Świętokradztwo

2010-05-03 08:47:58

Szczęść Boże Podobno każdy ma obowiązek wyznać grzech ciężki, który zapomniało się wyznać na spowiedzi. Wiem, że taki grzech jest odpuszczony i że można przyjmować komunię świętą. Czy jeżeli nie wyznam tego grzechu ciężkiego, zapomnianego podczas kolejnej spowiedzi to popełnię świętokradztwo? Wydaje mi się, że nie bo jest on odpuszczony ale znalazłem w internecie wiele wypowiedzi księży, że jest obowiązek wyznania takiego grzechu i stąd moje wątpliwości. Z góry dziękuję za udzieloną odpowiedź.
Po pierwsze, dziwna wydaje mi sie sytuacja, ze ktos podczas spowiedzi zapomina o grzechu ciezkim, ktory popelnil. Przeciez grzech ciezki, to jest cos powaznego, ciezkiego wlasnie, a takich rzeczy latwo sie nie zapomina. Chyba ze chodzi o skrupulanta, ktory widzi grzech ciezki wszedzie i potem meczy sie z wyrzutami, czy to bylo, czy nie bylo grzechem ciezkim - np. jakas mysl... Po drugie, grzechy podczas waznej spowiedzi zostaja odpuszczone, nawet jesli cos sie zapomnialo, bo zapomniec rzecz ludzka. No ale jesli tak sie stalo, ze zapomnialo sie powazny, ciezki grzech, to przy nastepnej spowiedzi nalezy go wyznac. Spowiedz nie jest jakas formalnoscia, ale ma byc stanieciem przed Bogiem i przed wspolnota Kosciola z pragnieniem nawrocenia... A nawrocenie zaczyna sie niekiedy od ponazywania rzeczy po imieniu.

Dariusz Kowalczyk SJ