Pytanie o post.

2011-12-20 10:14:28

Szczęść Boże!
Mam pytanie dotyczące obowiązkowego postu w piątek.
Otóż ostatnio mieszkam i pracuje w Szwecji. Będąc niedawno w Polsce przystąpiłem do sakramentu spowiedzi. Niestety, w najbliższy piątek zgrzeszyłem świadomie jedząc mięso w stołówce firmy w której pracuje. Przyznam, iż było jakieś danie wyglądające na bezmięsne, ale wyglądało dziwnie i niesmacznie. Czy ten grzech sprawił, iż już nie jestem w stanie łaski uświęcającej, co znaczy iż nie mogę przystępować do sakramentu Komunii Świętej?
Proszę o odpowiedź.
Z Bogiem.
Krzysztof

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątek obowiązuje pana w Polsce, będąc w Szwecji może pan śmiało jeść mięso w piątek. Smacznego!

Mateusz Konopiński SJ

zobacz komentarze [8]

wstrzemięźliwość poza granicą kraju i ...

2012-01-03 11:59:52

To znaczy, że będąc za granicą przestają obowiązywać mnie przykazania kościelne? Boże też? Za granicą mogę np. jeść mięso w piątek, zdradzać męża/żonę???
Bo czegoś tu nie rozumiem... Albo jestem jestem katolikiem, albo nie jestem...
Pozdrawiam

Witam serdecznie, skąd tak radykalne postawienie sprawy? Wbrew pozorom rzecz jest bardziej oczywista i logiczna niż się wydaje.

Podstawą do mojej odpowiedzi na pytanie o jedzenie mięsa w piątek są dwa kanony prawa kanonicznego: Kanon 12 i 13 gdzie wszystko jasno jest wyjaśnione. 

Żeby dodać troszkę pieprzu proszę się zastanowić nad samą istotą niejedzenia mięsa w piątek. Jeśli mieszkam w kraju gdzie nie jada się mięsa bo jest ono tam praktycznie niedostępne lub nie mieście się w tradycji to czy przestrzeganie tego „postu” ma jakieś znaczenie? Powinniśmy odmawiać sobie rzeczy powszednich, czyli takich, których nieobecność będzie dla nas odczuwalna i przypomni nam, że dziś jest wyjątkowy dzień w tygodniu. 

Co do przykazań Kościelnych to 4 przykazanie kościelne nie tyczy się piątku, ale Środy Popielcowej i Wielkiego Piątku, a w Polsce również piątku. 

Musimy też pamiętać, że Rok Liturgiczny ma swoją dynamikę i tak jak Wielki Post jest czasem pokuty, tak w okresie Wielkanocnym powinniśmy się cieszyć i chwalić Boga za dar życia. Musimy uczyć się świadomego postępowania i używania prawa oraz tego co Kościół daje nam w liturgii.

Prawo nie jest też ostatecznym sędzią, to człowiek decyduje jak żyje i jakie posty podejmuje w swoim życiu i jak chce zbliżać się do Boga. Piątkowy, mięsny, rodzinny obiad może odbyć się w rodzinie katolickiej!

Pozdrawiam,

Mateusz Konopiński SJ

zobacz komentarze [9]