Przymus wiary

2014-02-10 14:06:54

Posiadam umysł racjonalny, akceptujący tylko udowodnione fakty. Przestałem wierzyć gdyż Kościół nakazuje wierzyć w rzeczy, które dla mnie są mitami np. o Adamie i Ewie.
Dlaczego Kościół każe wierzyć w rzeczy, które po chwili namysłu lub badaniach naukowych są mitami? Konkretnie chodzi mi o opowieść o stworzeniu świata. W KKK nadal jest zapis o dosłownym rozumieniu historii Adama i Ewy. Czemu skoro już dawno udowodniono, że nie może być prawdą.
Kościół nie nakazuje wierzyć w mity o stworzeniu, o Adamie i Ewie czy o potopie. Kościół nie wierzy w mity lecz wierzy, że te mity mówią o sensie stworzenia, a nie o tym jak ono przebiegało; o sensie grzechu pierworodnego, a nie o tym, że gość z tamtych czasów nazywał się Adam i prócz niego i Ewy nikogo więcej nie było na świecie. Kościół nieczego nie nakazuje lecz podaje do wierzenia oraz mówi, jakie postawy moralne są konsekwencją wiary wypływajacej z doświadczenia Bożej miłości. Do wiary nie można przekonać tak, jak przekonuje się kogoś do poglądów. Wiara jest wynikiem osobistego doświadczenia, łaską płynącą ze spotkania ze zmartwychwstałych Jezusem. Pozdrawiam

Wojciech Żmudziński SJ

zobacz komentarze [24]