Czy Bóg potępia człowieka?/2

2013-03-03 09:44:25

W Ewangelii św. Mateusza [r25] czytamy: 31 Gdy zaś Syn Człowieczy przyjdzie w majestacie swoim i wszyscy aniołowie z nim, wtedy usiądzie na stolicy majestatu swego. 32 I zgromadzą się przed nim wszystkie narody, i odłączy jednych od drugich, jak pasterz odłącza owce od kozłów. 33 I postawi owce po prawicy swojej, a kozły po lewicy. 34 Wtedy rzecze Król tym, którzy będą po prawicy jego: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mego, posiądźcie królestwo, zgotowane wam od założenia świata. (...) 41 Wtedy rzecze i tym, którzy po lewicy będą: Idźcie ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, który zgotowany jest diabłu i aniołom jego. 42 Albowiem łaknąłem, a nie daliście mi jeść(...) Więc dlaczego: 1. Bóg rozkazuje osobom, które popełniły pewne grzechy, aby poszły w ogień wieczny? 2. Dlaczego owy "ogień wieczny" tj. piekło zostało przez Boga zgotowane? Więc wcześniejszym, początkowym zamiarem Boga było stworzenie tego miejsca?

Obrazy ewangeliczne są obrazami, a nie precyzyjnymi opisami. Trzeba je interpretować w kontekście innych obrazów, a szczególnie w świetle misterium paschalnego, śmierci i zmartwychwstania Jezusa, czyli w świetle fundamentalnej prawdy, że Bóg jest Miłością. Piekło jest negatywnym warunkiem możliwości stworzenia wolnej istoty, powołanej do miłości i wiecznej wspólnoty z Bogiem. Otóż taka istota może powiedzieć Bogu "nie". Bóg stwarzając wolnego człowieka, stworzył tym samym mozliwość odejścia tegoż człowieka w sposób definitywny od Boga. Taka jest logiczna kolej rzeczy. Wolność działa w dwie strony. Ale Bóg robi wszystko, by zbawić każdego bez łamania jego wolności (Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią - modli się Jezus na krzyżu). 25 rozdział Mateusza nie jest reportażem z sądu Bożego, ale raczej mocnym, apokaliptycznym wskazaniem na wagę uczynków miłosierdzia. I relatywizuje inne rzeczy stawiając w centrum miłość uczynną. Czasem koncentrujemy się na lewej stronie. Ale pomyślmy też, że najmniejszy uczynek miłosierdzia (symboliczny kubek wody podany spragnionemu), jaki uczyniliśmy, nie będzie przez Boga zapomniany. W gruncie rzeczy ta ewangelia budzi wielką nadzieję.  

Dariusz Kowalczyk SJ

zobacz komentarze [2]