małżeństwo mieszane_¶łub w cerkwii

2013-03-11 23:02:28

Dzień dobry,
Jestem katoliczk±, narzeczony jest prawosławny. Ustalili¶my, że ¶lub odbędzie się w Cerkwii.
Jestem po rozmowie z księdzem, który stwierdził, że aby otrzymać błogosławieństwo biskupa na ¶lub w cerkwii trzeba mieć BARDZO WAŻNY powód.
Po czym dodał, że do 30.05.2012 mozemy nie zdazyc z formalno¶ciami, więc sugeruje slub w KKatolickim...
Czy to prawda, że pro¶ba do biskupa musi zawierać BARDZO WAZNY powód? Czy biskup takie pro¶by o dyspense odrzuca? Czy mogę pisać do biskupa sama je¶li ksi±dz stwierdzi, że bez bardzo ważnego powodu pisma nie skieruje?
Z góry dziękuję za pomoc,
Proboszcz katolicki w takiej sytuacji winien postarać się o pozwolenie na ¶lub w Ko¶ciele prawosławnym. Powód jest poważny, gdyż jest to ¶lub mieszany. Je¶li proboszcz nie chce pomóc dać takiego pozwolenia, to proszę pój¶ć do proboszcza i powiedzieć mu, że je¶li on się tym nie zajmie, to Pani pojedzie do kurii, aby uzyskać pozwolenie od ordynariusza miejsca, czyli biskupa-ordynariusza albo biskupa pomocniczego. I że oczywi¶cie powiadomi Pani kurię, że konkretnie ten to a ten proboszcz stwierdził, że aby otrzymać błogosławieństwo biskupa na ¶lub w cerkwii trzeba mieć BARDZO WAŻNY powód. Zwykle w takiej sytuacji jednak proboszcz podejmuje starania o załatwienie pozwolenia u biskupa. Je¶li odmówi, proszę udać się do kurii.

Pozdrawiam,

Marek Blaza SJ

zobacz komentarze [5]