czy świat jest stworzony jako dobry

2013-01-15 11:48:21

Jakoś nie ma odpowiedzi, a naprawdę gnębi mnie to pytanie. Podobno wszystko, co stworzył Bóg, było ’dobre’.
Więc po co stworzył wirusy i bakterie, które powodują obrzydliwe,paskudne choroby, po co stworzył pasożyty i inne obrzydlistwa, które żyją wewnątrz ludzi i zwierząt? Ohyda. Jak mam te świństwa nazywać ’dobrem’?
Witaj,
widzisz to nei jest takie proste. To co nam może się wydawać obrzydliwe w niektórych kulturach odbierane jest zupełnie inaczej. Osobiście mogę np. nie lubić jeść owoców morza, co np. w krajach śródziemnomorskich jest odbierane jako dziwactwo, bo tutaj takie rzeczy jak kalmary, ośmiornice czy inne żyjątka są odbierane jako coś normalnego.
Ale czy wirus przydaje się do czegokolwiek? Ale z drugiej strony wirus gwarantują np. to, że na świecie nie ma za dużo przedstawicieli danych gatunków - bo zwyczajnie w świecie dzięki wirusom, najsłabsze gatunki umierają - choć może dla nas brzmi to "nieludzko". 
W przyrodzie istnieje harmonia pomiędzy gatunkami zarówno tymi, które żyją jedne dzięki drugim, ale i harmonia współzależności przeróżnych cyklów przyrodniczych. Każdy organizm, nawet ten najmniejszy, nie jest niepotrzebny, choć może nie zawsze jest to dla nas od razu jasno.
Pozdrawiam w Panu

Paweł Kowalski SJ

zobacz komentarze [243]

PROTOLOGIA - stworzenie świata

2014-09-19 08:22:21

Współczesna biologia ma teorię życia opartą na prawach genetyki i biochemii. Biologia (rozum człowieka) ujmuje życie w kategoriach nierozdzielnych procesów. Na przykład mutacje genetyczne (naturalne, a nie wywołane przez działalnośc człowieka) są odpowiedzialne za to co dobre (rosnąca złozonośc organizmu i jego adaptacja do srodowiska) i to co jest złe (choroby genetyczne). Jeśli teologia mówi, że Bóg-Ojciec stworzył dobry świat to czy to był świat biologiczny? Czy Bóg-Ojciec stworzył słońce, które daje życie, ale produkuje zarazem śmiertelne promieniowanie dla życia? Czy Bóg-Ojciec stworzył materialny świat? Czy Bóg-Ojciec stworzył świat życia-biologiczny?
Witam, opowieścią o Adamie i Ewie nie wyjaśnimy istnienia kataklizmów i chorób. Myślę, że ciekawe wskazówki, co do stworzenia znajdują się w pierwszym opisie stworzenia Rdz 1: Bóg widzi, że stworzenie jest dobre i dopiero wówczas kontynuuje ten proces, co nie wyklucza dostrzegania jego istotnych niedoskonałości. Stworzenie materii jako takiej jest problemem, już od dwóch pierwszych wersetów Biblii. Jeśli pierwszy jest tylko tytułem, a drugi faktycznym początkiem, znaczyłoby, że jakiś "bezład i pustkowie" wcześniej miałby być... W tymże opisie, co do stworzenia świata biologicznego przez Boga, wątpliwości nie ma- tak On jest jego stwórcą.

Michał Karnawalski SJ, webmaster

zobacz komentarze [40]