Nagość

2011-05-06 18:19:03

Czy oglądanie nagiej kobiety np. na filmie jest grzechem cudzołóstwa? Mam na myśli samą nagość bez aktów płciowych. Proszę o odpowiedź
Samo oglądanie nie jest grzechem, może jednak do grzechu bezpośrednio prowadzić. Grzech rodzi się w sercu człowieka (por. np. Mt 15,10-20). W pewnych wypadkach tego typu postawa może też być gorsząca dla innych, dlatego na to również należy zwrócić uwagę.

Pozdrawiam,

Czesław Wasilewski SJ

zobacz komentarze [5]

wątpliwość

2011-05-20 11:28:08

A czy oglądanie nagiego ciała w ogóle jest grzechem?-mam taką wątpliwość, bo tutaj poprzednik napisałe "grzechem cudzołustwa"
Odsyłam do odpowiedzi ks. Czesława.
Pozdrawiam w Panu

Paweł Kowalski SJ


nagość

2012-01-05 14:48:04

Mam pytanie o tę nagość. Osoby tu piszące zapewne chciałyby dokładniej czegoś się dowiedzieć. Po prostu chcą konkretnych odpowiedzi. Ks. Czesław napisał "samo oglądanie nie jest grzechem, może jednak do grzechu bezpośrednio prowadzić.". Czyli jeśli rozumiem, gdy po tym jak się obejrzy np. nagą kobietę i nie będę miał po tym nieczystych myśli, ani się nie będę onanizował to grzechu nie będzie, czyli w takich przypadkach można sobie patrzeć na nagość innych??????
Temat wydaje się dosyć skomplikowany... więc i ja dorzucę coś, żeby go jeszcze bardziej skomplikować ;) Bo czy nie jest tak, że jako mężczyźni i kobiety jesteśmy kierowani naturalnym pociągiem seksualnym? Ten pociąg to przecież i odbieranie jedni drugich jako osoby "atrakcyjne", czyli seksualnie piękne. Czy zwrócenie uwagi na osobę, która jest piękna jest grzechem? Piękna doświadcza się nie tylko jako platońskiej wzniosłej idei. Jest w nas też pociąg ... erotyczny - od greckiego Eros, o którym pisze np. Benedykt XVI w Deus Caritas Est. W ogóle polecam wszystkim lekturę tej encykliki. To piękno jest częścią naszego życia i nie chodzi o to, żebyśmy się od niego odcinali, ale abyśmy żyli pełnią życia. Co nie oznacza, że mamy "używać" jeden drugiego jako przedmioty zaspokajania, o czym pisze również Benedykt XVI. Bo właśnie ten pociąg pozwala jednoczyć się w miłości małżeńskiej, która staje się sakramentem - widzialnym znakiem niewidzialnej Miłości. 
Pozdrawiam w Panu

Paweł Kowalski SJ

zobacz komentarze [10]