jasnowidzenie

2010-11-05 02:23:31

Szczęść Boże. Czy jasnowidzenie może być darem Bożym, charyzmatem, czy też pochodzi ono od złego ducha? Często można gdzieś usłyszeć, że jakiś jasnowidz pomógł np. policji w rozwiązaniu jakiejś sprawy, więc na pierwszy rzut oka można by pomyśleć że to raczej dar. W Dziejach apostolskich też mamy do czynienia z sytuacją, gdy za apostołami chodziła chyba jakaś kobieta, która miała ducha wróżącego. Początkowo apostołowie nie reagowali na to, później jednak kazali milczeć temu duchowi. Ja mam raczej sceptyczne podejście do jasnowidzenia, myślę że przeważnie wiąże się to po prostu z oszustwem, jednak jeśli jakieś rzeczy się sprawdzą skąd pewność czy to od Złego czy też od Boga pochodzi? Bóg zapłać za odpowiedź. Pozdrawiam:)
Jasnowidzenie nie podoba się Panu Bogu. Pana podejście jest więc jak najbardziej zgodne z duchem nauczania Kościoła.  Katechizm Kościoła Katolickiego stwierdza: 

„Należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość. Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem — połączonym z miłującą bojaźnią — które należą się jedynie Bogu” (pkt 2116).

Polecam artykuł ks. Grzegorza Daroszewskiego zatytułowany Jasnowidzenie - poza granicami czasu: http://www.effatha.org.pl/zagrozenia/jasnowidzenie.htm

Co do rozpoznawania rzeczy pochodzących od złego lub Ducha Świętego to polecam metodę stosowaną przez św. Ignacego Loyolę. 

Mariusz Gajewski SJ

zobacz komentarze [6]