Czy Bóg potępia człowieka?

2013-02-11 01:37:11

"Przypomnijmy jedną z prawd wiary: "Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za złe karze". Bóg jest Sędzią, a nie wolna wola człowieka, ani sam człowiek, zgodnie z maksymą, iż nikt nie może być sędzią we własnej sprawie.
Po holokauście i w ogóle po nazizmie i komunizmie w teologii pojawiła się tendencja "zwalniania" Boga z odpowiedzialności za potępienie ludzi; wręcz trąci to podważaniem zacytowanej najpierw prawdy wiary."


Zatem to Bóg potępia człowieka, czy człowiek sam siebie, nie odpowiadając na miłość Boga i mając zatwardziałe serce (zamykając się w sobie, odrzucając Boga)?
Powyższy cytat to z mojej wypowiedzi.
Otóż Bóg jako Sędzia nie potępia. Wydaje wyrok. Jeśli na przykład w jakimś stanie USA jest kara śmierci i sędzia/sędziowie ją wymierzają, to nie są winni śmierci tego skazanego.
Czy człowiek sam siebie potępia? Też nie do końca, bo to by oznaczało, że do piekła idą tylko ci, którzy chcą tam iść. To co to za piekło? Dla woluntariuszy? Czyli jak ktoś nie chce iść do piekła, choćby był bardzo niegodziwym człowiekiem, to do niego nie pójdzie?
Zdaję sobie sprawę, że człowiek chciałby wobec tajemnicy piekła mieć gotowe, jasne odpowiedzi. Ale zahaczamy tu o misterium nieprawości (mysterium iniquitatis). I z jednej strony Bóg jest Sędzią, z drugiej wolna wola człowieka. A kwestia potępienia konkretnego człowieka nie jest jasna, bo jest tajemnicą (misterium). Nie ma co Panu Bogu mieszać się w papiery...

Pozdrawiam,

Marek Blaza SJ

zobacz komentarze [16]

Czy Bóg potępia człowieka?/ odp. M.Blazy

2013-03-21 23:51:12

W Internecie znalazłem tekst na temat wolnej woli:
[Wolność przed Bogiem nie jest idolem]
http://teologia.deon.pl/wolnosc-przed-bogiem-nie-jest-idolem/
Jaką opinię ma na temat tego tekstu o. M. Blaza?
Zgadzam się z ks. profesorem Wacławem Hryniewiczem OMI. Jego podejście do tajemnicy piekła pozwala zachować jej powagę. Zresztą ja też nieraz o tym pisałem.

Pozdrawiam,

Marek Blaza SJ

zobacz komentarze [5]