jak pomoc duszy samobojcy?

2013-01-04 22:56:17

Wczoraj dowiedzialam sie o smierci samobojczej mojego przyjaciela z liceum. Przez wiele lat nie mielismy kontaktu. W jaki sposob mozemy pomoc duszy osoby, ktora popelnila samobojstwo? Msza sw. w intencji, modlitwa? Bede wdzieczna za wskazowki.
Dusza nie jest człowiekiem więc nie duszy lecz tej osobie, która targnęła się na swoje życie, możecie wiele pomóc. Przede wszystkim pomożecie mu dziękując Bogu za wszelkie dobro, jakiego dzięki niemu doświadczyliście, wspominając go jako osobę szlachetną, wrażliwą. Twoją życzliwość, wdzięczność i miłość, nawet wyrażoną w przyszłości, odczuł w godzinie śmierci i ten szczery żal, jaki wtedy czuł, uratuje go od zatracenia. Nie odmawiaj więc za niego formułek modlitewnych i nie myśl, że pieniądze wpłacone w kancelarii parafialnej na mszę zwolnią Cię od troski o przyjaciela. Rozmawiaj o nim z Bogiem, opowiadaj o waszej przyjaźni i o tym, czego swojemu przyjacielowi nie zdążyłeś powiedzieć przed jego śmiercią. W dniu Zmartwychwstania Ciał będzie ci bardzo wdzięczny i dalej będziecie przyjaciółmi a jeśli ta przyjaźń na ziemi nie była do końca szczera, to możesz to teraz zmienić szczerą modlitwą. Pozdrawiam

Wojciech Żmudziński SJ

zobacz komentarze [26]

Msza sw. w intencji samobojcy

2013-01-07 12:15:01

Bardzo prosze Ojca o wyjasnienie dlaczego wazniejsza jest rozmowa z Bogiem o samobojcy i przyjazni od ofiarowania Mszy sw. (Co z tzw. Gregoriankami?) w jego intencji. Szczegolnie bede wdzieczna za komentarz do wpisu osoby o niku "COŚ TU SIĘ NIE ZGADZA". Dziekuje bardzo i pozdrawiam serdecznie.

Niektóre komentarze porażają nieumiejętnością czytania prostego tekstu ze zrozumieniem. Co tu tłumaczyć, jeśli ktoś nie nauczył się czytać.

Niektórym komentatorom proponuję przeczytanie jeszcze raz, słowo po słowie, zdania, do którego nawiązują: "nie myśl, że pieniądze wpłacone w kancelarii parafialnej na mszę zwolnią Cię od troski o przyjaciela" (poprawniej będzie "z troski").

Pozdrawiam

Wojciech Żmudziński SJ

zobacz komentarze [4]

prosba o rozwiniecie komentarza

2013-01-07 12:27:28

Czy moglby Ojciec rozwinac swoj komentarz w tym temacie i odniesc sie do komentarzy innych? Bede wdzieczna
Trudno odnieść się do komentarzy osób, które nie zadały sobie najmniejszego trudu, by przeczytać moją odpowiedź na pytanie. Bo niektóre z nich mają się nijak do tego, co napisałem i na co chciałem zwrócić uwagę. A przy okazji, jak już piszę, to zachęcam do praktykowania przepięknej modlitwy myślnej (nie tylko za samobójców): myślenie dobrze o innych w obliczu Pana Boga. Pozdrawiam

Wojciech Żmudziński SJ

zobacz komentarze [3]