że jak będą wierzyły we wróżby, choćby takie zabawowe, to już nie będą ufały Bogu.” polega na tym, że widzę w tym wejście w straszenie dzieci Panem Bogiem. Uczulanie dziecka, że jak coś pomyślisz to możesz zdradzić Pana Boga, a jak będzie ci się kołatała w głowie i sercu nadzieja, że „może się spełni”, to już Pan Bóg na pewno się pogniewa, moim zdaniem może bardzo utrudnić (zniszczyć?) zaufanie tego małego człowieka do Boga. Wychodzi na to, że muszę ciągle uważać, żeby tego Pana Boga nie urazić. Myślę, że kłopoty z Panem Bogiem i tak później przyjdą, a z dzieciństwa dobrze byłoby wynieść pełne zaufanie do Boga, który mnie zna i kocha.
  Ale może jest to obawa na wyrost?
  - Kazimierz Wójt SJ -
 • 2011-11-24 09:28:32

  Ojcze Kazimierzu, racja- bardzo dobre i mądre słowa. Mario- napisałaś coś o wmawianiu sobie, że to tylko zabawa. Dlaczego wątpisz, że ludzie traktują te wróżby jako zabawę? Wiesz jeżeli chodzi o ufność (albo jej brak) Bogu to można się dopatrywać tego wszędzie, we wszlekich poczynaniach ludzkich. Każdy musi sobie sam to przemyśleć i poukładać. Też byłam na takich wrózbach "przy kosciele" z księdzem i grupką oazową. Najważniejsze było wspólne spotkanie, spędzony czas, naprawdę nie sądzę aby ktoś na poważnie brał ten zlepek wosku.
  - blue -
 • 2011-11-24 13:31:54

  podstawowe pytanie
  Po co robic te wrózby andrzejkowe?
  Moze nich sam kazdy sobie na to odpowie?
  Czemu takie a nie inne niby zabawy.
  Moze sie pobawmy zapałkami na stacji benzynowej bo przeciez to tylko zabawa i nikt nie chce podpalic tej stacji a dzieci tak lubia sie bawic zapałeczkami to czemu by nie.
  I nie ma tu mowy o jakimkolwiek straszeniu Bogiem ,tylko lepiej przestrzegac przed głupota niz ponosic jej konsekwencje.
  Ale wiadomo kazdy sam podejmuje decyzje.

  - robert69 -
 • 2015-10-30 15:09:05

  Ten ksiądz opowiada bzdury, nawet jeżeli ty nie traktujesz wróżb na poważnie , to szatan na pewno Twoją zabawę we wróżby potraktuje poważnie i skończysz ty albo twoje dziecko u egzorcysty z poważnymi problemami. Zmiana nazwy nic tu nie pomoże, a oswajanie dzieci z pogańskimi praktykami jest grzechem ciężkim.
  - Patrycja -