Symbole religijne judaizmu w życiu katolika.

2013-12-18 07:57:36

Jan Paweł II nazwał żydów, wyznawców judaizmu naszymi starszymi braćmi w wierze. Czy wobec tego posiadanie w domu lub noszenie symboli judaizmu przez katolika, t.j.: Gwiazdy Dawida, menory, mezuzy, czyli zwitku pergaminu z naniesionymi dwoma fragmentami Tory (Księgi Powtórzonego Prawa 6,4-9 i Księgi Powtórzonego Prawa 11,13-21) lub hamzy, która właściwie jest symbolem wywodzącym się z islamu, ale jest również stosowana jako jeden z pomniejszych symboli związanych z judaizmem, jest czymś niewłaściwym? Bardzo interesuję się kulturą żydowską pod kontem religioznawczym i historią Narodu Żydowskiego. W końcu jedynie ta religia jest tak blisko spokrewniona z naszą, a Syn Boży był żydem. Druga część mojego pytania wynika z pierwszej, czy symbole religijne judaizmu mogą mieć znaczenie, kontekst religijny dla katolika? Oczywiście zawsze najważniejszym symbolem religijnym jest dla mnie Krzyż Święty, symbol męki Naszego Pana, Jezusa Chrystusa i odkupienia naszych grzechów. Noszę też, jako symbol umiłowania przeze mnie Matki Bożej, Cudowny Medalik Niepokalanej. Symbole religijne stanowią dla mnie oznakę więzi z Bogiem. Wiem, że dla mnie jako chrześcijanina priorytetowe jest nowe przymierze. Ale przecież Bóg Ojciec jest Bogiem starotestamentowym. Jeżeli w swoim, zawartym w ramach zadanego pytania popełniłem jakieś błędy merytoryczne, to proszę o ich sprostowanie. Pozdrawiam, Przemek.
Witam, nie należy mylić judaizmu rabinistycznego z judaizmem Starego Testamentu. Judaizm rabinistyczny ewoluował równolegle do chrześcijaństwa i symbole przez niego używane są interpretowane w kadrze rabinistycznym (Miszna, Talmud etc.) nawet jeśli pochodzą sprzed naszej ery. Zatem wg mnie noszenie tych symboli jest identyfikowaniem się z religią niechrześcijańską. Natomiast posiadanie menory, Tory czy mezuzu w domu jest jak najbardziej znakiem dialogu międzyreligijnego, ponieważ nie identyfikuje Pana bezpośrednio z tą religią.

Michał Karnawalski SJ, webmaster

zobacz komentarze [1]