Zapomniany grzech ciężki

2010-12-18 10:21:17

Mam kilka pytań. Czy należy koniecznie wyznawać grzechy ciężkie, które zostały zapomniane (ZAPOMNIANE a nie zatajone) podczas poprzedniej/poprzednich spowiedzi? Czy jest to niezbędne (np. jeśli chodzi o ważność spowiedzi, podczas której dawniej już zapomniane grzechy się przypomną), czy też można je pominąć?
Nie wyobrazam sobie, jak mozna zapomniec o grzechu ciezkim. Taka sytuacja jest dla mnie znakiem, ze to chyba jednak nie byl grzech ciezki. No ale gdyby tak sie rzeczywiscie stalo, to grzech ciezki, ktorego jestesmy swiadomi (o ktorym przypomnielismy sobie) nalezy wyznac na nastepnej spowiedzi. Tu nie chodzi tylko o "formalnosci" prawne, ale takie wyznanie jest dobre dla naszej duszy, dla naszego nawrocenia.

Dariusz Kowalczyk SJ

zobacz komentarze [3]

Dziękuję Ojcu za odpowiedź.

2010-12-29 09:39:41

Jednakże nadal nie wiem czy takie wyznanie jest konieczne, niezbędne ze względu na ważność spowiedzi? Czy może jest fakultatywne w sensie wazności spowiedzi? Czy jak Ojciec pisał, jest głównie wskazane ze względu na nawrócenie, wartość i dobro duchowe takiego wyznania zapomnianego grzechu ciężkiego? Co np. w przypadku osoby "świerzo" nawróconej, jeśli wraca ona ciągle do przeszłości i rozważa, czy nie zataiła kiedyś czegoś, że to i tamto było złe, że w dzieciństwie zrobiła to i tamto itp. Serdecznie pozdrawiam.
Jesli sumienie wyrzuca grzech ciezki, ktorego wczesniej na spowiedzi sie nie wyznalo, bo sie zapomnialo, to nalezy ten grzech wyznac na najblizszej spowiedzi.Kan. 990 mowi: "Indywidualna i integralna spowiedz oraz rozgrzeszenie stanowia jedyny zwyczajny sposob, przez ktory wierny, swiadomy grzechu ciezkiego, dostepuje pojednania z Bogiem i Kosciolem". Jesli sie wiec zapomnialo, to trudno, ale jesli sie pamieta o grzechu ciezkim, to trzeba go wyznac, a nie tlumaczyc sobie, ze byl on juz odpuszczony podczas poprzedniej spowiedzi jako "grzech zapomniany". Z pozdrowieniem noworocznym

Dariusz Kowalczyk SJ

zobacz komentarze [6]