spowiedź

2013-03-11 16:39:42

Po raz trzeci zwracam się z pytaniem dot.spowiedzi.Dlaczego kk preferuje spowiedź uszną,w piśmie świętym nie ma o niej wzmianki.Slowa Jezusa ,,Tym którym odpuscicie grzechy sa im odpuszczone ,tym którym zatrzymacie sa im zatrzymane.-mozna rozumiec jako nakaz do wzajemnego przebaczania sobie nawzajem.Czy wówczas szczera spowiedz serca przed Bogiem nie wystarcza.Tym bardziej ze spowiedz uszna wprowadzil sobor w 1215 roku.
Dlaczego nikt nie chce udzielic odpowiedzi?
Po pierwsze, to bzdura, że Sobór Laterański IV w 1215 roku wprowadził spowiedź uszną. Ona istniała od co najmniej V wieku w Kościele iro-szkockim. Stamtąd przedostała się na Kontynent. Wcześniej bowiem praktykowano pokutę tylko raz w życiu i też o tym nic nie ma w Piśmie Świętym. Dopiero od II wieku pojawiła się praktyka, że pokutę można przyjąć tylko raz w życiu, gdyż traktowano ją jako drugi chrzest. Tego rodzaju pokuta była zadawana tylko za bardzo ciężkie grzechy: zabójstwo, odstępstwo od wiary i cudzołóstwo (w sensie zdrady małżeńskiej). Dopiero od V wieku ten rodzaj pokuty wyparty został przez pokutę wielorazową z wyznawaniem grzechów.
Owszem, Pismo Święte nie mówi wprost, JAK odpuszczać grzechy, to znaczy, według jakiego obrzędu. Jednak twierdzenie, że słowa Jezusa ,,Tym którym odpuscicie grzechy sa im odpuszczone ,tym którym zatrzymacie sa im zatrzymane.-mozna rozumiec jako nakaz do wzajemnego przebaczania sobie nawzajem" mija się z prawdą. Trąci to wręcz bardzo płytką polemiką wywodzącą się ze strony protestantów, podobnie jak twierdzenie, że Sobór Laterański IV wprowadził spowiedź uszną (pomylili się "tylko" o co najmniej siedem wieków. Wracając do słów Chrystusa "Komu grzechy odpuścicie, są im odpuszczone", to należy zauważyć, że adresatem tych słów są Apostołowie, a nie wszyscy wierni. Na nich też wpierw tchnął Chrystus Ducha: "Weźmijcie Ducha Świętego". A zatem, posługa odpuszczania grzechów nie została przekazana wszystkim, a jedynie Jedenastu.
Ponadto kolejnymdowodem na to, że autor pytania odwołuje się do tanich chwytów polemiki stosowanych czsem przez radykalnych protestantów, jest fakt, że pytający pyta o Kościół katolicki. Jednak spowiedź uszna jest też praktykowana w Kościołach wschodnich, starokatolickich, a także u części luteran, a także anglikanów i kalwinistów.
Jedno jest pewne: Pismo Święte nie daje odpowiedzi na to, JAKI obrzęd stosować do odpuszczania grzechów. Dlatego Kościół katolicki kieruje się też Tradycją. I warto poczytać o historii sakramentu pokuty, np. o. Dariusz Kowalczyk SJ opisuje tę historię w "Traktacie o sakramentach", "Domatyka", t.5, Biblioteka Więzi, Warszawa 2007. Chodzi oto, aby nie ośmieszać się na przyszłość w pytaniach z pomyłkami sięgającymi kilku wieków. Tym autorom tego typu tanich kawałków też by się trochę wiedzy przydało, zanim coś napiszą czy powiedzą.

Pozdrawiam,

Marek Blaza SJ

zobacz komentarze [87]