czy świat jest stworzony jako dobry

Komentarze

  • 2013-07-27 18:01:52

    Jan
    aby sie ludzic,ze w biblii nie ma zadnej Trojcy musisz przed wszystkim usunac Mt 28,19.Bo jak narazie to Mt 28,19 ukazuje cie jako klamce.
    - BJ -
  • 2013-08-17 23:10:46

    Janie, widzę że nadal wojujesz.
    Jednak teraz widzę skąd się biorą Twoje niektóre kontrowersyjne poglądy.
    Zastanów się proszę czy na pewno Henry Kubik i zbawienie.com ma monopol na okrywanie prawdy?

    Niektóre, artykuły mają sens ale Henry coraz bardziej zdąża w kierunku poszukiwania sensacji, a co a tym idzie gmatwania zagadnień.
    Uważam, że nic co gmatwa prostą i jasną drogę do zbawienia nie służy Bogu, a raczej gmatwanie i szukanie sensacji to jeden ze sposobów zwodzenia szatana.
    Niewątpliwe jest mistrzem w dziedzinie mataczenia, kłamstwa i zwodzenia ludzi (szatan oczywiście).

    Henry Kubik twierdzi, że jest osobą która szuka prawdy aby nam ją objawić, a tak naprawdę szuka własnej chwały i uznania jaki to on jest ubłogosławiony darem poznania.

    Jezus, tak Jezus nie Isus, jasno i wyraźnie powiedział że poznamy prawdę i ona nas wyswobodzi.
    Powiedział też o jaką prawdę chodzi, czyli że On jest drogą, PRAWDĄ i życiem.
    I tylko przez poznanie Jego możemy zostać wyzwoleni od jarzma grzechu.
    Przypominam, że w tradycji hebrajskiej poznanie kogoś, oznacza stworzenie zażyłej więzi, czyli poznanie tak jak prawdziwi przyjaciele, którzy znają się tak dobrze że rozumieją się nawet bez słów.

    Jezus czy Isus? Czy Bóg pozwoliłby aby przez prawie 2 tysiące lat w jego piśmie było zniekształcone Imię syna w którym jest zbawienie?
    I dopiero niesamowity Henry Kubik ze swoimi poplecznikami odkrywa prawdę po 20 wiekach?
    Nie sądzę, skoro 10 przykazań pozostało niezmienionych w piśmie, pomimo iż KK je zmienił w swoim katechizmie, czyli możemy dokonać bardzo szybko porównania i sprawdzenia, a także wielu innych praw i proroctw, które są niewygodne bo obnażają ingerencję człowieka w słowa Boga, czyli skoro Bóg nie pozwolił zmienić w Biblii prawa które ustanowił, to jakże mógłby pozwolić na zniekształcenie imion?

    Jezus powiedział że Pismo Święte zawsze mówi prawdę, oraz że wszyscy będą uczniami Boga.
    Mowa jest także o tym, że nowe przymierze będzie polegać między innymi na tym, że Bóg prawa swe włoży w serca i umysły ludzi.

    W tym kontekście to co Jezus mówi o tym że Jego owce znają Jego głos i za nim idą, a za obcym nie pójdą, bo nie znają jego głosu nabiera głębszego znaczenia.
    W momencie śmierci Jezusa zasłona w świątyni została rozdarta dając każdemu bezpośredni przystęp do Boga.

    Przypadek? Te wszystkie powyższe zapisy ze Słowa Bożego przypadkowo układają się w jedną całość?
    W nowym przymierzu Bóg mówi do każdego, każda jego owca słyszy jego głos, nie tak jak w starym przymierzu gdzie Bóg przemawiał przez proroków i obowiązywały określone rytuały, w tej chwili BÓG MÓWI DO KAŻDEGO.
    Te owce które już złożyły swoje życie w Jego ręce, znają jego głos i idą za nim, te które jeszcze się nie nawróciły słyszą jego głos ale go nie znają i niestety nie podążają za nim.

    Henry Kubik nie podąża za Jesusem.
    Dlaczego tak twierdzę?
    Bo sam Jezus Chrystus powiedział jakiej prawdy mamy szukać, ma to być poznanie Jego charakteru i Jego głosu i to wystarczy aby mógł nas prowadzić.
    Oczywiście kiedy podążamy już za nim, poznajemy go coraz lepiej i lepiej, co powoduje budowanie coraz głębszych więzi z Nim.

    Sam Jezus powiedział abyśmy nie nazywali nikogo nauczycielem ani mistrzem, bo jeden jest nauczyciel i mistrz : Jezus Chrystus, a my wszyscy równi wobec siebie jesteśmy, mamy sobie służyć wzajemnie, napominać itd. ale nauczać nas będzie sam Bóg.

    W listach Pawła jest między innymi napomnienie aby nie toczyć sporów o słowa, ale dla Kubika ten zapis jak i wiele innych Pawłowych napomnień jest nie na rękę, bo obnaża jego pogoń za chwałą i uznaniem, więc zaatakował listy Pawła jako nieprawdziwe, poddając w wątpliwość wszechomc Boga, który to pilnował aby przez wieki nikt nie zniekształcił jego przesłania.
    Kubik twierdzi coś przeciwnego, że Bóg nie był w stanie zadbać o to.
    Wygląda mi to na zwiedzenie w czystej postaci.

    Janie pozwól aby to Jezus Chrystus Cię uczył i zasłony z Twoich oczu opadną.


    - Robert -
  • 2013-08-23 14:04:16

    Robert

    To ,że Ty potrafiłeś OSĄDZIDIĆ H. Kubiaka , to Twoja rzecz i Twój SĄD. Ja nie osądzam nikogo lecz biorę pod SWOJĄ rozwagę czyjeś informacje i na podstawie mojej CAŁEJ wiedzy tworzę swój pogląd. To , że moje wypowiedzi nazywasz kontrowersyjnymi , to oznacza tylko że Ty i podobni Tobie tak sądzą. Czy H. Kubik ma monopol na odkrywanie wiedzy , to według mnie wie Pan Jezus Chrystus , acha i jeszcze Ty. Nie potraktowałem wypowiedzi H. Kubiaka jako monopol lecz potraktowałem je poważnie i sam zacząłem w oparciu o inne dokumenty sprawdzać czy to co mnie w jego wypowiedzi interesuje jest zgodne z prawdą. Ja nie potrafię jak Ty napisać komuś że się myli BEZ UZASADNIENIA. Jest to ważne, bo Ty w zasadzie nie przedstawiłeś nic co by świadczyło , że Kubiak się myli.
    Ja straciłem wiele czasu aby sprawdzić czy faktycznie łacina miała wpływ na wymowę greki i że wymowa greckiego - Iesus jest wynikiem wpływu łaciny. Ja sprawdziłem czy faktycznie Biblia była pisana głównie alfabetem greckim w dialekcie greckim, zwanym paleo-hebrajskim. Czy przetłumaczono ją na grekę koine – Septuagintę, z której cytował Jezus i ewangeliści inne. Na dzień dzisiejszy nie ma dowodów aby powiedzieć , że H Kubiak myli się. Nie jedni już specjaliści próbowali wykazać , że się myli . Jednak w oparciu o dokumenty nie zdołali tego zrobić.
    Ty natomiast Robercie bez podania jakichkolwiek dowodów napisałeś , że Henry coraz bardziej zdąża w kierunku poszukiwania sensacji, a co z tym idzie gmatwania zagadnień.
    Oraz , że nic co gmatwa prostą i jasną drogę do zbawienia nie służy Bogu, a raczej gmatwanie i szukanie sensacji to jeden ze sposobów zwodzenia szatana.
    Niewątpliwe jest mistrzem w dziedzinie mataczenia, kłamstwa i zwodzenia ludzi (szatan oczywiście).
    Jeśli więc Ty Robercie osądziłeś bez dowodów tego gościa to mnie pozostaje tylko powiedzieć Tobie opamiętaj się bo wygląda na to , że jesteś w łapach szatana przeklętego.
    Napisałeś : Jezus, tak Jezus nie Isus, jasno i wyraźnie powiedział że poznamy prawdę i ona nas wyswobodzi.
    Ty Robercie jesteś typowym człowiekiem , który w zasadzie tylko mówi , że Jezus powiedział, że poznamy prawdę , NIC WIĘCEJ.
    Poznanie Prawdy nie polega na czekaniu aż osobiście Pan Jezus Chrystus przyjdzie do Ciebie i powie Robercie to jest ……Chłopie skończ z tymi słodkimi słówkami . Poznanie Prawdy to JEJ OSOBISTE SZUKANIE przy POMOCY DUCHA ŚWIĘTEGO PRAWDY.
    Szukanie nie polega na tym jak to wmawiasz swoimi słowami. To nie siedzenie na dupie i TYLKO CZEKANIE. Dzięki takiej postawie , którą tu nakazujesz dzisiaj ludzie nie potrafią zrozumieć co to jest wolna wola człowieka . A słowa o pożądaniu ciała i owocach Ducha Świętego nawet dla katolików to ciemna magia. Dzisiaj w oparciu o twoją postawę na DEONIE katolicy piszą , że miłość Boga to seks ( TO kopulacja) Jak myślisz dlaczego ? Dzieki takim jak Ty. Przecież NT słowa dotyczące pożadania wyraźnie mówi , że seks ( dupa ) nie pochodzi od Działania Ducha świętego . Człowiek ma się oprzeć temu pożądaniu. Ale oni tego nie wiedzą i jeszcze pieprzą i solą , że seks do MIŁOŚĆ BOGA. Chcesz mi zamknąć usta jeśli ja głośno i wyraźnie tłumaczę na podstawie Ewangelii Chrystusa , że jaka kolwiek pokuta zadośćuczynienie NIE PROWADZI DO ZBAWIENIA. Sam KKK pisze , że człowiek ma zadośćuczynić za popełnione grzechy . Czego więc zamykasz mi usta jeśli widzisz , że ludzie idą nieświadomie na potępienie , chyba wiesz , że przez PRAWO nikt nie będzie zbawiony. Dlaczego zamykasz mi usta jeśli mówię , że jedynym imieniem przez które człowiek może być zbawiony to Jezus. Dlaczego więc KK wypisuje na duszy człowieka Jahwe , a nie Jezus . Chrzest ma być tylko w imię Jezusa Chrystusa . Tak krzyczy Ewangelia Chrystusa. Bo nie Ojciec umarł na Krzyżu LECZ SYN PAN JEZUS CHRYSTUS. .

    Ty mnie piszesz :Janie pozwól aby to Jezus Chrystus Cię uczył i zasłony z Twoich oczu opadną.
    Mnie Pan Jezus Chrystus uczy bo oddałem Jemu swoje życie On jest moim Panem i Nauczycielem . Zasłony z moich oczu już dawno zdjął . Natomiast Ty jeśli chcesz to oddaj swoje życie Panu Jezusowi Chrystusowi a betonowy mur z Twoich oczu Duch Święty zniszczy i zobaczysz w końcu Prawdę.

    Króluj nam Panie Jezu Chryste

    - jan -
  • 2013-09-14 14:53:25

    Jan
    moze i by to bylo ciekawe ale Ty traktujesz niewygodne wersety bilijne jakby ich nie bylo czyli albo Biblia klamie albo Twoje zwidy sa bledne.
    - BJ -
  • 2013-09-14 22:52:57

    BJ
    Zastawisz swoją głowę , że ST i NT jest bez zniekształceń.
    Uwierzysz w to , że przez taki długi okres nikt nie spróbował zmienić słowa np Ewangelii Chrystusa. Przecież to też wiara , ze nikt nie zmienił słów NT czy ST . Dzisiaj już wiadomo , , że w ST nie było TETRAGRAMU . Są na to dowody. Zawsze w tym miejscu występowało słowo PAN .
    Kto i po co zmienił PAN na Jahwe? Ja wiem w obliczu innej wiedzy pochodzącej z PISM nie młodszych od ST. A jeśli chodzi o NT to piszesz mi , że omijam jeden cytat , tak jeden cytat Mt 28. Ja go nie omijam . Pisałem Tobie już , że nawet gdy ktoś mówi zrób w imię ojca , syna i ducha św. , to wykonawca tego polecenia WYPOWIADA IMIĘ OJCA SYNA a co z DUCHEM . Jak ma ktoś wypowiedzieć trzy imiona jeśli są tylko dwa. Sam widzisz , ze to szaleństwo . Bo trzeba by mówić w imię Jahwe i Jezusa i ?????. Tylko ewangelia wg Mateusza ma to co omawiam . Natomiast trzy pozostałe nie wspominają nawet o czymś takim. Ciekawe dla mnie jest , że Ciebie to nie ciekawi? W NT zwłaszcza w Dziejach Ap. jest wyraźnie napisane , że chrzest ma być w imię Jezusa Chrystusa. Potwierdzają to inne wersety NT . Takie jak , że Jedynym pośrednikiem jest Pan Jezus Chrystus, że nie MA INNEGO IMIENIA OD JEZUS , przez które można się zbawić . Nie czas omawiać ewentualne zmiany w NT , bo wcześniej czy później i tak PRAWDA wyjdzie, ale warto brać pod uwagę CAŁOŚĆ np NT aby wykluczać nawet zmiany , czy niefortunne tłumaczenia.
    Dlatego nie pisz mi , że mam jakieś niewygodne wersety. Nie mam ich bo patrzę na całość a nie na np cztery linijki. Biorę także pod lupę inne Pisma tego okresu. To , że KK większość tych Pism odrzucił to nie znaczy , że te Pisma mają nieprawdę w treści swojej. Obaj wiemy , że odrzucenie to nastąpiło z różnych przyczyn.
    BJ tyle przykładów , które Tobie wkleiłem z NT świadczących o OJCU Pana Jezusa Chrystusa , na które w ogóle nie ustosunkowałeś się świadczy właśnie o Tobie , że omijasz nie wygodne wersety. Samo zwiastowanie Maryi , w którym bez jakiejkolwiek analizy ( proste słowa ) widać , że Ojcem Pana Jezusa Chrystusa jest DUCH ŚWIĘTY i inne. Ty będziesz bronił dogmatów i według nich tłumaczył słowa z NT wysuwając na czoło " komu odpuścicie , co zwiążecie ". A całość NT wyraźnie mówi , że to dotyczy każdego człowieka , NAWET FARYZEUSZA . Wykazałem to ( nie pamiętam czy Tobie ) poprzez modlitwę Ojcze nasz....i inne proste wyjaśnienia z NT. Ty będziesz w tej sytuacji twierdził , że Jahwe jest Ojcem Pana Jezusa Chrystusa. Ja natomiast autentycznie CIERPIĘ jeśli ktoś taką mściwą osobę przypisuje na Ojca Pana Jezusa Chrystusa. To nie żart BJ , ja naprawdę cierpię z tego tytułu. To tak jakbyś był szanowany razem z ojcem w swoim środowisku i nagle ktoś przypisuje Ci nowego ojca np Hitlera czy Stalina. Pan Jezus Chrystus wielokrotnie powiedział , że jego Ojca nikt nie zna . To , że Ty piszesz mi , że Jahwe ( właściwe - Pan władca tego świata ) też miał dobre uczynki co do ludzi jeśli oni robili tak jak im nakazał. Nie chcę teraz Tobie pokazywać ile ludzi wykiwał obiecując a nie dotrzymując słowa. Abys to zrozumiał i masz jeszcze ochote rozmawiać to napisz jak rozumiesz słowa Pawła
    "18 Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi, nie znajdziecie się w niewoli Prawa. ( Gal 5)
    Co to jest ta niewola PRAWA.

    Króluj nam Panie Jezu Chryste
    - jan -
  • 2013-09-15 12:30:29

    Jan
    w ST byl tetragram.W niektorych odpisach Septuaginty go nie ma jednak w innych jest.Po odkryciu pism z Qumran i porownaniu z ST okazuje sie,ze teksty ST sa niezwykle zgodne i nie ma istotnych roznic.
    Zarowno Jahwe jak i Jezus przedstawia sie identycznie zarowno w ST jak i NT ale J1,1 wyjasnia dlaczego.
    Jesli bierzesz sie za tlumaczenie Biblii to nie mozesz zadnego wersetu pominac.Nie moze byc tak sa one natchnione a zarazem sprzeczne.Jest oczywiscie trudnosc bo to co kiedys znaczyly rozne pojecia dzis znacza zupelnie cos innego i potrzeba pogmerac w historii i wsrod pism fachowcow aby zrozumiec o co wlasciwie chodzi a nie upierac sie jak"protestant przy rzezbach".Nie przyjmujesz do wiadomosci Mt 28 bo wali sie twoja teoria w gruzy.Ale tekstow poswiadczajacych osobowosc Ducha Swietego jest wiecej.
    Nie zgadzam sie z tym,ze "Pan Jezus powiedzial,ze jego Ojca nikt nie zna" bo Jezus jest jego obrazem.To sam Jezus o nim pouczyl i bez tego nie wiedzielibysmy nic o Ojcu.Ale i Ojciec zaswiadczal o Jezusie np Heb 1,8.,ktory znowu to wyraznie oddziela osobowosc Ojca od Syna.Duch Swiety nie moze byc ojcem Jezusa chocby dlatego jak przedstawia jego osobe Jezus w ostatniej mowie przed meka.Oczywiscie,ze ciekawe jest to,ze Duch Swiety pojawia sie gdy ma powstac zycie,zerowno na ziemi jak i przy wcieleniu czy"nowym narodzeniu czlowieka".Ale nie jest to zadna sila czy moc ale osoba,ktora udziela tej mocy.
    Mt28 jest jednoznacznym i jasnym wersetem.Ale nie jedynym wersetem mowiacym o oddzielnej osobowosci osob Boga.Zamiast ulegac wizjom zacznij czytac Biblie od samego poczatku
    - BJ -
  • 2013-09-15 16:03:47

    BJ

    Zanim ustosunkuje się do Twojej wypowiedzi proszę abyś przywołał ten cytat , o którym powiedziałeś :

    Duch Swiety nie moze byc ojcem Jezusa chocby dlatego jak przedstawia jego osobe Jezus w ostatniej mowie przed meka.

    To ważne podaj dokładnie gdzie występują te słowa.

    Króluj nam Panie Jezu Chryste
    - jan -
  • 2013-09-15 17:59:21

    Jan
    J16 i J 17
    - BJ -
  • 2013-09-15 20:20:40

    Patrzą na stronę internetową niejaki Pan Kubik czy Kubiak odkrył, że:
    - Św Pawłowi objawił się szatan,
    - są jacyś ludzie jaszczury, ufo,
    - spisek żydo-masońsko-jezuicki.
    i na koniec, że nie ma piekła. Ludzie to stanowi podstawę waszej wiary albo wiedzy?
    - Jozue -
  • 2013-09-15 21:49:06

    - Jozue-

    Problem w tym , że jesteś br. SJ i wszystko przyjmujesz dogmatycznie. Problem w tym , że ja uważam , że każdy człowiek się myli . Ale nie znaczy to , że we wszystkim. Ja osobiście uważam , że piekło istnieje i jest w drugim wymiarze tego świata. Nie znaczy to jednak , że w innych kwestiach ktoś może nie mieć racji. Nie ma nieomylnych ludzi. A dokładnie jeśli Kubiak twierdzi , że piekła nie ma to nie oznacza , to także , że nieba niema. Co do jaszczurów , annunaków , ufo to nie poruszałem tego tematu jeszcze . Myślę , że warto zwłaszcza , że wiele rzeczy z tej dziedziny pokrywa się z ST. Jozue piszesz ,że ktoś tam odkrył , więc jeśli uważasz ,że nie odkrył to wykaż to. Wtedy będziesz wiarygodny. Jeśli nie potrafisz to nie podnoś tematu. Tak jak Ty piszesz o innych to każdy potrafi. Czy nie łatwo napisać , że albert ansztajn to idiota i nie ma nic wspólnego z nauką, tak bez uzasadnienia można napisać , że wiele papieży było mordercami gorszymi od samego Hitlera. Weź się w garść i pisz Prawdę, Pamietaj , jeśli mówisz nie masz racji to uzasadnij to.
    Co stanowi moją wiedzę wiele razy o tym pisałem , na pewno nie Kubiak . Myśl co piszesz , jeśli chcesz mi ubliżyć to zrób to z KLASĄ a nie jak ....

    Króluj nam Panie Jezu Chryste
    - jan -
  • 2013-09-15 21:53:28

    BJ

    Jan
    J16 i J 17
    - BJ -

    sprowadź to do wersetów , bo będę musiał tłumaczyć włącznie z imieniem Ojca Pana Jezusa Chrystusa

    Króluj nam Panie Jezu Chryste
    - jan -
  • 2013-09-20 08:44:37

    BJ


    Jan
    J16 i J 17
    - BJ -

    sprowadź to do wersetów , bo będę musiał tłumaczyć włącznie z imieniem Ojca Pana Jezusa Chrystusa

    Króluj nam Panie Jezu Chryste

    - jan -
  • 2013-09-21 12:40:09

    BJ

    Bądź tak uczciwy i napisz jak rozumiesz te słowa :

    Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś4,

    Króluj nam Panie Jezu Chryste
    - jan -
  • 2013-09-21 17:01:57

    Jan
    problem lezy w wieloznacznosci slow.Niemozliwym jest nazwanie kazdej rzeczy i kazdego czynu z osobna bo zabrakloby czasu na samo wkocie nazw do glowy.Poza tym wieloznacznosc slow jest rzecza,ktora niezwykle rozwija czlowieka.Problem jest z podazaniem za tym co wlasciwie autor mial na mysli.Jesli napisze "zamek"to sam zauwazysz,ze mozna tym jednym slowem wiele rzeczy okreslic.Biblia rowniez zawiera mnostwo wieloznacznych nazw,zwrotow czy okreslen i stad czesto sa nieporozmunia dlatego polecalem ci w razie niejasnosci komentarze katolickie do Biblii.
    Rozumiem twoj sposob rozumienia tego wersetu ale jest on bledny.Chocby ze wzgledu na to,ze np
    -Bog wcale nie potrzebuje imienia i niby kto mialby mu je nadac?Bog jest poza naszym zasiegiem i nawet niestosowne by bylo probowac dopasowywac imie Bogu.Jezus oczywiscie ma imie ale dlatego,ze jest rowniez czlowiekiem dlatego mu dopasowano aby moc sie do niego zwracac.A Ojciec?Jakie ma imie?Albo Duch Swiety?A jakie Syn mial zanim stal sie czlowiekiem?Przeciez nie Jezus.
    Werset ten musisz poddac testowi wieloznacznosci okreslenia "w imie".Okreslenie to wcale nie znaczy,ze chodzi o konkretne imie (np.Wladek;Bolek,Edyta) ale w imie osoby albo w imie czegos.W tym konkretnym przypadku chodzi o osobe.Jezus mogl tak powiedziec bo wszystko otrzymal od Ojca."Ojcze zachowaj ich w Twoim imieniu,ktore mi dales" a przeciez Ojciec imienia nie ma a wiec Jezus prosi Ojca...odmow teraz modlitwe Panska i rozwiazanie samo do ciebie przyjdzie.

    - BJ -
  • 2013-09-21 22:08:53

    Jan

    Kto twierdzi ten dowodzi. Skoro ktoś odkrył, że są ludzie-jaszczury to niech przedstawi dowód. I niech to nie będzie publikacja w piśmie typu Wróżki i Czarodzieje albo Świat skandali.Oczywiście nie ma ludzi-jaszczurów więc i nie ma dowodów.
    - Jozue -
  • 2013-09-22 13:22:46

    BJ i Jozue

    Dziękuję Wam za rozmowę.

    Króluj nam Panie Jezu Chryste
    - jan -
  • 2014-07-19 12:21:21

    -jan-

    czy ten gosc moglby przestac sie wp........ do kazdego watku i zasmiecac je swoimi chorymi komentarzami?
    - gh -
  • 2014-10-19 09:37:20

    Czy mozliwe jest zeby szatan w jakis sposob wytwarza jakies paskudztwa typu wirusy albo robactwo aby dreczyc czlowieka? dlaczego dzikie zwierzeta sa tak drapiezne? chyba gdzies w Biblii jest ze ostatecznie czlowike i dzikie zwierzeta beda razem zyc w pokoju w raju?
    dziekuje za wskazowki

    - Monika -
  • 2015-04-20 15:49:17

    Monika

    Zwolennicy tzw. Inteligentnego Projektu twierdzą, że tzw. Inteligentny Projektant (niekoniecznie zresztą Bóg, tu chodzi o zdyskredytowanie teorii ewolucji i roli przypadku w świecie) zaprojektował świat i tym samym odpowiada za np. wirusy albo chociażby za fakt, że człowiek odczuwa ból i cierpienie, czyli nie tylko "dopuszcza" ale też "chce", żeby człowieka bolało, żeby był kuszony, żeby pożądliwie patrzył itd. (projektant układu nerwowego nie może nie nie chcieć, aby ten układ działał zgodnie z jego projektem).
    Z tego powodu gnostycy (a tutaj np. Jan) odmawiali uznania takiego Projektanta za Boga i twierdzili, że świat został stworzony przez demony. Stworzenie jest zatem złem. Byt=zło.
    Rozwiązanie gnostyczne niczego nie rozwiązuje a tylko proklamuje zło jako ontyczną zasadę świata. Istnieć jest źle. Kościół to rzecz jasna odrzucił. Ale pytanie o zło w świecie pozostaje. Jaka jest natura zła? Czy natura zła jest pozytywna czy negatywna? Czy szatan może wytwarzać coś w świecie coś pozytywnego (złego) na podobieństwo Stwórcy? Wg św. Tomasza z Akwinu nie może. Stwarzać znaczy bowiem "utrzymywać coś w istnieniu" czyli przekraczać "nieskończoną odległość" między bytem a niebytem a to może tylko byt Nieskończony czyli Bóg. Diabeł nie mógłby stworzyć nawet jednego atomu czy a co dopiero pantofelka. Tym bardziej nie może zrobić czegoś w człowieku np. stworzyć ludzkiego pożądania. Sam jest stworzeniem i jako taki jest ontycznie (czyli jako pewien byt) dobry. Gdyby był zły nie mógłby w ogóle istnieć. Złym można być tylko w aspekcie jakiegoś braku np. moralnego i tak też określa Diabła Pan Jezus. Diabeł jest kłamcą, czyli brakuje mu prawdy. Na tym polega jego brak.
    Tak samo jest z resztą Stworzenia. Zło jest pewnym brakiem, który Bóg "dopuszcza", tak jak dopuścił bunt aniołów.
    Jeżeli założymy, że Bóg posługuje się przypadkiem tak samo jak prawami przyrody (jedno bez drugiego nie może działać) to można zrozumieć, że czegoś nie chce ale dopuszcza i w konsekwencji, że nie tak chce zbawienia świata jak istnienia wirusów.
    - Włodek -
  • 2015-04-21 19:02:48

    Włodek

    Włodek jesli chcesz pisać jan to, czy tamto, to pisz trafnie zgodnie z tym co tu pisałem. Znowu wydałeś opinię o mnie , która mija się z prawda. Nie jestem gnostykiem wiele razy ci to pisałem. Gnostycy zakładali, że zbawienie następuje po poznaniu prawdy. Ja zawsze zaznaczam, że tylko przez Pana Jezusa Chrystusa można zostać zbawionym ( żyć wiecznie w NIM). Poprzez osobiste oddanie się JEMU ( chrzest) i NAPEŁNIENIEM SIĘ MOCĄ OJCA PANA JEZUSA CHRYSTUSA - DUCHEM ŚWIĘTYM PRAWDA. Ponadto nigdy nie ukrywałem, że także mocno bazuję na apokryfie ap Jana. Zatem jeśli chcesz to najpierw przeczytaj ten apokryf ( dostępny w inter. ) i dopiero wtedy możesz mnie krytykować w oparciu o tę wiedzę. Wtedy nie napiszesz takich głupot jak np :

    < Diabeł nie mógłby stworzyć nawet jednego atomu czy a co dopiero pantofelka.>

    Najpierw należy wiedzieć kim jest zło ( diabeł - władca tego świata) i z kogo się wzięło a potem dopiero krytykować w tych założeniach.

    Jeśli więc przeczytasz wskazany apokryf to wtedy możemy dyskutować.

    Króluj nam Panie Jezu Chryste
    - jan -