Słowa Ignacego Loyoli.

2013-02-10 21:16:09

Witam serdecznie. Chciałbym się dowiedzieć czy autorem przytoczonych przeze mnie słów jest na prawdę Ignacy Loyola? "Abyśmy byli pewni wszystkiego, musimy zawsze trzymać się następującej zasady: niechaj to co naszym oczom jawi się jako białe, będzie czarne, jeśli tak postanowi Kościół hierarchiczny". Jak rozumieć te słowa inaczej niż przyzwolenie na "manipulację" faktami albo wyciszanie niewygodnych wątków? Z góry dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam

Tak. 13 numer Reguł o trzymaniu z Kościołem autorstwa św. Ignacego Loyoli mówi: "By we wszystkim utrafiać w sedno, powinniśmy być zawsze gotowi wierzyć iż białe, które widzę, jest czarne, jeżeli się tak wypowie Kościół hierarchiczny, w przekonaniu, że między Chrystusem, naszym Panem i Oblubieńcem, a Kościołem, Jego Oblubienicą, działa ten sam Duch, który nami kieruje i rządzi ku zbawieniu innych dusz".

To bardzo dobra zasada. Polecam. Nie jest to oczywiście zasada absolutna. Granicą jest tutaj grzech. Poza tym chodzi o oficjalne wypowiedzi Kościoła, a nie o jakąkolwiek wypowiedź np. biskupa.

Dariusz Kowalczyk SJ

zobacz komentarze [22]