dusza po śmierci

2013-07-07 11:51:00

Szczęść Boże,
Mam wiele pytań. Co się dzieje z duszą po śmierci? Zarzucono mi, że w Kościele Katolickim modlimy się za zmarłych braci i siostry, a uczono nas ze po śmierci dusza idzie do nieba, a jeśli nie to gdzie jest i po co jest zmartwychwstanie ciał? ( i tu przytoczono mi sytuacje np pogrzebu dziecka, gdzie podczas tego obrządku Ksiądz mówi iż dziecko powiększyło grono aniołków w niebie). I czy 12 rozdział Księgi Daniela ma coś z tym wspólnego? I czy istnieje czyściec, czy mam on swoje uzasadnienie w Biblii? Wiem, że być może ja jako osoba więżąca, ale wstyd mi było nie umieć odpowiedzieć na te pytania..
Po śmierci człowiek staje przed miłosiernym Sędzią, Jezusem Chrystusem. jesli odrzuca Boży sąd i Boże miłosierdzie, to wybiera zycie bez jedności z Bogiem, co nazywamy piekłem. Jeśli przyjmuje Boże miłosierdzie, ale jeszcze nie jest zdolny do pełnego otwarcia się na miłość Boga, to doświadcza oczyszczenia, co nazywamy czyśćem. Trzecia możliwość, to przyjęcie daru nieba. Obcowanie świętych polega na tym, że jest modlitewny kontakt między nami, co pielgrzymujemy na ziemi, tym, co w czyśću, i tymi, co w niebie. Wstawiamy się więc za tymi, co są w czyśćcu i prosimy o wstawiennictwo tych, co są w niebie. Co do duszy i ciała, to człowiek jest jednościa tych dwóch aspektów. Bóg zbawia całego człowieka, a więc duszę i ciało. Tradycyjna nauka mówi jednak, że zmartwychwstanie ciał nastąpi na końcu czasów. Sa jednak teolodzy, którzy mówią o tzw. zmartwychwstaniu w śmierci, czyli że zmartwychwstanie ciała dokonuje sie zaraz po śmierci. Stwierdzenie, że dziecko powiekszyło grono aniołków, to taka metafora, dziecko bowiem jest człowiekiem, a nie aniołem. O czyśćcu na tym forum już wielokrotnie było pisane. Łatwo też mozna znaleźć artykuły na ten temat w internecie. Ponadto zachęcam do czytania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Z pozdrowieniem

Dariusz Kowalczyk SJ

zobacz komentarze [9]