post w piątek

2009-12-16 01:46:47

Naprawdę starałam się rozwiązać problem samodzielnie, poszukując w Internecie, ale nie znalazłam informacji czy w Anglii obowiązuje katolików post w piątki. Nie oznacza to oczywiście, że w związku z czasową niewiedzą nie mogę podjąć takiego postu, jednak chciałabym mieć jasność w tej kwestii.
W Anglii nie obowiązuje katolików wstrzymywanie się od pokarmów mięsnych w piątki. Nie ma jednak przeszkód ku temu, abyś z prywatnej pobożności tę tradycję zachowywała, jeśli nie sprawisz przykrości komuś, kto poczęstuje Cię w piątek mięsem. Kościół Powszechny zachęca, aby w piątek, w sposób szczególny, pamiętać o męce Pana naszego Jezusa Chrystusa. W Polsce jest to uregulowane bardzo szczegółowo. W wielu innych krajach pozostawia się to pobożności, i kreatywności, wierzącego. 

 

Wojciech Żmudziński SJ

zobacz komentarze [1]

Post w piątek...

2009-12-16 01:48:00

Słyszałam na temat postu w piątki różne wersje, jednak ciekawi mnie co powiedziała mi ostatnio dwudziestoparo-letnia znajoma, której biskup powiedział, iż zjedzenie mięsa w piątek nie jest grzechem. Grzechem jest jedzenie go w każdy piątek, jeśli natomiast czasem się zdaży zjeść to nie szkodzi. Czy to prawda? Możliwe, że źle go zrozumiała...
Pozdrawiam
Jeśli zdarzy nam się zjeść mięso w piątek, dlatego że zapomnieliśmy, nie jest to grzech. Grzech jest zawsze świadomy i dobrowolny. Wstrzymywanie się od pokarmów mięsnych nie obowiązuje małe dzieci, osoby chore lub starsze, a także tych, którzy żywią się w stołówkach i nie mają wyboru. Również i tych, którzy są w podróży. Osobiście uważam, że jeśli ktoś ma wybór między zachowaniem postu i obrażeniem kogoś kto nas częstuje a złamaniem postu i sprawieniem radości osobie, która nas chce ugościć, należy wybrać drugą możliwość. Nie należy rozpatrywać czy coś jest grzechem czy nie w oderwaniu od zaproszenia do naśladowania Chrystusa. W innym wypadku ryzykujemy faryzejstwem. Jeśli zdarzy nam się zjeść w piątek mięso, a nie zrobiliśmy tego chcąc świadomie przeciwstawić się poleceniu biskupów czy też nie uczyniliśmy tego chcąc zgorszyć, zbulwersować maluczkich, wystarczy czasem po prostu, w modlitwie, wyznać szczerze: sorry Panie, że o Tobie nie pamiętałem. Pozdrawiam 

 

Wojciech Żmudziński SJ

zobacz komentarze [2]