Sądzeni z Miłośći

2014-02-02 08:33:15

Witam. Chciałbym zadać pytanie, które nurtuje mnie od dłuższego czasu. Czy na Sądzie Ostatecznym będziemy sądzeni z miłości, z tego jak zdążyliśmy pokochać Boga, drugiego człowieka, siebie czy tylko z uczynków dobrych lub złych? Chodzi mi o to czy Bóg patrzy na nasze osiągnięcia inaczej jak człowiek, czyli nie patrzy że ten ma 1024 dobre uczynki a ten 1025 tylko patrzy jak kto miłuje (chyba to jest najważniejsze). Stawiam to pytanie też ze względu że słyszałem że są pewnego rodzaju zasługi w niebie i każdy ma ich mniej lub więcej wiec zastanawiam się czy to kto ile ma tych zasług polega na tym ile dobrych uczynków zrobił czy jak miłował. Wydaję mi się że miłość jest najw a dobre uczynki jej następstwami oraz jedni żyją dłużej inni krócej więc każdy ma inne szanse na zdobycie tych dobrych uczynków? Trochę się rozpisałem ale mam nadzieje na odpowiedź. Pozdrawiam Serdecznie
Witam, sądzenie z miłości, tak, ale miłości, która wyraża się przede wszystkim w uczynkach, a nie w światopoglądzie. Oto fragment z Mateusza 25:

31 Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. 32 I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. 33 Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. 34 Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! 
35 Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; 
byłem spragniony, a daliście Mi pić; 
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; 
36 byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; 
byłem chory, a odwiedziliście Mnie; 
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie". 
37 Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? 38 Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? 39 Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" 40 A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". 

Michał Karnawalski SJ, webmaster

zobacz komentarze [4]