Zaratusztrianizm

2012-11-28 00:34:32

Ostatnio w internecie spotkałem się z religia "czcicieli ognia" . W tej religii nie sposób nie dostrzec zbieżności z nasza religią oraz choćby z judaizmem, co człowiek młody wierzący ma sądzić na temat tej religii ? Czy była może ona formą przejściową która miała przygotować ludzi na przyjście Ostatecznej Prawdy, czy może stać się podstawa do apostazji młodego zagubionego człowieka, udowadniając,że Jezus czerpał wzorzec z zaratusztrianizmu, tworząc zlepieniec judaizmu i ww. religii ? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź !
Zaratusztrianizm (zoroastryzm) pierwotnie był religią dualistyczną. Mianowicie, na początku było dwóch bogów. Jeden, doskonale dobry (Ahuramazda, gr. Ormuzd) i drugi, doskonale zły (gr. Aryman). Obecnie jest to religia monoteistyczna (tzw. parsizm), gdzie jedynie Ahuramazda jest bogiem. Gdyby być zwolennikiem ewolucji religii, to zaratusztrianizm byłby pośrednią religią między politeizmem a monoteizmem. A zatem, to już judaizm byłby doskonalszy od zaratusztrianizmu. Nie jest to zatem religia, którą by się można zchwycać. Owszem, może w pewien sposób oryginalna. Z niej wywodzis się manicheizm, w którym materia jest zła, a świat duchowy dobry.
Trudno byłoby udowodnić, że Jezus czerpał z zaratusztrianizmu. Owszem, niektóre rzeczy są podobne w chrześcijastwie i zaratusztrianizmie (np. niebo i piekło albo ofiara bezkrwawa). Ale np. zakaz grzebania zmarłych, tylko wynoszenie trupów na tzw. wieże milczenia, to raczej z chrześcijaństwem nie ma nic wspólnego.
No i kwestia osobowego zła. W zaratusztrianizmie zło nie jest stworzone, a w chrześcijaństwie tak. Szatan jako byt jest dobry, bo jest stworzony przez Boga. W zaratusztrianizmie mamy dwóch bogów, którzy stworzyli człowieka. Dlatego jest w człowieku i dobro, i zło.
Owszem, zaratusztrianizm jest osobliwą i starożytną religią, ale żeby od razu na nią przechodzić?

Pozdrawiam,

Marek Blaza SJ

zobacz komentarze [6]